Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Підручник українська мова 5 клас

УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

 

Тема 9. ТИПИ МОВЛЕННЯ

 

ПРИГАДАЙМО. Чим розповідь відрізняється від опису та роздуму (міркування)?

Розповідь — це висловлювання про події, що відбулися (відбуваються чи відбуватимуться) в певній послідовності.

До тексту-розповіді можна поставити загальне питання що сталося (відбулося)?

Опис

Опис - це висловлювання про певні ознаки, властивості предмета, особи чи явища.

До тексту-опису можна поставити загальне питання який?

Роздум

Роздум - це висловлювання, у якому доводиться правильність чи неправильність певного твердження шляхом міркування та за допомогою аргументів.

До тексту-роздуму можна поставити загальне питання чому?

У будь-якому роздумі є дві частини. У першій - міститься теза (основна думка, твердження, яке потрібно довести), а в другій - докази (аргументи) висловленого твердження.

Інколи в одному тексті можуть поєднувати два або й три типи мовлення.

Розгляньте схеми. Розкажіть за ними про особливості побудови тексту кожного з типів мовлення.

503 І.    Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку. Доведіть, що це висловлювання є розповіддю. Свою відповідь звірте з міркуванням.

БІЛКА-ПАРАШУТИСТ

Рятуючись від куниці, вище й вище по сучках лапатої ялини забирається білка. Куниця ось-ось наздожене руду. І раптом... білка розпластує лапки, розправляє хвоста й кидається вниз із самісінького вершечка високої ялини. Хвіст діє як парашут, і тварина плавно приземляється на галявині. У куниці хвіст не може правити за парашут. І поки вона спускається з дерева, білка вже знаходить безпечний куточок (З довідника ).

II. Знайдіть займенники, спільнокореневі слова й повтори, які допомагають зв'язати речення в тексті.

ПОМІРКУЙМО. У висловлюванні йдеться про кілька дій, виконаних куницею та білкою. Ці дії виконуються одна за одною, послідовно. До тексту можна поставити загальне питання що відбувається? Отже, це висловлювання є розповіддю.

504 ЖИТТЄВА СИТУАЦІЯ. Ви прийшли до друга, а в його бабусі день народження. Ви цього не знали. Як ви привітаєте бабусю? Яким типом і стилем мовлення скористаєтеся?

505 І. Запишіть текст під диктовку. Написане уважно звірте з надрукованим. Підкресліть прикметники, за допомогою яких автор описує стебло, квітку та листя кульбаби.

Кульбаба - це багаторічна трав’яниста рослина. Стебло в неї безлисте, світле, усередині порожнє. На верхівці стебла красується одна велика жовта квітка, схожа на кошик. Увечері її пелюстки згортаються, а вранці розкриваються. Листочки цієї рослини видовжені, зубчасті. Ростуть вони від самого кореня. Кульбаба належить до лікарських рослин і є дуже корисною (З енциклопедії).

ІІ.  Розкажіть про особливості побудови цього тексту та визначте його тип мовлення. Свою відповідь звірте з міркуванням, поданим нижче.

МІРКУЙМО. У тексті вказано постійні ознаки кульбаби. Крім того, названо ознаки частин цієї рослини - стебла, квітки, листків. До висловлювання можна поставити загальне питання яка? Отже, цей текст є описом.

506 Складіть невеликий усний роздум (3-5 речень), розпочавши його одним з наведених висловів.

Я люблю займатися спортом (малювати, читати), тому що ...

Українські пісні відомі у світі, тому що ...

 Природу треба охороняти, тому що ...

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.