Підручник українська мова 5 клас

УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ


Тема 14. ЛИСТ. АДРЕСА


518  Прочитайте гумореску. Про що в ній розповідається? Який висновок ми можемо зробити для себе із цього твору?

ЯК ВАСИЛЬКО «ВІДПОЧИВСЯ»

Писав із табору Василько:

«Нових у мене друзів стільки!

Я, мамо, добре відпочився!

І опилсинів тут наївся!

І накупався, як ніколи!..

Пеши… Вітаїм… Я й Мекола».

А мама так йому писала:

«Без тебе дома скучно стало…

Але тобі на користь море,

І ми зустрінемося скоро…

Ти молодець, що «відпочився»,-

Коли б ще й грамоти навчився!»

Г. Бойко

Лист

Лист — один із засобів спілкування між людьми, особливий вид творчості.

Зверніть увагу

Того, кому призначено лист, називають адресатом.

519 Прочитайте зразок листа. Зверніть увагу на те, як починається і як завершується лист. Чи дотримано вимог до мовлення?

Привіт, Максиме!

Пише тобі з табору відпочинку твій друг Сергій.

Я дуже задоволений, що поїхав саме до цього табору, адже тут весело й цікаво. Щодня проходять різні ігри, вікторини, спортивні змагання. Наш загін уже двічі був переможцем конкурсів, а мені навіть подарували конструктор за активну участь у шахових поєдинках.

Зараз ми готуємо театральну виставу, яку покажемо перед усіма дітьми табору.

Погода не підводить! Ми купаємося в басейні, засмагаємо, а завтра вранці разом з вихователем підемо ловити рибу на ставок.

До зустрічі!

Сергій.

25 липня 2013 року

520 Напишіть листа другу (подрузі) або мамі (татові, дідусеві, бабусі). У якій формі (монологічній чи діалогічній) ви писатимете?

521 Розгляньте зразок оформлення адреси на конверті. Зверніть увагу, де пишемо адресу відправника, а де - адресата. Розкажіть, у якій послідовності зазначаємо складові частини адреси (індекс, назву міста тощо), де ставимо коми.


Зверніть увагу

Слова область, район, місто, село, вулиця, квартира тощо в запису адреси прийнято скорочувати (обл., р-н, м., с., вул., кв.).

522 Уявіть, що вам потрібно надіслати лист комусь із рідних чи знайомих. Накресліть уявний конверт і напишіть свою адресу та адресу адресата. Скористайтеся поданим вище зразком.

ПРОЕКТ

Лист у майбутнє Уявіть, що вже промайнуло одинадцять років вашого навчання в школі, ви готуєтеся до випускного балу… Якими ви себе бачите в майбутньому? Напишіть листа собі в майбутнє - випускнику школи. Розкажіть про себе «сьогоднішніх», свої бажання, плани на майбутнє, що найбільше цінуєте в житті тощо. Заклейте листи в конверти, підпишіть і здайте на зберігання вчителеві чи керівникові вашого навчального закладу. Попросіть, щоб ці листи вручили вам на випускному балі.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити