Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Підручник українська мова 5 клас

УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

 

Тема 20. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС ТВАРИНИ В ХУДОЖНЬОМУ ТА НАУКОВОМУ СТИЛЯХ

 

ПРИГАДАЙМО. Що означає описати тварину? Яка мета художнього опису?

538 ПОЗМАГАЙТЕСЯ. Об’єднайтеся в групи (за варіантами, рядами тощо). Учасник однієї групи називає ознаки тварини, а інша група має відгадати, про яку тварину йдеться. Виконайте завдання по черзі.

Науковий опис

Мета наукового опису тварини - точно передати інформацію про її розмір, вагу, колір, звички тощо.

539 І.    Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку. Які типи мовлення поєднано в ньому? Доведіть, що це висловлювання є зразком тексту наукового стилю.

ДРОХВА

Останні сто років в Україні різко скорочується кількість дрохв, які свого часу були дуже поширені в степовій і лісостеповій зонах. Сьогодні дрохва належить до рідкісних, зникаючих видів і занесена до Червоної книги. Цих птахів у невеликій кількості можна зустріти в Криму, на Херсонщині, Харківщині, Запоріжжі.

Дрохва дуже полохлива, сторожка птиця. Вона гніздиться на відкритих ділянках степу, солончаках з бідною рослинністю, іноді на хлібних полях, але завжди у віддалених від людини місцях. Живиться рослинною та тваринною їжею.

Дрохви швидко бігають, витривалі, добре літають. Проте злетіти їм важко, адже важать вони в середньому 14 - 15 кг. Зверху птах коричнево-жовтого кольору, а знизу - білого. Шия в дрохви довга, хвіст - середньої довжини.

Дзьоб великий, широкий при основі, випуклий, з вирізкою на кінці. Ноги довгі й сильні, на них - три пальці з короткими кігтями. Самці - з пучками білого пір’я на горлі. (З довідника)

II.     Розгляньте на малюнку дрохву. Розкажіть, чим ці птахи відрізняються від інших, наприклад синичок чи страусів. А чим подібні? У розповіді використайте антоніми.

III.    Випишіть із тексту слова та словосполучення, найбільш важливі для опису птаха.

 

540 Виконайте завдання одного з варіантів (на вибір).

ВАРІАНТ А. Складіть колективно план твору-опису дрохви. За планом напишіть твір спочатку в художньому, а потім у науковому стилі. До творів доберіть заголовки. Скористайтеся матеріалом попередньої вправи.

ВАРІАНТ Б. Складіть план і напишіть за ним твори-описи тварини, яка водиться в лісах чи степах України, спочатку в художньому, а потім у науковому стилі. До творів доберіть заголовки. Скористайтеся орієнтовним планом на с. 242

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.