Підручник українська мова 5 клас

УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

 

Тема 20. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС ТВАРИНИ В ХУДОЖНЬОМУ ТА НАУКОВОМУ СТИЛЯХ

 

ПРИГАДАЙМО. Що означає описати тварину? Яка мета художнього опису?

538 ПОЗМАГАЙТЕСЯ. Об’єднайтеся в групи (за варіантами, рядами тощо). Учасник однієї групи називає ознаки тварини, а інша група має відгадати, про яку тварину йдеться. Виконайте завдання по черзі.

Науковий опис

Мета наукового опису тварини - точно передати інформацію про її розмір, вагу, колір, звички тощо.

539 І.    Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку. Які типи мовлення поєднано в ньому? Доведіть, що це висловлювання є зразком тексту наукового стилю.

ДРОХВА

Останні сто років в Україні різко скорочується кількість дрохв, які свого часу були дуже поширені в степовій і лісостеповій зонах. Сьогодні дрохва належить до рідкісних, зникаючих видів і занесена до Червоної книги. Цих птахів у невеликій кількості можна зустріти в Криму, на Херсонщині, Харківщині, Запоріжжі.

Дрохва дуже полохлива, сторожка птиця. Вона гніздиться на відкритих ділянках степу, солончаках з бідною рослинністю, іноді на хлібних полях, але завжди у віддалених від людини місцях. Живиться рослинною та тваринною їжею.

Дрохви швидко бігають, витривалі, добре літають. Проте злетіти їм важко, адже важать вони в середньому 14 - 15 кг. Зверху птах коричнево-жовтого кольору, а знизу - білого. Шия в дрохви довга, хвіст - середньої довжини.

Дзьоб великий, широкий при основі, випуклий, з вирізкою на кінці. Ноги довгі й сильні, на них - три пальці з короткими кігтями. Самці - з пучками білого пір’я на горлі. (З довідника)

II.     Розгляньте на малюнку дрохву. Розкажіть, чим ці птахи відрізняються від інших, наприклад синичок чи страусів. А чим подібні? У розповіді використайте антоніми.

III.    Випишіть із тексту слова та словосполучення, найбільш важливі для опису птаха.

 

540 Виконайте завдання одного з варіантів (на вибір).

ВАРІАНТ А. Складіть колективно план твору-опису дрохви. За планом напишіть твір спочатку в художньому, а потім у науковому стилі. До творів доберіть заголовки. Скористайтеся матеріалом попередньої вправи.

ВАРІАНТ Б. Складіть план і напишіть за ним твори-описи тварини, яка водиться в лісах чи степах України, спочатку в художньому, а потім у науковому стилі. До творів доберіть заголовки. Скористайтеся орієнтовним планом на с. 242


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.