Підручник Українська мова 5 клас - С. Я. Єрмоленко - Грамота 2018

ЗВ'ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)

§ 57. Докладний усний і письмовий перекази розповідного тексту художнього стилю з елементами опису тварини

580. 1. Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку. Придумайте заголовок.

Хтось виніс із хати маленьке сіре кошенятко й пустив його на дорогу. Сидить кошеня та нявчить. Бо хоче додому, до матусі. Проходять люди, дивляться на кошеня. Хто сумно хитає головою, хто сміється. Хто жаліє: бідне кошенятко, та й іде собі.

Настав вечір. Зайшло сонце. Страшно стало кошеняткові. Притулилося воно до куща та й сидить — тремтить. Аж ось біжить Оленка. Чує — нявчить кошеня. Вона не сказала ні слова, а взяла кошеня й понесла додому. Пригорнулося кошенятко до дівчинки. Замуркотіло. Раде-радісіньке.

2. Визначте мікротеми тексту. Запишіть тематичні речення.

Запам’ятаймо!

Докладний переказ тексту — якомога точніше переказування змісту тексту. У переказі потрібно зберегти послідовність подій, про які розповідає автор, особливості його мовного стилю. Усний переказ того самого тексту відрізняється від письмового. У ньому коротші речення, можливі повтори слів, уточнювальні вислови.

581. 1. Прочитайте текст. Які його тема й основна думка? Який заголовок ви могли б дати текстові?

Живе у нас сірий пухнастий кіт. Звати його Мурчик. У нього довгі білі вуса, сіро-зелені очі, якими він допитливо дивиться на світ. На шиї в Мурчика — біленький комірець, а на лапках — такі самі шкарпеточки. Лапки має м’які, приємні, але пазурі в котика дуже гострі. Сидіти котик любить на підвіконні, а спати — у кріслі.

Пухнасту шубку на спинці іноді так хочеться погладити, але Мурчик не любить, щоб до нього торкалися. Він сам вирішує, коли й до кого підійти, вмоститися на колінах і поворкотіти свою котячу пісеньку.

2. Випишіть синоніми й антоніми. Доповніть синонімічний ряд.

3. Усно перекажіть текст за таким планом:

1. Сірий пухнастий кіт Мурчик.

2. Очі та вуса.

3. Лапки й шия.

4. Звички кота.

582. 1. Прочитайте вірш С. Цушка. Про що цей вірш?

Сонечко

У нашій хаті сонечко живе.

Але не те, що в небі, а живе!

Воно таке маленьке, червоненьке,

із цяточками чорними, гарненьке.

У нашій хаті сонечко живе.

Воно б, напевно, і не дивина,

коли б надворі літо чи весна.

Та зиму треба якось переждати,

і залетіло сонечко до хати.

І залетіла разом з ним весна.

2. Випишіть з вірша речення, змістом яких є опис сонечка. Які назви цієї комахи вам відомі? А як ви її називаєте?

3. Усно передайте зміст вірша прозовою мовою, не загубивши жодної думки автора та використовуючи доречні синоніми й антоніми.

583. Прочитайте текст. Придумайте до нього заголовок. Складіть колективно план.

Батько прийшов додому й скликав усіх нас докупи.

— Ну, діти, дивіться, — сказав він.

З картуза на широку лаву талапнулося щось маленьке, сіре, пухнасте. Воно розчепірило лапки, мов на льоду, а вушка злякано прищулило. Ми зачаровано дивились на зайченя, яке боялось і ворухнутись. Тільки світило блискучими оченятами, тільки тремтіло.

— Нагодуйте молоком, — порадив батько, — воно їсти хоче.

Блюдечко з молоком підсунули зайченяті під самісінький носик, тільки воно чомусь і не глянуло.

Принесли трави, поклали коло блюдечка, але воно й не понюхало.

— В неволі не їстиме, — сказав батько. — Доведеться випустити…

Вже вечоріло, коли опинились на околиці села… Батько зігнувся, розтулив свого картуза, й маленьке зайченя випало на стежку. Думали, що зразу дремене, а воно сиділо й злякано щулило вуха.

— І тут боїться, — сказав батько. — Давайте відійдемо вбік.

Зайченя якось дивно ворухнуло передніми лапками — й таки стрибнуло. М’яко, легенько стрибнуло, наче й не вірило в свою волю. Й скоро зникло у вівсі (За Є. Гуцалом).

2. Докладно перекажіть текст (письмово) за складеним планом.

Уведіть в свій текст синоніми й антоніми.

584. 1. Прочитайте текст. Доведіть, що він художній.

Щойно я був присутнім на… концерті. Почалося все з того, що над головою раптом почув стрекотання сороки. Підвів голову — ніякої сороки й близько немає. Що за дивина?

Сорока закричала ще раз. Десь просто над головою. Почав уважно придивлятися і побачив… шпака. Увесь чорний, блискучий — ніби фрак одягнув. А сорочка — перламутрова. Пір’я так і мерехтить на грудях…

Якусь мить шпак мовчки сидів на гілці, чистив пір’я, яке й так бездоганно блищало. Ну справжній тобі артист перед виходом на естраду, який оглядає свій костюм — чи все гаразд.

Шпак меланхолійно підняв голову, трохи схилив її набік — і ось уже полинули з його широко розкритого дзьоба ніжні звуки флейти. А потім видав такі звуки, наче хтось заплескав у долоні. Отакої! Виходить сам собі й аплодує. А що ж, по-вашому, мусить робити, коли немає слухачів? (За С. Мацюцьким).

2. Підготуйте докладний переказ тексту.

Запам’ятаймо!

План аналізу переказу

1. Як розкрито тему тексту, який переказували? (Повно, не досить повно, частково).

2. Чи передано основну думку переказуваного тексту?

3. Чи в правильній послідовності переказано текст?

4. Чи не пропущено чогось істотного, чи не дофантазовано того, чого немає в тексті?

5. Чи вдало поєднані типи висловлювання; чи правильно побудовано речення висловлювань?

6. Наскільки грамотно написано переказ?

585. 1. Прочитайте текст. До якого типу висловлювання цей текст належить? Яку роль виконують у ньому виділені вислови?

Після обіду ми знову повернулися до річки. І аж поприсідали від несподіванки — при березі стояв красень-корабель, на якому золотими літерами було написано Фрегат КОЛЮЧКА». На вітрилах пишався намальований їжак у капітанському кітелі, крізь розстебнутий комір якого прозирала смугаста тільняшка. На голові їжака був капітанський кашкет з блискучим козирком, понад козирком сяяв золотом так званий краб — фігуриста блямба.

Обабіч капітанської рубки висіли два рятівні круга, на яких теж написано «Фрегат КОЛЮЧКА». З корабля на берег спустили трап…

Ми піднялися на корабель.

Але ні в рубці, ні взагалі на кораблі нікого не було… А на штурвалі висів капітанський кітель із золотими ґудзиками, тільняшка і капітанський кашкет з «крабом» над козирком. До кителя була пришпилена записка: «Дорогий капітане далекого плавання Колько Колючка! Натягай швидше капітанську форму і бери на себе командування фрегатом! Крім вітрил, фрегат має атомний двигун з казк’ютерним управлінням. Керування дуже просте — натискай кнопки і крути штурвал. Щасливого плавання!» (За В. Нестайком).

2. Випишіть слова, якими автор описує фрегат та його частини.

3. Напишіть докладний переказ тексту.

4. Колективно проаналізуйте недоліки переказу й допущені помилки.

586. 1. Прочитайте текст. Визначте мікротеми й запишіть тематичні речення.

Опудало

Чи доводилося вам чути, як когось обзивають опудалом? Я такс чую від своєї бабусі, коли збираюся на риболовлю. Тоді я натягаю на себе старий татів светр, дідові гумові чоботи (вони на два розміри більші!)… А на голові — мій улюблений яскравий блайзер. І чого це я, власне, опудало?

Опудало люди придумали, щоб зберегти врожай. Ставлять його в полі, на городі, у садку. Найчастіше — це палиці, на які накинуто старе лахміття. А ще на нього вішають намисто з бляшанок, щоб дзеленчало. Замість рук — віники, які ворушаться від вітру. Стоїть опудало на одній нозі и крутиться на всі боки. Бриль або капелюх прикриває набиту соломою голову. Очі й ніс у нього з ґудзиків або намальовані.

Опудало має відлякувати ворон від зеленої кукурудзи, горобців — від соняшників, а хлопців — від вишень у сусідському саду.

А я ж нікого не відлякую! Навпаки, намагаюся «привабити» своїм виглядом рибу.

2. Напишіть докладний переказ тексту.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити