Підручник Українська мова 5 клас - С. Я. Єрмоленко - Грамота 2018

ЗВ'ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)

§ 58. Докладний усний і письмовий перекази тексту розповідного характеру з елементами роздуму

587. 1. Прочитайте текст Сформулюйте тему й основну думку твору. До якого стилю він належить?

Чому я люблю зиму

Не дивуйтеся, що найбільше я люблю цю пору року. Адже скільки радості від першого снігу. Він вкриває землю білим-білим полотном, чистим і святковим.

Сьогодні я йду до зимового лісу привітатися із засніженими соснами. Я так люблю бувати тут узимку! І не тільки летіти з гори на санчатах чи лижах так, щоб дух забивало і сріблясті сосни миготіли перед очима. А й дивитися на сніжинки під яскравим сонячним промінням. Як вони виграють усіма барвами веселки! Вигадлива, неповторна природа: не буває двох однаковісіньких сніжинок!..

Звичайно, кожний бачить і уявляє зиму по-своєму. Я ж згадую рядки вірша Олександра Олеся — чудову картину зимового саду після першого снігу.

Сумно і весело! Сльози і сміх!

Зелено, любо, і сіється сніг…

Зимно становиться… трави й квітки

Хутко вбираються в білі свитки…

2. Що в тексті вказує на його розповідний характер?

3. Які в тексті наведені докази того, чому автор любить зиму?

588. 1. Готуючись до переказування тексту «Чому я люблю зиму», виділіть мікротеми, тематичні речення. Накресліть у зошиті таблицю і заповніть її.

Тема

І тематичне речення

II тематичне речення

III тематичне речення
Тематичне слово

Тематичне слово

Тематичне слово
2. Підготуйте усний докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму «Чому я люблю зиму».

589. 1. Прочитайте уривки з роздумів дівчинки про себе та своїх друзів.

Дівчинка майже ваша ровесниця — вона закінчує четвертий клас.

Мене звати Майя. Важливо! Прошу не називати мене Майкою, бо майка — це одяг, а я — людина:) Іноді мене називають Майченям або Майченятком. Це якщо ви мої друзі, або батьки, або дуже мені подобаєтесь!

Я люблю зачіску «котячі вушка». Зелений колір і макарони із сиром. Кроликів і мопсиків. А ще ляльок і літо. І кавуни! Багато кавунів.

Я вчуся в четвертому класі. Нас аж сімнадцятеро! Ми частіше дружимо, хоча, буває, сваримось або сперечаємось. Ще ми жартуємо. А можемо й ображатися. Хтось один чи всі нараз, на когось одного чи на всіх.

…Єва найкраще з усіх знається на математиці. Можливо, це тому, що її вітчим працює в банку. Якось він прийшов до нас у клас і пояснив, як планувати тижневий бюджет. На що можна сміливо витрачати гроші, а на чому можна заощаджувати. Які подарунки доречно дарувати одне одному, а які не варто, бо вони надто дорогі.

…Paїс приїхав у Київ із Джанкоя. Джанкой розташований у Криму. Раїс жив у будиночку посеред персикового саду. Це неймовірно красиво. Але тепер він, його тато, мама, двоє сестричок і тітка живуть в орендованій однокімнатній квартирі.

Раїс кримський татарин. Кримські татари — корінний народ України. Це означає, що він історично сформувався саме в Криму. Давно, коли Україна була частиною Радянського Союзу, кримських татар насильно вигнали з Криму й заборонили повертатися. У них відібрали хати, землю, батьківщину, і це було дуже болісно. Кримські татари почали повертатися до Криму, коли розпався Радянський Союз і постала сучасна незалежна Україна. Тоді вони наново будували свої оселі. І родина Раїса теж. Тепер вони вже вдруге втратили свій дім. Раїсу часто буває сумно, бо рідний дім Раїса опинився на окупованих землях. Можливо, тепер у їхньому будинку поселилися інші люди (За Л. Денисенко).

2. Випишіть речення з однорідними членами речення та поясніть розділові знаки в них.

3. Перекажіть якомога точніше зміст тексту.

590. 1. Прочитайте уривок з повісті. Доберіть до нього заголовок. Визначте тему й основну думку тексту. Випишіть абзац, у якому містяться роздуми.

Останнім уроком у нас було квіткознавство. Розповідь Фіали Семенівни, як завжди, була цікава.

— Запам’ятайте, — розповідала вона, — усі квіти — живі істоти, у кожної квітки є душа, кожна квітка радіє, всміхається лагідному сонцю і страждає, коли її топчуть чи ламають.

Ми з Кольком перезирнулися: ой-йой! Зовсім недавно, граючись у «перестрілку», ми швирголялися бутонами тюльпанів і, звичайно, топтали, нищили їх. Та хіба ж ми знали, що тюльпани живі і їм боляче?!

Побачивши наше збентеження, Фіала Семенівна сказала:

— Дехто з вас, мабуть, не знав, що квіти живі і можуть страждати. Бо вчені тільки недавно зробили це відкриття. Уявіть собі: квіти навіть реагують на звуки! Найбільше люблять класичну музику — твори Моцарта, Шопена… А від сучасної «попси» скоцюрблюються і навіть гинуть (За В. Нестайком).

2. Перекажіть якомога точніше зміст тексту.

3. Поміркуйте, яка інформація в тексті реальна, а яка — ні. Чому Колькові та його другові варто змінити своє ставлення до квітів?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити