Підручник Українська мова 5 клас - С. Я. Єрмоленко - Грамота 2018

ЗВ'ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)

§ 61. Есе про красу й милозвучність української мови

Запам’ятаймо!

Есе — невеликий за обсягом прозовий твір, що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання.

Есе не претендує на вичерпне тлумачення теми.

608. 1. Прочитайте есе про мовні стилі.

У музиці всього сім нот. Основних кольорів, якими художники передають усе різнобарв’я світу, теж сім.

Ми з вами читаємо твори Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Михайла Коцюбинського… Письменники користуються, як І ми, українською мовою. Начебто слова, фарби, звуки — ті самі, але чому ж мистецькі твори такі різні? Тому що кожен із них має свій стиль.

Є стиль в одязі, архітектурі. За стилем поведінки впізнаємо виховану, культурну людину (С. Єрмоленко).

2. Що ви знаєте про стилі спілкування?

609. 1. Прочитайте роздуми п’ятикласників про мову.

Христина Аугутіте: Українську мову я почула не від мами, бабусі, дідуся, а в школі. Я вірю в те, що прийде час, коли всюди буде лунати ця чудова, мелодійна мова. Я прагну розмовляти українською літературною мовою, тому й опановую її в школі.

Сергій Панус: Я вже навчаюся в п’ятому класі, але досі добре пам’ятаю мамину колискову: «Котик сірий, котик білий, не ходи по хаті…» Саме із цими словами українська мова ввійшла в мою душу і пам’ять.

2. Запишіть власні роздуми про мову (2-3 речення).

610. 1. Прочитайте уривок з вірша В. Забаштанського.

Як нема без зірок небозводу,

Як блакиті без сонця нема,

Так і мови нема без народу

І народу без мови нема.

2. Яка основна думка цього уривка? Як ви розумієте зміст виділених висловів?

611. 1. Прочитайте текст.

Свято рідної мови

Незабаром Свято рідної мови. Відомого письменника Антона Грищенка запросили виступити в школі, де він колись навчався. Усе його свідоме життя було присвячене рідному слову. І тепер, напередодні зустрічі, він довго міркував: що ж сьогодні мав сказати школярам?

По-перше, мова — це історія і сучасність. Вона не лише засіб пізнання, знаряддя спілкування людей. Мова витворюється в певній культурі, у певній національній традиції. А ще потрібно наголосити, що мова — це думка і почуття, звук і барва. Це кожна людина і весь народ.

Без сумніву, вона пов’язує нас із минулим, зберігає духовні надбання нації для майбутнього.

Важливо, щоб кожна дитина змалечку пам’ятала, що мова вирізняє українців з-поміж інших націй. Як і прапор, герб, гімн — вона виступає символом України, у Конституції якої проголошено державний статус української мови.

2. Дайте відповіді на запитання:

1. Чому письменник замислився над роллю мови в житті народу?

2. Обґрунтуйте, що наведений текст — це розповідь з елементами роздуму.

612. Назвіть близькі за змістом мікротеми тексту «Свято рідної мови» й уривка з вірша В. Забаштанського (див. вправу 610).

613. Напишіть есе «Рідна мова в моєму житті» за таким планом:

1. Рідна мова — мова матері.

2. Рідна мова — мова «Кобзаря».

3. Рідна мова в рідній школі.

4. «Народу без мови нема».

614. 1. Прочитайте два тексти, що стосуються Тараса Шевченка. Визначте, до якого типу висловлювання належать ці тексти.

* * *

Старша сестра Катерина згадувала, що Тарас змалечку любив мандрувати. Одного разу він зник — пішов шукати «залізні стовпи, що підпирають небо там, де сонце сходить», про які від когось почув.

А якось малий Тарасик заблукав у полі. Проте йому пощастило: чумаки зустріли хлопця й забрали його із собою. Уже поночі привезли додому. Тоді ж Тарас розказував братові, що люди правду кажуть, що він на власні очі бачив ті стовпи.

Допитливість і цікавість — саме це рухало вчинками малого Тараса.

Новий погляд: сучасний рок-Шевченко

Тарас Григорович Шевченко, безсумнівно, постать велична та унікальна. Його творчість внесла в нашу літературу незнане багатство тем і жанрів та залучила її до кращих досягнень світової літератури.

Проте серед імен геніальних поетів важко назвати того, чиї вірші гармонійно перелились у музичні твори й охопили майже всі музичні жанри.

Для більшості українців знайомство з творчістю Тараса Шевченка починається зі школи. Та часто через заштамповані фрази про Кобзаря, там воно й закінчується.

Однак упродовж останніх років все частіше можна почути Шевченкові вірші, виконані під гучну рок-музику чи танцювальні мотиви.

Ми по-новому або ж узагалі вперше по-справжньому відкриваємо для себе Шевченка, актуального та модного.

2. Напишіть есе про своє сприйняття Т. Шевченка.

С. Васильківський. Дитинство Тараса Шевченка. Олівець.

Чужу мову можна вивчити за шість років,

а свою треба вчити все життя

Вольтер

Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля…

М. Рильський

Сім поширених помилок в українській мові

1. Нажаль. На жаль, багато людей пишуть ці два слова разом.

2. Будь-ласка. Пишіть «будь ласка» правильно. Окремо. Без дефіса.

3. Згідно інструкції, відповідно з, у відповідності з, згідно до — це все помилкові конструкції. Українською правильно буде: відповідно до і згідно з.

4. На протязі року — калька з російської мови. Коли протягом дня сидиш на протязі, можна й захворіти.

5. Заключається. В українській мові такого слова взагалі немає, тому контракти укладають, проблеми полягають, когось обіймають.

6. Їх чи їхнього? На жаль, під впливом російської мови все частіше їх вживається в невластивому значенні. Насправді, їхній — це присвійний займенник (відповідає на питання чий?), а їх — це форма родового і знахідного відмінка від особового займенника вони (відповідає на питання кого? чого? що?).

7. Приймати участь. Приймати — одне з тих слів, які в нас дуже часто вживають неправильно. Правильно говорити: брати участь, а також брати до уваги, брати до серця, брати до відома.

А які вам помилки трапляються (а не зустрічаються) найчастіше?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити