Підручник українська мова 6 клас

МОРФОЛОГІЯ ТА ОРФОГРАФІЯ


ІМЕННИК


§17. Відмінювання іменників, що вживаються тільки у множині


163.  Спишіть прислів’я та приказки. Підкресліть іменники, що вживаються тільки у множині.

1. Правда в постолах ходить. 2. Щастя та злидні однією стежкою ходять. 3. Щастя за гроші не купиш. 4. Гуси летять — зиму на хвості несуть. 5. До Благовіщення зими не лай, а саней не ховай. 6. Швець без чобіт, а тесля без воріт.

164.  Розв’яжіть мовну задачу.

Коли учениця навела приклади іменників, що вживаються тільки у множині (гуси, люди, в’язи, окуляри) учень заперечив: «Ці слова можна поставити у формі однини: гусак, людина, в’яз, окуляр». Дівчинка відповіла: «Слова гуси — гусак, людина — люди мають різні основи…» Допоможіть пояснити, чому в’язи і окуляри — це іменники, що вживаються тільки у множині.

165.  Провідміняйте іменники ножиці, окуляри, двері, використовуючи таблицю.

Закінчення іменників, що вживаються тільки у множині

Іменник

Відмінок

називний

родовий

давальний

знахідний

орудний

місцевий

кличний

Ножиці

-ям

-ями

-ях

Окуляри

-ів

-ам

-ами

-ах

Двері

-ей

-ям

-ми/

-ями

-ях

Ясла

-ам

-ами

-ах

За зразком іменника ножиці відмінюються такі слова: Карпати, граблі, коноплі.

Такі самі відмінкові закінчення, як у іменника окуляри, мають ще такі слова: штани, збори, сходи, кліщі, хитрощі, Гімалаї.

За зразком іменника двері відмінюються такі слова: діти, сіни, кури, люди, сани, гроші.

Такі самі відмінкові закінчення, як у іменника ясла, мають слова дрова, ворота.

166.  Подані іменники поставте в родовому, давальному й орудному відмінках.

Люди, гроші, збори, хитрощі, дрова, ворота, граблі, сіни.

167.  Спишіть речення, вставляючи пропущені букви і ставлячи подані в дужках іменники у потрібному відмінку.

1. Мелашка вийшла з церкви й сіла між довгими рядами бабів на ц..рковних (сходи). 2. Палажка покинула Кайдаша, кинулася до (ворота), вп..ріщила (граблі) по (ворота). 3. Мелашка завешталася по хаті, зняла з кілків (ночви), вин..сла в (сіни) й пішла в хижку за борошном. 4. Скільки я переносила дякові (кури),скільки одн..сла полотна, (гроші) (3 те. І. Нечуя-Левицького). 5. Біля наших (ворота) я легенько зіскакую з (сани) (М. Стельмах).

168.  Прочитайте фразеологізми, поясніть їхнє значення. Визначте відмінок іменників, що вживаються тільки у множині. З трьома фразеологізмами складіть речення.

Кури не клюють; як Пилип із конопель; вилами по воді писано; взяти в кліщі; росте, як на дріжджах; зорі граблями діставати; наламати дров; ні в тин ні в ворота; обценьками слова не витягнеш.

169.  Знайдіть помилки у вживанні відмінкових форм іменників. Відредаговані речення запишіть.

1.      Ходити по залізничним коліям небезпечно. 2. Підемо пасти гусенятів на пасовищі. 3. Ми вивчали напам’ять вірш Івана Франко. 4. Травмований футболіст стогнав від болі. 5. Вибіг вовк із ліса.

6. На канікулах поїдемо на екскурсію до Львову. 7. Ми з Ігором будемо вступати до будівельного технікума.

МАНДРІВКА УКРАЇНОЮ                                                   

ДНІПРОПЕТРОВСЬК

Як ви вже знаєте, більшість населених пунктів нашої держави з часів їх заснування мали інші назви. До таких міст належить і сучасний Дніпропетровськ, який до 1926 р. називали Катеринославом.

У кожному регіоні України — свої звичаї, обряди, пісні, ремесла. Дніпропетровщина уславилася декоративними розписами. На карті нашої Батьківщини є кілька сіл, які мають назву Петриківка. Проте є між ними одне, яке знають у всьому світі. Знаходиться воно в Петриківському (до 1991 р. — Царичанському) районі, що на Дніпропетровщині.

Багато в цьому селі незвичайного. Скажімо, квітів і трав, намальованих на білосніжних стінах тутешніх будинків, здається, більше, аніж живих попід вікнами. Усе буяє квітами — мальованими і живими.

Гарні тарелі, панно, сувеніри, на чорному чи зеленому тлі яких переплітаються вишукані орнаменти із різнотрав’я, із зображенням фантастичних птахів, червоної калини. Ці речі створили уславлені петриківські майстри.

Здавна малюють у цьому селі. Вже й не довідатись, хто першим вирішив оздобити свою хату квітковим орнаментом, у якому переплелися всі квіти й трави, що ростуть у придніпровських степах. Для виготовлення фарб майстри використовували натуральні барвники: соки трав, квітів, ягід, сажу, різноколірні глини. Замішувались барвники на жовтку. А далі вже й не залишилося жодної хати без отих розписів. Буяє дивоквітом село останнього колишнього отамана Війська Запорозького Петра Калнишевського (звідси й назва села Петрівка, а згодом і Петриківка) (За Л. Лисенко).

1. З’ясуйте за тлумачним словником значення слів орнамент, панно.

2. Пригадайте, які рослини-символи ви знаєте.

3. Складіть діалог на тему «Петриківські розписи», використовуючи текст і фотоілюстрацію.

Вироби майстрів Петриківки


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити