Підручник українська мова 6 клас

МОРФОЛОГІЯ ТА ОРФОГРАФІЯ


ПРИКМЕТНИК


§29. Одна і дві букви н у прикметниках


ОРФОГРАМА

Н і нн у прикметниках

271. І. Замініть виділені слова прикметниками, запишіть їх з відповідними іменниками. Усно поясніть написання -н- чи -нн- у цих прикметниках.

Зразок. Подушка, що лежить на дивані — диванна подушка.

Сорочка, пошита з полотна; людина, яку не можна вблагати; рама вікна; посуд із глини; радість, про яку не сказати; учень, який старається; краса, яку не можна ні з чим зрівняти.

II. Зробіть синтаксичний розбір одного словосполучення (на вибір).

272. Розв’яжіть мовну задачу.

 Чому в слові вогненний пишеться нн, а в слові вогняний — н; слові камінний — нн, а в слові кам’яний — н?

273.  Розкриваючи дужки, запишіть прикметники у два стовпчики: а) без подвоєного н; б) із подвоєним н.

Ліцей(н,нн)ий, невблага(н,нн)ий, осі(н,нн)ій, греча(н,нн)ий, корі(н,нн)ий, букве(н,нн)ий, борошня(н,нн)ий, трав’я(н,нн)ий, пі(н,нн)ий, рося(н,нн)ий, оборо(н,нн)ий, шпачи(н,нн)ий, нескінче(н,нн)ий, бето(н,нн)ий, сті(н,нн)ий.

Якщо ви правильно виконали завдання, з третіх букв утворених прикметників складеться продовження вислову О. Гончара: «Найвища краса — …».

274.  І. Спишіть речення, вставляючи пропущені букви і розділові знаки.

1. Студе..ий вітер б’є в холодні вікна і олов’я..ий важко дише став. 2. Було ще рано спали пасажири півсо..ий умивався пароплав. 3. Уклін земний свяще..им верховинам де тінь Тараса навіки-віків. 4. Чи ви чуєте в ранок весня..ий як вам славу дзвенять солов’ї? 5. Коли ти пересаджуєш ялинку, відзнач північний і півде..ий бік і так сади (З тв. М. Рильського).

II.     Виділений іменник розберіть як частину мови.

275.  Перекладіть текст українською мовою і запишіть. Поясніть особливості правопису виділених слів в обох мовах.

Я блуждал в лесу, пока не вышел к деревянной избушке с соломенной крышей. Было уже поздно, в оконных стёклах отражался ранний осенний закат. Небо стало багряным. Казалось, это огненные языки пламени достают небесный свод. У гостеприимных хозяев избушки я надеялся найти приют на ночь (3 журналу).

 блуждать — блукати              свод — звід

 закат — захід                        гостеприимный — гостинний

пламя — полум’я, багаття       приют — притулок


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити