Підручник українська мова 6 клас - С. Я. Єрмоленко

ІМЕННИК


У цьому розділі ви дізнаєтеся про граматичну природу слова. Наука морфологія вивчає всі десять частин мови. Насамперед ви ознайомитеся з іменником.

Коли дитина пізнає світ, вона дає всім навколишнім речам і предметам імена. З деяких таких назв дорослі кепкують. Однак саме так усе людство пізнавало й пізнає світ. Людині, яка називає всі предмети іменами (іменниками), легше орієнтуватися у світі, відкривати світ для себе.

Іменники — найчисленніша група слів. У ній об'єднано такі різні назви — земля, Олена, мужність, молоко, боротьба, веселощі тощо. Це все іменники. Серед них розрізняють назви істот і неістот, загальні й власні назви. Закони мови вимагають, щоб одні іменники були чоловічого роду, інші — жіночого, ще інші — середнього, а деякі — спільного роду. По-різному поводяться іменники в однині та множині, а є таю, що вживаються тільки у формі одного числа.

На перший погляд, важко впоратися з усім розмаїттям відмінкових закінчень іменника. Усе багатство іменникових форм чітко розподіляється між чотирма відмінами. Поділ на відміни — це особливість іменника.

У реченні іменник виконує різні синтаксичні ролі.

Працюючи над вправами й завданнями, ви дізнаєтеся про внесок українських учених — фізиків, інженерів, математиків, лікарів — у світову науку, про видатних педагогів, мовознавців і, звичайно, про письменників.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ РОЗДІЛУ

Істота

Рід

заєць

чоловічий, жіночий, середній,

Неістота

спільний

камінь

Відмінок

Загальна назва

називний, родовий, давальний,

парта

знахідний, орудний, місцевий,

Власна назва

кличний

Земля

Відміна

Число

І, II, III, IV

однина, множина§ 26 Загальна характеристика частин мови


Морфологія — це розділ науки про мову, що вивчає слово як частину мови.

Слова поділяються на частини мови за такими ознаками:

1. Що слово означає (предмет, дію,…).

2. На яке питання відповідає (хто? який?,…).

3. Які граматичні ознаки має (рід, число,…).

4. Яким членом речення є (присудок, обставина,…).

201

Спишіть текст. Підкресліть головні та другорядні члени речення. Визначте, до якої частини мови належать члени речень.

Канівські гори… Зачаровано вдивлявся в них Тарас Шевченко, коли плив улітку 1859 року вниз по Дніпру. Його погляд зупинився на Чернечій горі. Саме тут поховали видатного поета, а Чернеча гора стала святою для українців.

202

Прочитайте текст. Випишіть службові частини мови.

«Тарасовою світлицею» назвав народ перший скромний музей Кобзаря, що з’явився на Чернечій горі через 20 років після смерті поета. З непоказної дерев'яної хатини під солом'яною стріхою розпочиналось увічнення імені видатного митця.

Музей-заповідник Тараса Григоровича Шевченка в Каневі — це не тільки пам'ять про геніального українця, а й місце паломництва мільйонів людей різних національностей.

Це цікаво!

203

Прочитайте текст. Утворіть від виділених іменників прикметники та прислівники.

Слово «музей» походить з грецької мови й означає «храм муз». Музи були покровительками мистецтв (театру, малярства, архітектури, літератури тощо). Перший музей виник у Єгипті в III ст. до н. е. Метою музею, наскільки це відомо, був збір цікавої інформації. Експонатами першого музею були предмети мистецтва, хірургічні інструменти. ікла слонів, шкури рідкісних тварин.

204

Прочитайте уривок з поеми Т. Шевченка «Тарасова ніч». Випишіть дієслова, визначте їх час, число.

На розпутті кобзар сидить

Та на кобзі грає;

Кругом хлопці та дівчата —

Як мак процвітає.

Грає кобзар, виспівує,

Вимовля словами.

Як москалі, орда, ляхи

Бились з козаками;

Як збиралась громадонька

В неділеньку вранці;

Як ховали козаченька

В зеленім байраці.

205

1. Прочитайте текст. Відредагуйте його, замінивши виділені слова словами з довідки.

У ранньому дитинстві в Тараса виявився хист до малювання. Крейдою чи вуглинкою Тарас розмальовував стіни, лави. стіл, навіть долівку. Мріючи стати художником, Тарас навчався в трьох церковних малярів, але вони не виявили в Тараса здібностей. Вечорами й ночами, виконавши всю загадану роботу. Тарас потай брав книжки з панської бібліотеки і читав, читав… Уява переносила Тараса в невідомі світи, і Тарас забував про своє гірке життя. Незабаром Тарас і сам почав складати вірші.

Довідка: хлопець, він, нього, малий, його.

2. До яких частин мови належать слова в довідці?

3. Запишіть відредагований текст. Підкресліть однорідні члени речення.

206

Спишіть слова. Підкресліть у кожному рядку «зайве» слово.

1. Поет, художник, прозаїк, талановитий.

2. Мужній, вільно, стійкий, наполегливий.

3. Він, мій, своя. про.

4. Двійка, п'ятий, шість, двадцять.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити