Підручник українська мова 6 клас - С. Я. Єрмоленко

ІМЕННИК


§ 33 Відмінювання Іменників. Поділ іменників на відміни

 

Запам’ятаймо!

Іменники можна об'єднати за відмінковими закінченнями у великі групи. Такі групи називаються відмінами. В українській мові розрізняють чотири відміни.

Поділ іменників на відміни

І відміна

Іменники жіночого, чоловічого й спільного роду із закінченнями -а, -я в початковій формі: абетка, Микола, гірчиця, Ілля, лівша, лінія, соня

II  відміна

Іменники чоловічого роду з нульовим закінченням або із закінченням -о та іменники середнього роду із закінченнями -о, -е, -я в початковій формі: абрикос, велет, дядько, озеро, поле, знання, Петро

III відміна

Іменники жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі: молодь, ніч, подорож, радість та іменник мати

IV відміна

Іменники середнього роду із закінченнями -а, -я в початковій формі, що в непрямих відмінках, крім знахідного й орудного, мають суфікси -aт, -ят, -єн: ведмежа, галченя, гавеня, гуся, дівча, ім’я, племя, кошеня

260

Розгляньте таблицю «Поділ іменників на відміни». Доповніть перелік іменників, об’єднаних у групи за відмінами. Скористайтеся орфографічним словником. Дібрані слова запишіть за зразком.

Зразок:

І відміна: держава, … .

II відміна: Дніпро, … .

III відміна: далечінь, … .

IV відміна: дитя, … .

261

Прочитайте текст. Випишіть іменники І відміни, поставивши їх у початковій формі. Виділіть закінчення, визначте рід.

Всесвітньо відомий авіаконструктор, творець перших у світі вертольотів Ігор Сікорський народився 25 травня 1889 року в Києві. Ігор був п'ятою дитиною в родині, у якій приділяли багато уваги вихованню і розвитку дітей. Батько виховував Ігоря за власною методикою, наголошуючи на гартуванні сили волі, умінні бачити перед собою мету. Іван Олексійович не хотів бачити сина неуком, хитрюгою, неробою. Прищеплював хлопчині високі чесноти й водночас твердість, порядність, витримку, працьовитість.

Це цікаво!

262

1. Прочитайте прислів’я (читайте за годинниковою стрілкою, пропускаючи дві клітинки).

2. Запишіть прислів’я-відгадку. Визначте, до якої відміни належать іменники, ужиті в ньому. Обґрунтуйте відповідь.

263

Прочитайте текст. Випишіть іменники жіночого роду, поставивши їх у початковій формі. Визначте, до якої відміни вони належать.

Мати Ігоря Сікорського вводила його в чудовий світ мистецтва. Вона ознайомлювала сина з творчістю видатних музикантів, письменників і художників. Найбільше вразило хлопчика малярство Леонардо да Вінчі. геніального італійського художника і не менш геніального вченого. Ігор придивлявся: ось крила нарізних стадіях злету, ось птах долає вітер. Сам художник був певний, що люди літатимуть, як птахи. Цій переконаності передувало безліч спостережень. На малюнках Леонардо є те, що ми назвали б тепер дельтапланом, літаком, вертольотом, парашутом.

264

Спишіть текст. Визначте відмінок, рід і відміну іменників.

Людина мріяла літати з давніх часів. Одна з легенд розповідає про Дедала та його сина Ікара. Дедал зробив крила з пташиних пер, зліпивши їх воском. Стали батько із сином на високу скелю й полетіли. Ікар необережно наблизився до сонця, яке розтопило віск. Пера поступово одне за одним осипались. Юнак каменем упав із висоти й розбився. Але в пам'яті людській Ікар — це символ прагнення людства до нових злетів.

265

Спишіть слова. Підкресліть у кожному рядку «зайве» слово.

1. Бажання, морозиво, поле, кошеня.

2. Лоша, курча, скло, лисеня.

3. Ім'я, тім'я, хлоп'я, сім’я.

266

Запишіть іменники, згрупувавши їх за відмінами.

Бібліотекар, дошка, гвинт, ягня, дім, вишня, любов, Ярина, ювілей, Десна, мураха, немовля, плющ, ніс, слово, курча, мати, честь, огірок, тривога, собака, тюль, невдаха, соня, добро, злість, яма.

267

1. Запишіть слова, зашифровані в схемі. Визначте відміну, до якої вони належать.

2. Визначте, які з утворених слів стосуються техніки. Складіть і запишіть із ними речення.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити