Підручник українська мова 6 клас - С. Я. Єрмоленко

ПРИКМЕТНИК


§ 51 Написання -н- і -нн-у прикметниках

 

Запам’ятаймо!

У прикметникових суфіксах може писатися одна і дві букви н.

Пишеться -нн-

Пишеться -н-

1. У прикметниках, утворених від іменників з основою на -н- за допомогою н: стіна + н —> стінний, день + н —> денний.

1. У прикметниках, утворених від іменників з основою на будь-який приголосний (крім -Н-) за допомогою н: брат + н —> братній, клас + н —> класний.

2. У прикметниках з наголошеними -анн-, -енн-, -янн-.

що вказують на збільшену ознаку або неможливість дії: нездоланний, священний, незрівнянний, старанний, здоровенний. Але: даний, довгожданий

2. У прикметниках, утворених додаванням -он-, -ен-, -ин-, -їн-, -он-, -ян-

до основи іменників: гречаний, пташиний, солоний.

Ате: божественний

426

Спишіть слова, розставляючи наголоси. Підкресліть орфограми і поясніть їх.

Забезпечений, незабутній, загоєний, задоволений, диванний, немічний, законний, корисний, незамінний, камінний, незбагненний, залежний, ненастанний, незлічений, незліченний, неодмінний.

427

1. Утворіть і запишіть прикметники, скориставшись схемами.

2. Прокоментуйте в записаних словах орфограму «Написання -н- і -нн- у прикметниках».

428

Спишіть текст, вибираючи правильний варіант написання.

У 1891 році до Києва з гастролями приїхав не/зрівня(н, нн)ий Петро Ілліч Чайковський. У глядацькому залі сидів студент київського музичного училища Рейнгольд Глієр. Митець, який виконував власні твори на сцені, здавався йому не/досяж(н, нн)им. Музика лилась не/спи(н, нн)имказковим водоспадом. Концерт мав не/сказа(н, нн)ий успіх і не/сподіва(н, нн) і наслідки. Юний Глієр. який мріяв про кар'єру скрипаля, відтепер твердо вирішив стати професій(н, нн)им композитором.

Це цікаво!

429

1. Прочитайте текст. Випишіть слова з орфограмою «Написання -н- і -нн- у прикметниках».

Скрипку називають королевою інструментів. Великий оркестр може налічувати понад сто музикантів, і більш ніж десять із них — скрипалі. Королівський титул дістався скрипці завдяки красі тону й виразному звучанню. Її історія почалася в Індії, де були винайдені струнні смичкові інструменти.

А виготовляли найкращі інструменти в Італії. Неперевершеним магістром — творцем скрипок — вважався Антоніо Страдіварі. Він давав своїм інструментам імена, як дітям. Імовірно, і зараз десь вражає слухачів дивовижним голосом одна зі скрипок Страдіварі — Віотті.

2. Знайдіть у тексті спільнокореневі слова. Запишіть. Позначте корінь.

430

Випишіть з орфографічного словника вісім прикметників з -нн-, що вказують на збільшену ознаку або неможливість дії.

431

Спишіть слова. Підкресліть у кожному рядку «зайве» слово.

1. Розумний, бідний, жадібний, сторонній.

2. Істинний, банний, щогодинний, мирний.

432

1. Прочитайте текст.

Рейнгольд Глієр — людина мистецтва, тому він був переконаний, що потрібно лише дати суспільству необхідний запас знань і культури, прищепити почуття краси і добра, і воно стане кращим.

З 1914 до 1920 року вже відомий композитор, педагог і музикант був директором першої в Україні консерваторії. У часи війн, революцій, незбагненних змін суспільства Глієр засновує стипендію для кращих студентів консерваторії, пише музику до спектаклів за мотивами незнищенних Шевченкових творів, організовує концерти, викладає в музичному училищі. Так нездійсненні, на перший погляд, завдання стають реальністю.

2. Випишіть виділені олова. Розберіть їх за будовою. Поясніть правопис цих слів.

3. Складіть і запишіть міні-твір на тему «Моя улюблена музика» (5-7 речень), використовуючи слова з орфограмою «Написання -н- і -нн- у прикметниках».

Добірні зерна мови

433

Прочитайте текст.

Яся. Бабусю, чому про тих, хто весь час свариться, кажуть: живуть як кішка із собакою? Он у наших сусідів кішка й собака живуть мирно, товаришують.

Бабуся. Це виняток. Кішка й собака не завжди вживаються, постійно ворогують. Але коли вони живуть разом змалечку, у тих самих людей, то домашні улюбленці швидко звикають одне до одного, залюбки граються…

Дмитрии. Звичайно, у кішки інша природа. Вона ловить мишей, тому й нишпорить на горищі, у хліву. А собака стереже двір — він дає знати, коли хтось заходить на подвір’я.

Бабуся. По-різному зустрічаються кішки із собаками, та найчастіше — вороже, неприязно. Тому й про людей, які постійно сваряться, кажуть: живуть як кішка із собакою.

2. Якими прикметниками можна охарактеризувати стосунки людей, які живуть душа в душу? Запишіть їх.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити