Підручник українська мова 6 клас - С. Я. Єрмоленко

ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)


§ 65 Усний докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення


Запам’ятаймо!

Як підготуватися до переказу тексту

1. Уважно прослухайте або прочитайте текст.

2. Визначте тему й основну думку текс ту.

3. Поясніть, чому текст має саме таку назву.

4. Визначте мікротеми тексту.

5. Запишіть тематичні речення, кожне з яких буде пунктом плану.

546

1. Прочитайте текст. Які історизми використовує автор? Опишіть світлицю заможного козака, користуючись довідкою.

Світлиця в Череваня була така ж, як і тепер буває в якого заможного козака. Сволок гарний, дубовий, штучно покарбований, і слова зі Святого Письма вирізані. І лавки були хороші, липові, із спинками, та ще й килимцями позастилані. І стіл, і божник із шитим рушником округи, і все так було, як і тепер по добрих людях ведеться. Кругом стін полиці, а на тих полицях срібні, золоті й кришталеві кубки, коновки, пляшки, таці й усяка посудина. Іще ж по стінах висять шаблі, пищалі під сріблом, старосвітні сагайдаки татарськії, шиті золотом ронди, німецькі гаркебузи, сталеві сорочки (За П. Кулішем).

Довідка: сволок — балка, яка підтримує стелю в хаті; сагайдак — футляр для стріл; коновка — високий, звужений угорі кухоль; гаркебуз — старовинна гнотова рушниця, що заряджається з дула; ронди — кінська збруя; пищаль — старовинна рушниця.

2. Дайте відповіді на запитання.

1. Які були лавки у світлиці Череваня?

2. Що стояло на полицях уздовж стін?

3. Що висіло по стінах світлиці?

4. Нащо звертає увагу автор, описуючи світлицю заможного козака?

Запам’ятаймо!

Опис приміщення — це інформація про призначення, загальний вигляд, облаштування, тобто наявність речей у приміщенні.

Науковий опис приміщення містить детальну характеристику приміщення з переліком предметів та їх призначення.

Художній опис приміщення передає враження від інтер'єру, спостереження про зв'язок між облаштуванням приміщення та вдачею, уподобанням господаря.

547

1. Прочитайте текст Визначте, до якого стилю він належить. Кімната для підлітка

Кімнату для школяра вибирають так, щоб вікна виходили на південь. Тоді природне світло впродовж дня заповнює приміщення. Від прямих сонячних променів кімнату захищають жалюзі.

Дизайнери радять оформляти приміщення в сонячно-жовтій і коричневій гамах. Такі кольори налаштовують на робочий настрій і сприяють повноцінному відпочинкові. Усе в кімнаті (меблі, освітлення, техніка) має забезпечувати різнобічний розвиток, цікаві заняття молодшого члена сім’ї.

Біля вікна — місце для роботи; комп'ютер, поличка для дисків, принтер. Ліворуч на столі — лампа. Монітор комп'ютера розташований на безпечній для зору відстані. Крісло — зручне, бажано з бильцями. Поряд із столом — стелаж-бібліотека з підручниками.

Бажано, щоб у кімнаті був спортивний куточок (шведська стінка, турнік, кільця). Це місце для ранкової гімнастики та перепочинку під час роботи за столом. Праворуч біля стіни — м'яке крісло, а навпроти нього — телевізор.

Загальний вигляд кімнати доповнюють вдало дібрана картина на стіні, а також квіти на підвіконні.

2. Що ви можете додати до переліку необхідних речей у кімнаті для підлітка? Запишіть назви цих предметів.

548

1. Складіть план тексту «Кімната для підлітка».

2. За складеним планом підготуйте усний докладний переказ наведеного тексту в науковому стилі.

Це цікаво!

Давньогрецький філософ Діоген задовольнявся у житті незначним. Сам жив дуже просто. Будь-яке місце йому годилося і для їжі, і для сну, і для бесіди. Уночі він спав у глиняній бочці або, точніше, у глиняній хижці, яку афіняни, глузуючи, називали бочкою.

Розповідають про зустріч Діогена зі славетним Александром Македонським. Полководець запитав мудреця, чи не потрібно йому чого-небудь — він хотів задовольнити будь-яке бажання філософа. На це Діоген гордо відповів: « Не затуляй мені сонце!»

549

1. Прослухайте уривок із повісті В. Близнеця «Женя і Синько». Обґрунтуйте належність його до художнього тексту розповідного характеру.

З Беном Женя познайомилася давно, чи не з дитячих колясок. А вдома в нього побувала пізніше, коли вони разом ходили до школи. Вже не пригадує, по що її послала мати до Кущолобів. Здається, позичити ключа, щоб консервувати банки. Не без деякого страху вона відправилась у сусідній будинок. Уже парадні двері свідчили, що тут проживає войовник-мілітарист: скло вибите, фанера порізана, стіни повидряпувані до рудої цегли. Скрізь грізні написи: «Хальт!», «Шкура, начувайся!»

Женя злякалася цих написів. А попереду було страшніше. Бенові двері — наче вхід у печеру розбійників. Чорний дерматин хтось порубав, здавалося, шаблею чи прострочив з кулемета — із дірочок виглядала біла скловата. Угорі намальовано череп із кістками.

Дж. Б. Вотерхаус. Діоген. 1882р.

Женя оглянула двері, тоді наважилася подзвонити. Але дзвінка не було, теліпався на провідку тільки потрощений ковпачок. Дівчина обережно смикнула за провід і ойкнула: ударив струм! Так і шпигонуло їй в руку!

Як же до них зайти?

2. Дайте відповіді на запитання.

1. Що налякало Женю в парадному приміщенні?

2. Як сприйняла дівчинка вигляд Бенов их дверей?

3. Про які риси характеру Бена свідчить вигляд вхідних дверей у його квартирі?

4. Чи доводиться вам бувати в таких парадних, які описав В. Близнець?

5. Чим можна пояснити недбале, хижацьке ставлення до облаштування парадних, ліфтів, сходів?

550

1. Поясніть значення слів зламати, знищити, понівечити, поскручувати, зруйнувати, потрощити.

2. Чи всі наведені слова є синонімами? Обгрунтуйте відповідь.

551

1. Складіть план уривка з повісті В. Близнеця «Женя і Синько».

2. За складеним планом підготуйте усний докладний переказ наведеного тексту в художньому стилі.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити