Підручник українська мова 6 клас - С. Я. Єрмоленко

ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)


§ 68 Письмовий докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення


Пригадаймо!

1.   Що таке тема, мікротема?

2. Що називається тематичними реченнями і тематичними словами?

563

1. Прочитайте і запам'ятайте слова, які можна використати в описі приміщення.

Поличка для взуття, вішалка, дзеркало, стелажі, книжкові шафи, книжкові полиці, диван, крісло, диван-ліжко, софа, телевізор, сервант, меблева стінка, люстра, абажур, бра, світильник, настільна лампа, письмовий стіл, комп'ютерний стіл, журнальний столик, шафа для одягу, канапа, шафа-купе, гірка, тумби, комод, трюмо, трельяж, стілець, табурет, мийка, електроплита, газова плита, мікрохвильова піч, холодильник, тостер, електрокавоварка, морозильна камера, шухляда для столових приборів.

Передпокій, хол, вестибюль, коридор, веранда, вітальня, світлиця, велика хата (кімната), дитяча кімната, кабінет, спальня, кухня, гардеробна кімната.

2. Визначте, які слова означають назви предметів інтер’єру, а які — назви приміщень. Запишіть слова за зразком.

Зразок: передпокій: поличка для взуття, вішалка, дзеркало … ; вестибюль: вішалка, дзеркало.

Запам’ятаймо!

Коли ви слухаєте текст, який вам потрібно докладно переказати, робіть позначки в чернетці. Це можуть бути цифри або тематичні слова, зрозумілі саме для вас. Кожна з позначок вказуватиме на послідовність, за якою треба описувати приміщення, предмети, їх властивості тощо.

564

1. Прочитайте текст. Обґрунтуйте, до якого стилю і типу висловлювання він належить.

Гостинна вітальня

Щонеділі наша родина збирається в найбільшій кімнаті — вітальні. Усе в ній пристосовано для приємного відпочинку. Посередині — великий круглий стіл, стільці, два крісла. Ліворуч біля вікна — музичний центр. Поряд — поличка для комп'ютерного приладдя. Ми любимо слухати музику й дивитися фільми. А програму складаємо по черзі — кожний на власний смак. Сьогодні «музичний черговий» — мама.

Усе, що створює затишок у вітальні, — мамина заслуга. Колір стін гармонує з килимом на підлозі й ошатними шторами. Гості завжди звертають увагу на гарні картини. На підвіконні — ніби справжня оранжерея. Будь-якої пори тут квітнуть азалії, фіалки, лілеї. Ефектно освітлює кімнату люстра з дзеркальних пірамідок. А читати книжку чи журнал, примостившись у кріслі під світильниками, затишно й приємно.

Поки дорослі й старші діти застеляють стіл мережаною скатертиною, розставляють посуд, малеча бавиться на двох диванах, поставлених спинками один до одного. На тому, що стоїть спинкою до вікна. Віра та Петрик дивляться мультики. На другому дивані — напроти вікна — Оленка і Рома роздивляються фотоальбом.

Наближається час обіду.

2. Дайте відповіді на запитання.

1. Де збирається щонеділі родина?

2. Які меблі розміщені у вітальні?

3. Про яку техніку розповідається в тексті?

4. Чим прикрашені стіни вітальні?

5. Яке освітлення в кімнаті?

6. Як прикрашене вікно?

3. Виділіть тематичні речення і слова, готуючись до переказування. Накресліть у зошиті таблицю і заповніть її.

Тема

І тематичне речення

II тематичне речення

III тематичне речення
Тематичне слово

Тематичне слово

Тематичне слово
265

Підготуйте письмовий докладний переказ тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення «Гостинна вітальня»


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити