Підручник українська мова 6 клас - С. Я. Єрмоленко

ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)


§ 70 Письмовий вибірковий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису природи


Пригадаймо!

269

Підготувати вибірковий переказ тексту — це означає детально переказати одну частину (мікротему) тексту.

Прочитайте текст. Визначте в ньому мікротеми.

Здійснення мрії

Якось мати розповіла синові про великого італійського мислителя XV ст. Леонардо да Вінчі, про його ідею апарата, що вертикально піднімається в повітря. Мрія побудувати таку машину завжди жила в дитячій уяві.

Коли Ігореві Сікорському було одинадцять років, йому приснився сон. Він на летючому кораблі, іде коридором, підлога вібрує, як на пароплаві. Сферичні світильники розсіюють приємне голубувате світло, у розкішному салоні столики й зручні крісла. Цей сон був дуже чітким. Його Ігор Сікорський запам'ятав на все життя.

30 червня 1914 року о першій годині тридцять хвилин «Ілля Муромець», пілотований 25-річним Ігорем Сікорським, узяв курс із Петербурга на Київ. Уперше у світі тривав сліпий політ за приладами. Коли літак полегшав від відпрацьованого бензину. Сікорський підняв його на висоту 1100 м. Тут сяяло сонце, картина була дивовижною. Молодий конструктор одягнув пальто і вийшов на крило літака.

Гігантський повітряний корабель плив серед небесних айсбергів. Ніколи ще Сікорський не бачив такого казкового дива. Коли почали зниження, літак увійшов спочатку в суцільне хмарне молоко, а потім вийшов із-під хмар.

Очам відкрилася неповторна панорама Києва. Місто розкинулося на мальовничих зелених пагорбах. Серед зелені сяяли золоті бані Києво-Печерської лаври, велична Софія, золотоверхий Михайлівський собор. Лівий і правий береги Дніпра з'єднував ланцюговий міст. У сонячному промінні виблискувала срібляста повновода ріка. Вервечкою простягалися зелено-жовті острови. Біля берегів купчилися човни, ніби зграйки птахів.

Унизу пропливали стародавній Поділ з його чітко спланованими вуличками, Хрещатик. Печерські пагорби з потужними кріпосними стінами.

Місто над Дніпром, золоті піски лагідних берегів, зелені килими, що прослалися на лівобережжі, милували око. зачаровували, переповнювали радістю серце авіаконструктора.

2. Дайте відповіді на запитання.

1. Коли в Ігоря Сікорського виникла думка побудувати літальний апарат?

2. Який сон побачив Ігор Сікорський. коли йому було одинадцять років?

3. Коли вперше у світі випробували сліпий політ за приладами?

4. Які зорові картини поставали перед очима Ігоря Сікорського?

570

1. Які абзаци тексту «Здійснення мрії» містять елементи опису природи?

2. Спишіть уривок з описом неба. Про які небесні айсберги йдеться в тексті? Що означає вислів хмарне молоко?

571

1. За текстом «Здійснення мрії» назвіть в описі київської природи словосполучення з якісними і відносними прикметниками. Запишіть їх.

2. Підготуйте вибірковий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису природи на тему «Панорама Києва».


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити