Підручник українська мова 6 клас - С. Я. Єрмоленко

ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)


§ 71 Письмовий докладний переказ художнього тексту з творчим завданням


Запам’ятаймо!

Творчі завдання пов'язані з продовженням, зміною тексту, особи, від імені якої ведеться розповідь, з уведенням у текст діалогів, прямої мови тощо.

272

1. Прочитайте текст. Від якої особи ведеться розповідь? Обґрунтуйте, що текст належить до художнього стилю.

Лялька

— З малими дітьми кожній матері нелегко. А коли мати ще й учителька?

Мені, щоправда, гріх на своїх донечок нарікати, але теж, бувало, і насердять, і насмішать. От хоч би й сьогодні. То ні світ ні зоря на ногах, а це, ну, ніяк не прокидалися вранці. Поки розбуркала обох, поки зібралися, поки в садок дочалапали — ледве до школи встигла. Настроїлася на урок чи ні, як уже й дзвінок. Заходжу в шостий клас — людоньки: те без зошита, те без ручки, те спізнилося… Так мені чогось жаль себе стало, так жаль! Увесь білий світ почорнів для мене.

Та урок є урок, мушу проводити. Відкриваю сумку і враз як розсміюся! Діти здивовано: що сталося? А в мене в сумці — одним-одна лялька, нічого більше! Учора ввечері — я собі й байдуже — довгенько донечки з моєю вже спакованою сумкою носилися, вранці було не до «ревізії» — тож і прийшла вчителька до школи тільки з лялькою.

Посміялися ми від душі, і від мого поганого настрою ані сліду не лишилося. Потрібні слова з'явилися мовби самі собою, і урок, заздалегідь на провал приречений, минув, уявіть собі, дуже славно. Весь день мені лялька освітила (С. Павленко).

2. Назвіть мікротеми в наведеному тексті.

3. Виберіть речення й слова характерні для емоційної образної мови. Випишіть емоційно забарвлену лексику.

573

Підготуйте письмовий докладний переказ тексту «Лялька», звертаючи увагу на засоби емоційної розповіді.

574

Продовжте розповідь «Лялька» в художньому стилі. Дайте відповіді на запитання.

1. Про що говорила вчителька своїм донечкам удома?

2. Як поводилися діти?


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити