Підручник українська мова 6 клас - С. Я. Єрмоленко

ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)


§ 74 Усний твір-опис природи в художньому з стилі на основі особистих вражень


Запам’ятаймо!

Підготовка до твору

1. Пригадайте свої яскраві враження від спілкування з природою (прогулянка лісом, парком: відпочинок на річці, морі, у горах; перший сніг тощо).

2. Пригадайте особливості художнього стилю.

3. Продумайте початок твору (зачин).

4. Визначте основну думку.

5. Доберіть тематичні слова, побудуйте тематичні речення (план твору).

6. Зверніть увагу на добір епітетів, метафор, порівнянь.

7. Сформулюйте узагальнення опису.

579

1. Прочитайте текст. Про яку пору року в ньому йдеться?

Перед грибними дощами

Люблю бувати в лісі о цій порі. Ще тут немає грибників, немає паломників на дику природу. Ліс чистий, первісний і незайманий, як первоцвіт. Усе тут радує зір: рівні, стрункі берізки, не понівечені любителями березового соку, гінкі бурштинові сосни, що, мов корабельні щогли, сурмлять у сизу небовінь. Кремезні дубчаки гудуть міцною крислатою кроною.

Де-не-де впаде березовий жовтуватий листок. Тремтить шелестка осика. Десь далеко-далеко туркоче горлиця — і луна котиться прохолодно й лунко, мов далекий грім.

Є. Волков. Жовтень. 1883 р.


На лісовій дорозі, порослій мохом, роса. Вона тут не висихає, бо осінньому сонцю важко пробити товсту крону й добратися до лісової землі. Тут прохолодно і вогко. І вже вчувається, що ось-ось підуть теплі грибні дощі (За А. Камінчуком).

2. Випишіть речення з порівняннями.

3. Художник Є. Волков на основі особистих вражень написав картину «Жовтень». Складіть усний твір-опис природи в художньому стилі на основі особистих вражень.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити