Підручник українська мова 6 клас - С. Я. Єрмоленко

ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)


§ 75 Усний твір-оповідання за жанровою картиною


580

1. Розгляньте картину І. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові». Прочитайте текст. Визначте і запишіть тему й основну думку розповіді.

Лист запорожців турецькому султанові

Це було в XVII столітті. Турецький султан Мухамед, що називав себе «братом сонця й місяця», «царем над царями», написав козакам, щоб вони підкорилися султанові й стали його слугами. Хоробрий лицар Іван Сірко, що був кошовим на Січі, запитав: «Панове запорожці! Яку відповідь дамо султанові?» Під загальний регіт козаків писар писав листа: «Запорозькі козаки турецькому султанові… Ти, шайтан турецький, проклятого чорта брат і товариш, і самого Люципера секретар… твого війська ми не боїмось… битимемось із тобою!» Запорожці назвали султана «катом», «кухарем», іншими образливими словами. А закінчили листа так: «Числа не знаємо, бо календаря не маємо, місяць у небі, рік у книзі, а день такий у нас, як і в вас…»


І. Рєпін. Запорожці пишуть листа турецькому султанові. 1878-1891 pp.

2. Складіть діалог (7-8 реплік) за картиною. Використовуйте подані вислови.

Яскраві кольори; гумор козаків; вираз обличчя; веселий, задумливий настрій; суворий характер; такі різні обличчя; одяг, зброя козаків: образ писаря; «підкидають» слівця, старий кобзар.

581

Підготуйте оповідання про картину І. Рєпіна за детальним планом.

1. Картина про історію українського козацтва.

2. Образ козацького війська (представники різних народів).

3. Яскравий барвистий одяг.

4. Козацька зброя.

5. Різні пози й характери козаків (веселий, жартівливий, задумливий, серйозний).

6. Вираз очей.

7. Жести козаків.

8. Писар «ловить» кожне слово.

9. Загальний настрій картини — козацька звитяга і життєлюбство.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити