Підручник українська мова 6 клас - С. Я. Єрмоленко

ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)


§ 76 Повідомлення на лінгвістичну тему в науковому стилі


Запам’ятаймо!

Повідомлення — невеликий публічний виступ, коротка доповідь на якусь тему.

582

1. Прочитайте текст. Про які слова в ньому йдеться? Де найбільше трапляється запозичених слів?

У медицині, хімії, біології багато слів латинського і грецького походження. Тому для необізнаної людини наукова мова не завжди зрозуміла. Зате фахівці тієї чи іншої галузі знань легко знаходять спільну мову, бо для лікарів, біологів, хіміків латинські й грецькі назви відомі. Француз не зрозуміє українського слова сухоти, але йому добре відома назва туберкульоз.


У науковій мові широко вживається слово аргумент, є й похідні від нього слова — аргументувати, аргументація, аргументований. Аргумент — запозичення з латинської мови, де воно означало «доведення, доказ». Це слово відоме також як математичний термін. Сама форма слова підказує, що воно належить до іншомовних запозичень.

Здавна прижилося в українській мові слово крейда. Походить воно з латинської мови. У Римській державі застосовували для будівництва білу глину. Багато цієї глини було на острові Крит, звідти вивозили її як будівельний матеріал на Апенінський півострів. Римляни називали глину крета, а германці — крайде.

Від германців прийшло слово крейда і до слов'ян (За А. Матвієнко).

2. Підготуйте усний вибірковий переказ наведеного тексту на тему «Чому науковці одного фаху легко знаходять спільну мову?».

583

Підготуйте повідомлення про сучасні запозичення в українській мові. Використовуйте тексти зі шкільних підручників.

Усміхнімось!

Як і завжди, без жодних зусиль шестикласник Петро Вундеркінденко переклав англійську. Цього разу з етажерки до портфеля.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити