Підручник українська мова 6 клас - О.В. Заболотний
Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики
Дієслово
§ 60. БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА
Про особливості дієслів, які означають дію без вказівки на особу, та про їхню роль у мові
ПРИГАДАЙМО. З чого складається граматична основа речення? Чи бувають речення з одним головним членом?
523
Прочитайте речення. Поміркуйте, чи можна пов’язати дії, позначені підкресленими дієсловами, з певними виконавцями. Чи можуть у таких реченнях бути підмети?
Безособові дієслова
Дієслова, що означають дію без вказівки на діяча (особу чи предмет), називають безособовими.
Лексичне значення
Безособові дієслова означають:
✵ явища природи (світає, підмерзає, розвидняється, смеркає);
✵ стихійні явища (замело, вигоріло, вимерзло);
✵ фізичний і психічний стан людини (трусить, нудить, не хочеться);
✵ явлення про долю людини, буття, існування (не судилося, щастить, минулося).
Граматичні ознаки
Безособові дієслова не змінюються за особами, числами, родами. Вони мають форму 3-ї особи однини теперішнього і майбутнього часу та форми середнього роду однини минулого часу.
Синтаксична роль
У реченнях безособові дієслова виступають у ролі присудка. Підмета в таких реченнях не буває.
524
І. Перекладіть речення українською мовою і запишіть. У яких з них безособові дієслова означають явища природи, а в яких - фізичний і психічний стан людини?
1. Больного знобило всю ночь. 2. Дедушке не спится. 3. За ночь подморозило. 4. В лесу легко дышится. 5. Веет весенней свежестью. 6. Речку затянуло* ледком.
*Затянуло - укр. затягнуло.
II. Порівняйте вимову й написання виділених слів в українській і російській мовах.
III. Підкресліть головні та другорядні члени речення. Чому в цих реченнях немає підмета?
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Деякі особові дієслова можуть набувати безособового значення. ПОРІВНЯЙМО:
Сполучення з особовим дієсловом |
Сполучення з особовим дієсловом у безособовому значенні |
пахне хліб темніє море морозить холодильник |
пахне хлібом темніє в хаті мене морозить |
525
І. Спишіть, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть головні члени речення. Які з них виражені безособовими дієсловами, а які - особовими в безособовому значенні?
1. Пахло свіжими яблуками сосновою стружкою і березовим дьогтем (В. Кучер). 2. Дрімається. У лісі гуде свище блискає (С. Васильченко). 3. Навкруги посутеніло потемніло після сліпучої спеки (О. Гончар). 4. Зранку захмарило і довго сіяло на землю холодну дрібну мжу (Г. Тютюнник). 5. Довкола мене гриміло ревло клекотіло, мов у котлі (І. Франко). 6. Хомі й за вухом не свербить (Л. Глібов).
II. Виконайте письмово синтаксичний розбір першого речення.
526
Перебудуйте подані речення так, щоб дієслова в них набули безособового значення. У ролі якого члена речення виступатимуть при цьому слова, що були підметами? Речення запишіть, підкресліть граматичні основи.
1. Звечора всі вулиці засипало листя. 2. Вітер розніс насіння. 3. З моря повіяв холодок. 4. У садку запахла свіжоскошена трава. 5. Тепло війнуло в розчинене вікно. 6. Уже третій день іде дощ. 7. Пісок позаносив молоді посадки. 8. Грім струсонув землю. 9. Я не хочу кави.
527
Складіть і запишіть по два речення з кожним дієсловом так, щоб в одному випадку воно було особовим, а в іншому - в безособовому значенні.
Пахне, тьмяніє, мрячить.
Виконайте завдання одного з варіантів.
ВАРІАНТ А. Складіть і запишіть текст-опис за картиною (5-7 речень), використавши безособові дієслова, що означають явища природи, стихійні явища.
ВАРІАНТ Б. Складіть і запишіть 4-5 речень за картиною, використавши безособові дієслова, що означають явища природи, стихійні явища.
Kyльтура мовлення
ПРАВИЛЬНО |
НЕПРАВИЛЬНО |
заспіваймо думки збігаються брати участь брати до уваги вимкнути світло класти руку на плече класти дітей спати завдавати шкоду зволікати з роботою повідомляти, оповіщати |
давайте заспіваємо думки співпадають приймати участь приймати до уваги виключити світло ложити руку на плече ложити дітей спати приносити шкоду затягувати роботу давати знати |