Підручник українська мова 6 клас - О.В. Заболотний

УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ


Тема 13. АУДІЮВАННЯ


591

І. Прослухайте текст із голосу вчителя або однокласника. Визначте адресата й мету висловлювання.

НОБЕЛІВСЬКА ПРЕМІЯ

Своїм виникненням Нобелівська премія зобов’язана видатному шведському вченому, винахіднику динаміту Альфреду Нобелю, який майже весь свій капітал і примножене добро відписав громаді для заснування на батьківщині міжнародного фонду.

Рішення Нобеля посмертно утворити фонд для щорічного присвоєння грошових премій найдостойнішим представникам людства здивувало не лише родичів і друзів. Навіть король Швеції був ображений такою «непатріотичною» дією свого підданого. І тільки з плином* часу розкрився мужній патріотизм Нобеля, який приніс Швеції славу країни-мецената…

Нобелівські премії вручаються з 1901 року. У період 19401942 pp. через воєнні події в Європі, спричинені Другою світовою війною, Нобелівська премія не присуджувалася.

Щороку організатори конкурсу розсилають тисячі запрошень відомим ученим світу з проханням повідомити про своїх колег, що заслуговують на присудження премії. Пропозиції осіб, яким запрошення не надсилалися, не розглядаються.

Імена нових лауреатів оприлюднюються щороку 21 жовтня - у день народження Альфреда Нобеля. На церемонію вручення премії Нобелівський фонд запрошує лауреатів і членів їхніх родин до Стокгольма і в Осло 10 грудня - у день смерті засновника Фонду. Дипломи й золоті медалі Нобелівських лауреатів у галузі фізики, хімії, фізіології й медицини, літератури й економіки вручаються в Концертному залі королем Швеції. Церемонія нагородження лауреатів премії Миру проводиться в Осло за присутності короля Норвегії й членів королівської родини.

Нобелівські премії є унікальними й особливо престижними винагородами (3 довідника).

Альфред Нобель

*Плин - рос. течение.

 II. Дайте відповіді на запитання та виконайте завдання до тексту.

1.   Що відображає заголовок - тему чи основну думку прослуханого?

2.   Кому зобов’язана своїм виникненням Нобелівська премія? Що ви знаєте про її засновника?

3.   Як ви думаєте, у чому полягає патріотичний вчинок Нобеля?

4.   Яка процедура відбору лауреатів на присудження Нобелівської премії?

5.   Коли і де відбувається нагородження?

6.   Чи наявні в тексті зачин і кінцівка. Про що в них ідеться?

7.   Як автор ставиться до постаті Альфреда Нобеля?

8.   Визначте ключові слова (словосполучення).

9.   Виділіть мікротеми тексту. Складіть і запишіть його простий план.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити