Підручник українська мова 6 клас - О.В. Заболотний

УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ


Тема 20. ДОПИС У ГАЗЕТУ ІНФОРМАЦІЙНОГО ХАРАКТЕРУ (ЗІ ШКІЛЬНОГО ЖИТТЯ)


ПРИГАДАЙМО. Які особливості публіцистичного стилю мовлення?

598

ПОСПІЛКУЙТЕСЯ. Яка подія із життя вашого класу, школи або населеного пункту, що відбулася останнім часом, вас найбільше зацікавила чи схвилювала?

Допис

Допис у газету інформаційного характеру - це коротке оперативне повідомлення про конкретні події та явища, які можуть зацікавити багатьох. Допис обов’язково має бути актуальним.

Мета допису - поінформувати, повідомити про те, що відбулося, де і коли.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

Хоча для допису характерні стислість і конкретність, проте не виключається використання епітетів, порівнянь та інших художніх засобів.

599

Прочитайте допис у газету. Визначте його тему, основну думку, тип і стиль мовлення.

НЕЗАБУТНЯ ЗУСТРІЧ З МАЙСТРОМ СЛОВА

На початку листопада в нашій школі відбулася зустріч з відомим українським письменником Дмитром Григоровичем Білоусом.

Щоб послухати гостя й поставити йому свої запитання, в актовому залі зібралися майже всі учні та вчителі. Дмитро Білоус надзвичайно цікаво розповів про місцевість, де він народився, країни, у яких побував, про свою творчу працю. Поет прочитав вірші з популярних збірок «Диво калинове» та «Чари барвінкові», у яких майстерно розкривається краса й багатство українського слова. А потім поезії Дмитра Білоуса читали учні. Навіть коли зустріч офіційно закінчилася, діти ще довго спілкувалися з письменником, ставили багато запитань, брали автографи на пам’ять.

Зустріч із відомим майстром слова залишила неповторні враження в душах учнів і вчителів.

ПАМ'ЯТКА

Як писати допис

1. Обдумати тему, обрану для допису, сформулювати основну думку.

2. Визначити адресата й мету майбутнього висловлювання.

3. Продумати структуру тексту (вступ, основну частину, висновок).

4. Чітко сформулювати відповіді на запитання: що відбулося? де? коли?

5. Скласти план.

6. Написати текст на чернетці, прочитати та за потреби внести виправлення чи доповнення.

7. Переписати текст.

600

І. Складіть допис у газету на одну із запропонованих або дібраних самостійно тем (0,5-1 стор.). Скористайтеся пам’яткою «Як писати допис».

ТЕМИ: 1. Відзначення якогось свята у вашому класі (школі).

2.  Допомога учнів людям похилого віку (дитячому будинку, бібліотеці). 3. Похід (прогулянка, екскурсія). 4. Відвідання музею (виставки, театру). 5. Вечір відпочинку. 6. Спортивні змагання. 7. Футбольний матч. 8. Заняття шкільного гуртка. 9. Облаштування класної кімнати (шкільного стадіону, музею, подвір’я). 10. Зустріч з відомими людьми.

ІІ. Послухайте дописи, підготовлені вашими однокласниками. Що вам сподобалося в цих висловлюваннях?

Проект

Класна газета

Під керівництвом учителя виберіть кращі дописи, складені учнями вашого класу. Підготуйте випуск стінної класної газети. Не забудьте дібрати ілюстрації, придумати рубрики, вказати дату виходу газети, авторів дописів, редколегію.

* * *

Проведіть у класі конкурс на кращий допис у газету. Роботи переможців запропонуйте до друку в газетах вашого міста, району чи області.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити