Підручник українська мова 6 клас - О.В. Заболотний

ПОВТОРЕННЯ В КІНЦІ РОКУ


§ 67. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ


568      

І. Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Розкажіть, чи мешкають в Україні перелітні метелики та що ви про них дізналися із цього тексту.

КРИЛАТІ МАНДРІВНИКИ

Серед метеликів є чимало мандрівників, які, мов перелітні птахи, відлітають зимувати в теплі краї.

Найкраще серед перелітних метеликів вивчені великі та яскраві монархи - мешканці США і Канади. Долаючи понад три тисячі кілометрів, вони летять восени в теплі краї. Частина з них зимує в Південній Каліфорнії. Там ростуть так звані метеликові дерева, на яких з року в рік і зимують монархи. Багато туристів приїжджає подивитися на цю красу. За кинутий у метеликів камінь або іншу шкоду, завдану їм, стягується великий штраф.

Серед метеликів, поширених в Україні, також є перелітні. Найкраще з них вивчена чортополохівка. Виявилося, що ці світло-бурі, звичні в наших краях метелики восени збираються величезними зграями й відлітають за тисячі кілометрів, долаючи Середземне море, гори тощо, щоб перезимувати в Африці (За Є. Гуменко).

II. Виконайте завдання до тексту.

1. Знайдіть спільнокореневі слова до слів літати, зима, метелик. Простежте, як такі слова допомагають зв’язати речення в тексті. Які інші засоби зв’язку речень ви помітили?

2. Знайдіть складні слова й поясніть їхнє написання.

3. Визначте спосіб творення та частину мови виділених слів.

4. Виконайте словотвірний розбір слова перелітний.

5. ПОПРАЦЮЙТЕ В ПАРАХ. Поставте один одному запитання за змістом прочитаного. Дайте відповідь на запитання однокласника (однокласниці).

569     

Від поданих слів утворіть нові за допомогою суфікса -ськ-. Які зміни приголосних відбулися при цьому? Утворені слова запишіть.

Одеса, Миколаїв, Париж, Прага, козак, чумак.

570     

Запишіть слова разом або через дефіс. Виділені слова розберіть за будовою.

Держ/замовлення, міні/маркет, електро/поїзд, мульти/медійний, двохсот/річчя, газо/мотор, сніго/збирання, лісо/ смуга, фото/журналіст, авто/фургон, теле/прес/центр, пів/ озера, пів/Полтави, кіно/сценарій, рута/м’ята, салон/магазин, авіа/пошта, відео/конференція.

571

Утворіть словотвірні ланцюжки (словотвірні гнізда) зі слів кожної групи.

1. Співати, співак, спів. 2. Зима, зимовий, зимувати. 3. Учитель, учителювати, учити, навчити, перевчити, навчений.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити