Підручник українська мова 6 клас - О.В. Заболотний

ПОВТОРЕННЯ В КІНЦІ РОКУ


§ 67. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ


568      

І. Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Розкажіть, чи мешкають в Україні перелітні метелики та що ви про них дізналися із цього тексту.

КРИЛАТІ МАНДРІВНИКИ

Серед метеликів є чимало мандрівників, які, мов перелітні птахи, відлітають зимувати в теплі краї.

Найкраще серед перелітних метеликів вивчені великі та яскраві монархи - мешканці США і Канади. Долаючи понад три тисячі кілометрів, вони летять восени в теплі краї. Частина з них зимує в Південній Каліфорнії. Там ростуть так звані метеликові дерева, на яких з року в рік і зимують монархи. Багато туристів приїжджає подивитися на цю красу. За кинутий у метеликів камінь або іншу шкоду, завдану їм, стягується великий штраф.

Серед метеликів, поширених в Україні, також є перелітні. Найкраще з них вивчена чортополохівка. Виявилося, що ці світло-бурі, звичні в наших краях метелики восени збираються величезними зграями й відлітають за тисячі кілометрів, долаючи Середземне море, гори тощо, щоб перезимувати в Африці (За Є. Гуменко).

II. Виконайте завдання до тексту.

1. Знайдіть спільнокореневі слова до слів літати, зима, метелик. Простежте, як такі слова допомагають зв’язати речення в тексті. Які інші засоби зв’язку речень ви помітили?

2. Знайдіть складні слова й поясніть їхнє написання.

3. Визначте спосіб творення та частину мови виділених слів.

4. Виконайте словотвірний розбір слова перелітний.

5. ПОПРАЦЮЙТЕ В ПАРАХ. Поставте один одному запитання за змістом прочитаного. Дайте відповідь на запитання однокласника (однокласниці).

569     

Від поданих слів утворіть нові за допомогою суфікса -ськ-. Які зміни приголосних відбулися при цьому? Утворені слова запишіть.

Одеса, Миколаїв, Париж, Прага, козак, чумак.

570     

Запишіть слова разом або через дефіс. Виділені слова розберіть за будовою.

Держ/замовлення, міні/маркет, електро/поїзд, мульти/медійний, двохсот/річчя, газо/мотор, сніго/збирання, лісо/ смуга, фото/журналіст, авто/фургон, теле/прес/центр, пів/ озера, пів/Полтави, кіно/сценарій, рута/м’ята, салон/магазин, авіа/пошта, відео/конференція.

571

Утворіть словотвірні ланцюжки (словотвірні гнізда) зі слів кожної групи.

1. Співати, співак, спів. 2. Зима, зимовий, зимувати. 3. Учитель, учителювати, учити, навчити, перевчити, навчений.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити