Підручник українська мова 6 клас - О.В. Заболотний

УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ


Тема 10. ТВІР-ОПОВІДАННЯ ЗА ЖАНРОВОЮ КАРТИНОЮ


ПРИГАДАЙМО. Що таке оповідання?

Картина

Читаючи твір живопису, потрібно звернути увагу на:

    • тему картини (що змальовано);

·       побудову картини (що змальовано на передньому плані, а отже, є головним; що - на задньому);

·       почуття, які викликає картина, її пізнавальне значення.

604

І. Розгляньте репродукцію картини Фотія Красицького «Гість із Запоріжжя». Здогадайтеся, куди саме ми потрапили - у минуле чи в сьогодення. Що саме вам допомогло зорієнтуватися?

Ф. Красицький. Гість із Запоріжжя


II. Поміркуйте над запитаннями та виконайте завдання.

1.  Хто ж він, цей загадковий гість із Запоріжжя? За якими ознаками його можна впізнати з-поміж зображених на картині людей?

2.  Опишіть зовнішній вигляд козака: у що він одягнений, що тримає в руках, яка зброя звисає з лівого боку?

3.  Хто є господарями небагатої оселі? Придивіться до їхнього зовнішнього вигляду. Зверніть увагу, як виразно виписано вбрання дівчинки: червона стрічка на голівці, вишивана сорочка, плахта, намистечко на шиї.

4.  Чи щиро й гостинно селяни вітають шанованого гостя? Якщо так, то чому і з чого це видно?

5.  На кому зосереджено всі погляди? Як ви думаєте, чому зніяковів (навіть зашарівся) хлопчик? Якими словами його підбадьорює гість?

6.  Погляньте, який чудовий літній день видався на честь приїзду гостя: ніби сама природа вітає його. Художник досить мальовничо зобразив довкілля, затишний куточок саду. З-поміж дерев проглядають вулики-дуплянки, а в глибині видніється солом’яний курінь пасічника.

7.  Чи радісно й затишно стає вам на душі, коли ви дивитеся на картину Фотія Красицького?

III. Складіть усно твір-оповідання за картиною Фотія Красицького «Гість із Запоріжжя». Скористайтеся поданим нижче лексичним матеріалом.

ЛЕКСИЧНИЙ МАТЕРІАЛ: штани-шаровари, біла вишивана сорочка, червона свитка, широкий пояс, шабля, кобза, світле просторе й зручне вбрання, плахта, намистечко, вулики-дуплянки, соломяний курінь, дід пасічник, городина, розмальовані миски та куманці.

ДОВІДКА. Фотій Красицький (1873-1944) - український художник. Народився на Черкащині в селянській родині. Добре знався на житті простого люду, його побуті та звичаях. Викладав у Київському художньому інституті. Працював у жанрах портрета, пейзажу, тематичної картини.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити