Підручник українська мова 6 клас - А. А. Ворон

МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ

 

ПРИКМЕТНИК


§24. Якісні, відносні та присвійні прикметники

 

За значенням прикметники поділяються на три групи: якісні, відносні та присвійні.

Якісні (рос. качественные) прикметники відповідають на питання я к и й? і вказують на ознаку, що може виявлятися більшою чи меншою мірою: чистий — чистіший, простий — найпростіший, вдалий — менш удалий.


Відносні (рос. относительные) прикметники відповідають на питання я к и й? і вказують на відношення одного предмета до іншого: дерев'яна скринька — скринька з дерева, весняні квіти — квіти весни, київські вулиці — вулиці Києва.

Присвійні (рос. притяжательные) прикметники відповідають на питання чий? і вказують на належність предмета людині чи тварині: учителева книга — книга учителя, бабусині окуляри — окуляри бабусі, ведмежий барліг — барліг ведмедя.


206. Розгляньте таблицю «Групи прикметників за значенням» на другому форзаці підручника. Дайте відповіді на подані запитання.

1. Як ви розрізняєте групи прикметників за значенням?

2. На які питання відповідають прикметники кожної групи?

3. Прикметники якої групи вказують на належність чого-небудь кому-небудь?

4. До якої групи за значенням відносяться прикметники в поданих словосполученнях: молода доля; мамина вишня; білокорі берези; ластів'ячі голоси?

Присвійні прикметники, утворені від імен і прізвищ, пишуться з великої букви (Оленчин вінок, Шевченкові твори).


207. Випишіть прикметники у три стовпчики: а) якісні; б) відносні; в) присвійні.

Охайний, березовий, дерев’яний, мамина, дружний, Елеонорин, житній, олов’яне, низька, людський, дідусева, Улянин, алюмінієвий, апетитний.

Якщо ви правильно виконали завдання, з перших букв записаних слів складеться початок прислів’я: «… не наносить».


208. Розв’яжіть мовну задачу.

Шестикласники складали словосполучення з присвійними прикметниками. Учениця записала в зошиті: Марійчин щоденнику батьківські збори, солов'їний щебет. Яку помилку допустила дівчинка?

Прикметники, залежно від контексту, можуть переходити з однієї групи за значенням до іншої.

Якісні прикметники у складі усталених назв переходять у відносні: легка ноша — легка атлетика (назва виду спорту); зелений листок — зелений борщ (назва страви).

Відносні й присвійні прикметники, ужиті в переносному значенні, переходять у якісні: золоті руки — умілі, працьовиті руки; солов'їний голос — приємний, мелодійний голос.

Присвійні прикметники переходять у відносні, коли вказують на ознаку за різноманітними відношеннями між предметами: лисячий комір — комір з лисиці; дівочий хоровод — хоровод дівчат.


209. Запишіть словосполучення утри стовпчики: а) з відносними прикметниками; б) з присвійними прикметниками; в) з якісними прикметниками.

Вовчі ягоди, вовчий хвіст, осляча впертість, лисяча обережність, баранячий кожух, бараняче око, шовкова накидка, шовкове волосся, поетові твори, бараняча кмітливість, свиняче ікло, одноденна екскурсія, заяче вухо.

Якщо ви правильно виконали завдання, з перших букв записаних іменників складеться початок прислів’я: «… козою стати, та не навчився капусту їсти».


210. Перекладіть текст українською мовою і запишіть. Визначте групи прикметників за значенням, користуючись таблицею «Групи прикметників за значенням» на другому форзаці підручника.

Много снега в зимнем лесу. Под белыми шапками согнулись ветки деревьев. Метелица намела сугробы на опушках.

Издалека видно на лесных полянах следы. Отпечатки лисьих ног охотник узнал сразу. А это чьи следы? Передние ямки большие, а за ними — неглубокие. Наблюдательного охотника не обмануть. Он сразу узнает заячьи следы (За М. Плавильщиковим).

сугроб — кучугура

поляна — галявина

опушка — узлісся

издалека — здалеку

МАНДРІВКА УКРАЇНОЮ

ПОЛТАВА

Де прадід коней вів на попас,

Де шовком слалася отава,

Старий засвідчує літопис

Поселення, що зветься Лтава.

Була тут, кажуть, неглибока

У степовому кураї

У Ворскли річечка-притока,

Що звали Лтавою її.

Тепер калюжа лиш в каналі,

Але історія цікава.

А від поселення «по Лтав»

І місто назване — Полтава.

Д. Білоус

М. Ростовцев. Мальовнича Полтавщина

1. З'ясуйте за тлумач ним словником значення слів отава у курай.

2. Розкажіть про походження назви міста Полтава. Якими народними промислами і ремеслами славиться Полтавщина?

3. Розгляньте картину полтавського художника Митрофан а Ростовцева. Опишіть краєвид.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити