Підручник українська мова 6 клас - А. А. Ворон

МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ

 

ДІЄСЛОВО


§53. Безособові дієслова


492. Прочитайте речення. Спробуйте підставити до виділених дієслів особові займенники я, ти, він, вона, воно. Скажіть, чи бере участь якась особа в названій дії.

1. Коли ми поверталися з лісу, уже сутеніло (М. Стельмах).

2. Від річки пахне різким духом притихлої, настояної на теплій кризі й болотних випарах води (Ю. Збанацький).

3. У мене й досі від шаленого буревію шумить у вухах (О. Гончар).

Безособовими (рос. безличными) називаються такі дієслова, які означають дію або стан, що відбувається без участі будь-якої особи: Весніє вже, пахне по підгір'ю мигдалем, але ще холодно і штормить щодня (О. Гончар).

Безособові дієслова означають природні або стихійні явища (розвидняється, вечоріє, засніжило) та фізичний або психічний стан людини (не спиться, лихоманить).

Безособові дієслова мають форму середнього роду в минулому часі й умовному способі (не сиділося, вистачило б) і форму третьої особи однини в теперішньому та майбутньому часі (світає, смеркатиме).


493. І. Прочитайте текст. Поміркуйте, чому автор використовує багато безособових дієслів для опису зливи.

Знову грякнуло, затріщало, застукотіло над головами. Злива дужчала. Світ побляк, померк. Стало темно, як пізнього надвечір'я. У небі тарахкотіло, грюкало, тріщало, гупало. Здригалася, коливалася земля, і, здавалося, цьому буйству і шаленству не буде кінця. Грім гримів без угаву, і видно було в світлі блискавиць, як степом переносяться, наздоганяючи один одного, водяні вихори (В. Малик).Ю. Пименов. Злива

II. Складіть і запишіть три-чотири речення за картиною Юрія Пименова, використовуючи в кожному безособові дієслова.


494. Попрацюйте в парах. Спишіть речення, вставляючи, де треба, пропущені букви.

Підкресліть безособові дієслова. Визначте, у якій формі вони вжиті.

1. Хочеться напитися з тієї криниці, де дівчина воду брала (О. Довженко). 2. Посутеніло. Між Дніпром і Доном Перун переморгнувся зПосейдоном (Л. Костенко). 3. З того бер..га віяло ст..новим роздол..ям і пахощами оголених від снігу луків (Ю. Збанацький). 4. Хай, милі друзі, вам щастить у дружбі вірній, в пращ мирній (М. Рильський).


495. Складіть і запишіть пари речень з поданими дієсловами так, щоб в одному з них воно було особовим, а в другому — безособовим.

Зразок. Колоти. Дідусь зранку коле дрова. У хворого коле в серці. Тиснути, тягнути, хвилюватися, віяти.


496. Попрацюйте в парах. Поясніть значення фразеологізмів із безособовими дієсловами. І з двома фразеологізмами складіть речення.

В очах рябіє, клепки бракує, носом крутити, тільки пташиного молока не вистачає, бере з-за плечей.

Довідка: так багато, все є, страшно, дурний, не хотіти чогось.


497. Перекладіть речення українською мовою і запишіть.

1. Приятно пахнет нагретая солнцем хвоя. 2. Туманом укрыло весь берег озера. 3. Как хочется увидеть весенний рассвет. 4. От радости у меня на сердце потеплело. 5. Вечереет. Мерцающие звёзды тихо появляются на небе (За О. Толстим).

рассвет — світанок

мерцающий — мерехтливий

МАНДРІВКА УКРАЇНОЮ

ІВАНО-ФРАНКІВСЬК

Це прикарпатське місто розташоване у межиріччі Бистриці Солотвинської і Бистриці Надвірнянської. Заснували його у 1662 році як Станіслав (Станіславів). Таку назву місто одержало на честь польського магната Станіслава Потоцького, якому належали ці землі. У 1962 році Станіслав перейменовано на Івано-Франківськ для увічнення пам’яті геніального письменника і вченого Івана Франка (За І. Вихованцем).

З давніх часів цей край славився виробами майстрів народних промислів і ремесел. Милують око барвисті вишивки, оригінальні вироби писанкарів, зачаровують геометричні узори різьби по дереву.

Вироби майстрів Прикарпаття

Але особливо прекрасна і водночас таємнича природа Івано-Франківщини: гірські масиви, густо вкриті лісом, скелі, що нагадують дивовижні казкові створіння… Підеш гірською стежкою, глянеш навколо — усе вражає красою і гармонією первісної природи… (Із календаря).

1. Розкажіть про історію назв міста Івано-Франківська.

2. Чим уславлена Івано-Франківщина? Які народні промисли і ремесла особливо поширені у цій місцевості? Скористайтеся фотоілюстрацією.


ЗВ'ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ

ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ

498. І. Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок. Визначте тему й основну думку оповідання.

У нашому невеличкому місті, що розкинулося на схилі прибережних гір, я знав майже кожен двір і навіть те, у кого який собака. Цього великого каштанового пса з пухнастим хвостом я не бачив ніколи. Собака стояв на причалі і безвідривно дивився у море, на вітрильник.

Величезна пінява хвиля несподівано з громовим гуркотом ударила об берег. Я побачив, що на причалі не стало собаки. Через мить помітив пса недалеко від берега. Він бив передніми лапами по воді, намагаючись урятуватися, скавучав, благав допомогти. Тільки собака пропливав на метр чи на два до берега, як нова хвиля відкидала його назад.

Я швидко роздягнувся і кинувся у воду.

Плисти було важко. Зустрічні хвилі заливали обличчя, накривали мене з головою. З високого причалу собаку було добре видно, а тут увесь час я губив його з очей.

Повільно, дуже повільно, але відстань між нами скорочувалася. Лишилося метрів із п'ять… зо три метри… метр… Я вже бачив очі собаки, а в них — невимовний страх і

ВДЯЧНІСТЬ.

Я підплив до пса збоку і схопив лівою рукою за нашийник. Однією рукою гріб до берега, а другою тримав собаку. Хвилі, що відкочувалися від берега, були даже сильні. Вони тягнули в море все, що захоплювали із собою. Мене весь час відкидало назад, але я наполегливо боровся зі стихією. Нарешті ноги торкнулися дна. Ось уже і рятівний берег… (За Д. Ткачем).

II. За самостійно складеним планом підготуйтесь до усного переказу тексту від третьої особи. Закінчіть переказ роздумом про вчинок хлопчика.

МОВНИЙ РОЗБІР

РОЗБІР ДІЄСЛОВА ЯК ЧАСТИНИ МОВИ

ПОСЛІДОВНІСТЬ РОЗБОРУ

1. Частина мови.

2. Початкова форма (інфінітив).

3. Постійні ознаки: а) вид; б) перехідність; в) дієвідміна.

4. Змінні ознаки: а) спосіб; б) час (якщо є); в) число; г) особа (якщо є); ґ) рід (якщо є).

5. Синтаксична роль.

Як швидко плине час! (І. Цюпа).

Зразок усного розбору

Плине — дієслово, початкова форма — плинути; недоконаний вид, неперехідне, належить до першої дієвідміни; вжите в дійсному способі, теперішній час, третя особа однини, чоловічий рід; у реченні виступає присудком.

Зразок письмового розбору

Плине — дієсл., п. ф. — плинути; не док. вид, неперех., І дієвідм.; дійсн. сп., теп. час, В ос. одн. чол. p.; присудок.


499. Попрацюйте в парах. Перекладіть текст українською мовою і запишіть. Три дієслова (на вибір) розберіть як частину мови.

Как вести себя, чтобы не быть бестактным? Одним словом тут не скажешь. Каждый день все мы попадаем в разные ситуации, и просто невозможно было бы составить правила для всех жизненных случаев. И всё же есть совет, который всегда поможет. Уважал людей (Із журналу).

бестактный — нетактовний

случай — випадок


500. Спишіть речення, вставляючи пропущені букви. Виділені дієслова розберіть як частину мови.

1. Україно! Доки жити буду, доти відкриватиму тебе (Б. Симоненко). 2. Хоч крок новий зроби до того, в чім бач..ш ціль і суть свою. (П. Воронько). В. Ліворуч зеленітимуть заливні луки, уквітчані і ромашкою, і конюшиною, і дзвіночками, а іноді серед зеленої соковитої трави червоно горіт..ме квітка степового тюльпана або дикого маку (Остап Вишня).


501. І. Прочитайте текст на с. 226 у голос, зазначивши витрачений на це час. Якщо витрачено до півтори хвилини — ви читаєте дуже добре; якщо дві хвилини — добре, але могли б читати і краще; а якщо понад три хвилини — вам треба удосконалювати техніку читання.

ЩО ТАКЕ ТАКТ?

Колись скаржилася мені маги однієї школярки, яку в школі називали різними образливими прізвиськами тільки за те, що вона негарна Говорили просто у вічі, який у неї довгий ніс, яке важке підборіддя. Нібито співчуваючи, радили змінити зачіску. Дівчинка тяжко переживала. Вона відійшла від колективу, замкнулася у собі, стала відлюдьку ватою, хворобливо недовірливою.

Однокласникам цієї дівчинки бракувало доброти, звичайної порядності. І тільки пізніше увага, чуйність справжніх друзів допомогли їй повірити в себе.

Такт, делікатність треба постійно виховувати в собі та в інших. Ось хтось із твоїх однокласників прочитав записку, адресовану не йому. Хтось має звичку грюкати дверима, виходячи з приміщення. А не поступитися місцем у трамваї літній або нездоровій людині? Відштовхнувши всіх, увірватися першим до автобуса, кінозалу, магазину? Сміятися з товариша, який, підвернувши ногу, кривиться від болю? Чи, припустімо, прийшовши у гості, зачісуватись за столом, колупатися в носі, вухах? Це невихованість, нетактовність.

Такт — це вміння поводити себе, знати, як чинити затих чи інших обставин, кому, де і що говорити, на що зважати, а чого й не помічати. Російський письменник Антон Чехов зазначав: «Добре вихований не той, хто не проллє соусу на скатертину, а той, хто не помітить, якщо це зробить інший» (За Л. Грабовою).

II. Дайте відповіді на запитання.

1. Яка, тема й основна, дамка тексту?

2. Які синоніми ви можете дібрати до слова такт?

3. Які приклади нетактовної поведінки подано в тексті? Наведіть приклади з власного життя.

4. Що означають слова Антона Павловича Чехова про вихованість?

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Яка частина мови навивається дієсловом?

2. Які дієслівні форми вам відомі? Наведіть приклади.

3. Розкажіть про правопис не з дієсловами.

4. Наведіть приклади дієслів доконаного і недоконаного вида.

5. Які часи мае дієслово? Які форми майбутнього часу ви знаєте?

6. Які дієслова належать до першої дієвідміни, а які — до другої? Сформулюйте орфограму «Букви е, є, и, ї у закінченнях дієслів першої і другої дієвідмін».

7. Назвіть способи дієслова. Як творяться форми умовного і наказового способів?

8. Що означають безособові дієслова? Наведіть приклади.

МАНДРІВКА УКРАЇНОЮ

ЛЬВІВ

Це стародавнє горде місто розташоване на річці Полтві. У давньоруських літописах воно згадується вперше у 1256 році. Історія його багата і водночас складна.

Львів бере свій початок із замку на Княжій горі (тепер гора. Високий Замок), який збудував галицько- волинський князь Данило Галицький.

За. переказами, поселення назвав він іменем сина Лева За. іншою легендою,

Львів заснував не Данило Галицький, а сам Лев Данилович.

Це місто протягом усієї своєї історії було визначним науковим і культурним центром. Львівський університет — один із найдавніших у Європі. Його засновано у 1661 році.

Славне це місто ще й тим, що книгодрукування в Україні веде свій початок від заснування у Львові друкарні, де 1654 року Іван Федоров видав книгу «Апостол». Це видання містило герб Львова, друкарську марку Івана Федорова, а також його післямову. На території України першодрукар видав ще вісім книг, серед яких — Острозька Біблія.

1. Чи доводилось вам бувати у Львові? Що вас найбільше вразило в цьому місті?

2. Чи знаєте ви про витоки друкарства в Україні? Підготуйте невеличке усне повідомлення про Івана Федорова.

Львів. Пам'ятник Івану Федорову


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити