Українська мова 7 клас - Д.А. Кобцев - Освіта - 2015 рік

Морфологія. Орфографія. Дієприкметник

§ 18. ДІЄПРИКМЕТНИКОВИЙ ЗВОРОТ

Все в тобі з’єдналося, злилося —

Як і помістилося в одній! —

Шепіт зачарований колосся,

Поклик із катами на двобій.

В. Симоненко

ПАМ'ЯТАЙМО

Дієприкметник із залежними словами називається дієприкметниковим зворотом. Слова, які відповідають на питання дієприкметника, називаються залежними від нього словами. Від дієприкметника до залежних слів можна поставити декілька питань: прочитаний (коли?) щойно вірш; прочитаний (ким?) учнем вірш; прочитаний (як?) виразно вірш.

Іменник або займенник, від якого залежить дієприкметниковий зворот, називається означуваним словом. Від означуваного слова до дієприкметника можна поставити тільки одне питання: вірш (який?) прочитаний. Отже, слід розрізняти одиничні дієприкметники (вірш прочитаний) від дієприкметникових зворотів (вірш., виразно прочитаний учнем).

146. З наведених речень випишіть іменники:

1) з одиничними дієприкметниками;

2) з дієприкметниковими зворотами.

1. Андрій поглядав на розвалені кам’яниці і радісно хитав головою (М. Коцюбинський). 2. Збита кіньми курява стояла високим стовпом на вулиці й затуляла весь будинок (П. Панч). 3. Гримлять пісні, виспівувані різно (М. Бажай). 4. Коник, запряжений у візок, тюпав собі потиху, відганяючись куцим хвостом від набридливих мух (Гр. Тютюнник). 5. Його душа, полонена блиском чарівних картин, не могла від них відірватись (І. Франко).

II. Поставивши відповідні питання, доведіть, що це — саме дієприкметникові звороти та одиничні дієприкметники.

ПАМ'ЯТАЙМО

Дієприкметниковий зворот (усі слова, з яких він складається) у реченні виконує функцію поширеного (цими словами) означення. Відокремлений дієприкметниковий зворот під час усного мовлення виділяється паузами, а на письмі — комами.

147. І. Прочитайте уривок. Дайте йому назву. Зверніть увагу на вживання розділових знаків у реченнях з дієприкметниками.

З далеких південних країн летіли в Україну рівними трикутниками журавлині ключі. Вгорі над головами вершників блакить бездонна.

Задумливим зором, наче в тумані, дивляться вони в далечінь, позирають на небо, слухають, як розсипають веселе «курли» журавлі. В лице б’є шовковими хвилями вітер з півдня. Серед рудих, випалених торішнім сонцем, трав ясніють ранні квіти. Звабна далечінь степового шляху манить вершників неіснуючими озерами дзеркальної, грайливої води, пишними садами, весняним рожевим цвітом.

Під’їдеш ближче — немає ні озера, ні садів. А через деякий час знову бачить стомлений безмежною просторінню зір блакить озер і ніжне цвітіння рожевих садів (За Н. Рибаком).

II. Випишіть речення з дієприкметниками. Назвіть речення з дієприкметниковими зворотами. Виділіть їх як члени речення.

ПАМ'ЯТАЙМО

Відокремлення — це смислове та інтонаційне виділення другорядних членів речення з метою надання їм більшої самостійності.

Розділові знаки при дієприкметникових зворотах

Відокремлюються

Не відокремлюються

Правило

Приклад

Правило

Приклад

Дієприкметникові звороти, що стоять після означуваного слова

Далеко, далеко на південь засиніли смугою гори, вкритілісом (І. Нечуй- Левицький)

Дієприкметникові звороти, які стоять перед означуваним словом, крім особового займенника, і не мають обставинного значення

І дощами вмиті

журавлі в блакиті відлітають у тривожний дальній шлях (А. Малишко)

Дієприкметникові звороти, які стоятьперед означуваним іменником або займенником і мають додаткове обставинне значення (до них можна поставити питання чому?, з якої причини?)

У червоному намисті, зав’язаначервоною хустиною, вона була б дуже гарною молодицею (І.Нечуй- Левицький)

Дієприкметникові звороти, що стоять після означальних, вказівних і присвійних займенників

Усі виготовлені юними умільцями речі вражають своєю декоративністю (3 журналу)

Дієприкметникові звороти, що є означеннями до особового займенника

Народжена для пісень, вона проплакала все життя, проводжаючи дітей назавжди (О. Довженко)

Дієприкметникові звороти, які стоять перед іменником і мають тільки означальне значення

Змальована словами картина ранку в лісі викликає в читача бадьорий, радісний настрій (3 часопису)

Дієприкметникові звороти, відокремлені від означуваного слова іншими словами(особливо присудком)

Зараз від дороги, загородженийочеретяним тином, починався величезний виноградник (М. Коцюбинський)

Дієприкметникові звороти, що стоять після прикметника і є для нього однорідними, відокремлюються бідостаннього комою, але після таких зворотів кома не ставиться

До сіней була припнута повітка з широкими, плетеними з лози ворітьми (І. Нечуй-Левицький)

Якщо до одного означуваного слова належали декілька дієприкметникових зворотів, то між ними ставляться коми так, як і між однорідними членами речення.

148. І. Переробіть речення так, щоб утворилися поширені означення (дієприкметникові звороти).

1. Листя стало схоже на гору хрумкого печива, яке було посипане цукровою пудрою. 2. Скелі, що розкинулись купами понад берегом під кручами, далеко розсипаються в морі. 3. Усі побігли по широкій греблі, яку обсадили знизу вербами. 4. Через гілки берестів синіло море, блищала широка тераса над морем, яку заставили столами та стільцями (3 тв. І. Нечуя-Левицького).

II. Поясніть, як ви утворили дієприкметники.

149. І. Уважно прочитайте текст. Назвіть малюнок рядками з тексту. Розкажіть про відомі вам новорічні обряди. А як ви святкуєте Новий рік? Напишіть невелике оповідання на цю тему.

СВЯТА МАЛАНКИ Й ВАСИЛЯ

Останній день старого і перший день нового року українці відзначали як свята Маланки й Василя. У Щедрий вечір 31 грудня (за старим стилем) готували багатий святковий стіл, символізуючий щастя, добро, багатий врожай нового року.

У цей день традиційним був новорічний обряд «Маланки» з використанням численних масок. Роль Маланки виконував хлопець, переодягнений у жіночий народний костюм. Дівчата маланкували дуже рідко. Інші ролі теж виконували хлопці. Це був веселий карнавал. Маланка, зображена недоладною господинею, б’є посуд, миє піч водою, а лави підмазує глиною, сміття підмітає до середини хати тощо.

У «Маланці» були традиційні карнавальні образи Кози, Ведмедя, Журавля, Бика, Коня, Діда, Баби (За Т. Зеленченко).

II. Випишіть речення з дієприкметниковими зворотами. Виділіть їх як члени речення.

150. І. Уважно прочитайте текст. Про яке релігійне свято в ньому йдеться? Чим зумовлена магічна цифра 12? Розкажіть про народні традиції, пов'язані з особливим днем. Назвіть малюнок рядками з тексту.

ОСОБЛИВИЙ ДЕНЬ

Ще вдосвіта господиня приступала до праці. Першою магічною дією було добування нового вогню. Господиня дістала з покутя кремінь і кресало, приховані під образами останні дванадцять днів. Вона перехрестилася тричі і, ставши обличчям до схід-сонця, викресала «новий вогонь». Цим вогнем вона розпалила в печі дванадцять полін, висушених за дванадцять днів останнього місяця.

Господиня, пов’язана хусткою, засукала рукава і заходилася готувати дванадцять свят-вечірніх страв. Поставила узвар. Варить горох, квасолю, вимочені завчасно. Дістає з печі капусту, рибу, смажену на олії. Вареники, зліплені власноручно, прикрашають стіл. Готує бараболю, гриби, кашу гречану, приправлену конопляним молоком, голубці, начинені пшоном, коржі, посилані маком, та кутю, виготовлену з товченої пшениці. В усьому їй допомагають діти (За О. Воропаєм).

II. Випишіть речення з дієприкметниковими зворотами. Поясніть уживання розділових знаків.

119. Випишіть із тексту назви дванадцяти свят-вечірніх страв у називному відмінку. Додайте до назв, неускладнених дієприкметниковими зворотами, поширені означення. Наприклад: узвар, зварений із сушених яблук.

151. І. Виразно прочитайте текст. Визначте стиль і тип мовлення. Назвіть малюнок рядками з тексту. Пригадайте колядки, які ви вивчали на уроках української літератури. Розкажіть або, ще краще, проспівайте одну з них.

РІЗДВЯНА НІЧ

Ніч ясна, морозна. Півмісяць високо плаває в чистому небі, горить. Кругом нього стовпились зорі, як рій коло матки. А він, зрадівши, так висвічує на все небо, так вистилає своїм світлом укриту білим снігом землю, горить в однім місці сизим вогнем, у другім — зеленим, у третім — червоним, аж жовтогарячим, наче хто розкидав дороге намисто на землі. У повітрі тихо, холодно, і морозне стоїть воно, майже незворушне. Тільки давить своїм холодом, аж дихати важко, аж встояти не дає.

По селу скрип, луск, ґвалт — лемент… Там рипить більше десятка ніг, перебігаючи вулицю. Під хатою чується: «Благословіть колядувати!» А там, з далекого краю, доноситься й сама колядка… (За Панасом Мирним)

II. Випишіть друге речення. Переробіть його так, щоб утворилися два відокремлених дієприкметникових звороти.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити