Підручник Українська мова 7 клас - Глазова О.П. - Освіта - 2015 рік

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

§ 19. ВІДМІНЮВАННЯ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ

235. Прочитайте. Визначте дієприкметники, з’ясуйте відмінок і число кожного. Назвіть відмінкові закінчення дієприкметників.

Давно забуті часи, коли українців сприймали як жертв і страждальців. Нині акценти зі знедоленого українця-жертви зміщені на українця успішного. Вибір обраної ним діяльності є глибоко усвідомленим, напрямок кар’єрного руху — добре обміркованим. Навчання зробило з нього освіченого, розвиненого, впевненого в собі професіонала. Час, витрачений на самоосвіту, не був прогаяний. Можливості для самореалізації прораховані ним безпомильно. Несприятливі обставини стають для нього мотивуючими стимулами для досягнення результату.

Сучасний українець — креативний, відповідальний і оптимістичний. Живе успішний українець за гаслом: «Якщо хочеш змінити світ — зміни себе».

З журналу

- Лексичне значення виділених слів з’ясуйте за Тлумачним словничком.

✵ Як ви розумієте вислови кар’єрний рух, можливості для самореалізації, мотивуючі стимули?

✵ Хто з відомих вам українців має названі в тексті якості? У відповіді використайте два-три дієприкметники в непрямих відмінках.

Роздивіться графічну роботу Андрія Єрмоленка. Спробуйте назвати зображених на ній особистостей. Складіть Свою «двадцятку» видатних українців.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! Дієприкметники відмінюються як прикметники твердої групи.

Провідміняйте словосполучення виконаний проект, здійснена мрія, виконане завдання.

236. Перепишіть, визначте дієприкметники, з’ясуйте та запишіть після кожного дієприкметника в дужках його відмінок і число. Закінчення дієприкметників виділіть.

1. Світ здається повним хвилюючих обіцянок (В. Винниченко). 2. Сьогодні я зустрів на вулиці юнака, такого просвітленого, сяючого од щастя. Мені так захотілося подивитися на світ його очима! (О. Довгий). 3. Сонце вставало й оглядало світ палаючим оком (М. Коцюбинський). 4. Машина обережно загальмувала на відстані простягнутої руки (І. Роздобудько). 5. У закучерявлену мідь дубів украпляється золото передвечір’я (М. Стельмах).

Що значить подивитися на світ чужими очима? Поясніть, чи корисне таке вміння і чим саме.

237. Перепишіть, подані в дужках дієприкметники ставлячи в потрібній формі. Визначте відмінок і число кожного дієприкметника, закінчення виділіть.

1. І чуйно соняшник поверне (пожовклий) голову на схід (М. Стельмах). 2. Скоро проліски з-під снігу глянуть синіми очима і повіє теплий вітер над (розкований) Дніпром (В. Сосюра). 3. У дитинстві я бігав стежками між (напоєний) сонцем хлібів… (Є. Бандуренко). 4. Небо — в синій (випраний) сорочці (М. Доленго). 5. Мов чорний ґніт погашеної свічки, коло дороги дерево стоїть (Д. Павличко). 6. По (засніжений) травиці бігли білі грозовиці (П. Перебийніс).

- Позначте в словах вивчені орфограми.

238. Прочитайте. Випишіть до таблиці дієприкметники разом з іменниками, з якими вони пов’язані за змістом. Розберіть дієприкметники за поданими зразком.

ДІЄПРИКМЕТНИК + ІМЕННИК

ОЗНАКИ ДІЄСЛОВА

ОЗНАКИ ПРИКМЕТНИКА


ЧАС

ВИД

ЧИСЛО

РІД

ВІДМ.

проспіваними піснями

мин.

док.

множ.

Ор. в.

Дуже незручна співачка Джамала! Декому муляє її непередбачувана успішність, для когось несподіваний її успіх на вітчизняній сцені, когось дратує нищення нею усталених правил. Ні тобі вкорочених спідничок, ні «запам’ятовуваних» пісеньок, жодного організованого заради реклами скандалу… Натомість — змістовні й досконалі за формою тексти, зроблена на совість музика. Виконувані нею пісні звучать українською, кримськотатарською, англійською…

Досягнутим успіхом Джамала завдячує не лише талантові, а й докладеним зусиллям. Після її пісень людям хочеться жити, радіти, творити. Певно, цим вимірюється заслужений співачкою успіх.

За В. Бєгловим

- Позначте в словах вивчені орфограми.

✵ Підготуйте розповідь про свого улюбленого українського співака (усно).

Використайте 4-5 дієприкметників у непрямих відмінках.

Уявіть, що ви потрапили на іншу планету, мешканці якої не вміють співати. Поясніть їм, навіщо люди співають, слухають музику. Уживайте дієприкметники в непрямих відмінках.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити