Підручник Українська мова 8 клас - С.Я. Єрмоленко - Грамота - 2016 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

Односкладне просте речення. Повне і неповне речення

Я і рідна природа

§ 24. Односкладне речення як частина складного речення

Частинами складного речення можуть бути односкладні, двоскладні речення або односкладні в поєднанні з двоскладними: Тихо у полі… ні співу, ні шуму, думає поле глибокую думу, спокоєм душу свою напуває, колос зелений зерном наливає (Олександр Олесь). Не жди сподіваної волі: вона заснула (Т. Шевченко). Зрубали яблуню в саду, її дочку я бачу молоду (Д. Павличко). Односкладні речення як частини складного поєднуються сполучниками сурядності або підрядності, а також за допомогою інтонації: У вересні задощило і похолодало. Приходив дощ, а потім було зимно (Л. Костенко). Ледь-ледь торкаю слово аквареллю — прив'ялий ранок, тиша, парапет (Л. Костенко).

Односкладне речення як частина складного речення відокремлюється від іншої частини комою, тире або крапкою з комою: Місток геть розбитий, на ньому машині не пройти, і ми шукаємо об'їзд (О. Гончар). Машину повело, і ми згубили шлях (Л. Костенко). І це було так просто і природно — що у Довженка світиться вікно (Л. Костенко). Ще більше опустилися плечі Петровича, обтяжені мисливським причандаллям; кепку насунуто на самі очі (О. Гончар).

258.

Спишіть текст. Підкресліть граматичні основи. Визначте типи простих речень, що входять у складні, за складом граматичної основи.

1. Ось невелика заплава, де схрещуються лісові шляхи (С. Хаврусь). 2. Біліє розквітла гречка, де-не-де підсинена волошками та ще зжовтіла від суріпки, і над нею чутно, як прокочується бджолиний звук (Є. Гуцало). 3. Народні цілителі щороку йдуть до лісу, щоб заготовити чудодійні корені для тих, хто матиме в них потребу (Є. Шморгун). 4. Хвилинами його брав жаль, і він стримував косу, щоб не порушити тієї затаєної краси (Г Тютюнник). 5. Коли залишаєшся наодинці з природою, то різні бувають моменти просвітлення для твого єства (Є. Гуцало).

259.

Придумайте закінчення до речень. Запишіть утворені речення. Знайдіть у них граматичні основи.

1. Приємно знати, що літнього дня …. 2. Люблю, коли дощ …. 3. Мені подобається спостерігати, як мурахи …. 4. Пригадується, як ранньої весни …. 5. Хочу розповісти про випадок, який …. 6. Шкода, що ніхто не помітив цієї краси…. 7. Добре, коли природа…. 8. Радісно, якщо птахи …. 9. Написано багато про те,….

260.

1. Прочитайте текст. До якого стилю він належить? Випишіть речення, у яких односкладне виступає частиною складного.

Водоспад — це природна фабрика енергії. Примусити її працювати на користь людині не так уже й важко. Не треба споруджувати високих гребель, щоб підняти воду, а потім скидати на лопаті турбін гідроелектростанцій. Досить тільки всю або частину падаючої води пустити по трубах, спрямувати її до силової станції, і водоспад покірно виконуватиме потрібну роботу. У Швейцарії, наприклад, таку роботу виконують майже всі природні водоспади; багато таких станцій збудовано у Швеції та Норвегії (За О. Мурановим).

2. Пригадайте назви відомих вам водоспадів. Запишіть їх.

261.

1. Прочитайте уривки з віршів. Випишіть називні речення. Поясніть, яку роль вони виконують у поетичному тексті.

1. Світлі вікна і стіни. Поважні бусли на дахах.

Ластівки, що сміються, і в'ються, й полюють па мошок.

ЛІПНІ густо цвітуть. У зелених своїх квітниках

Поливають веселі дівчата пахучий горошок.

М. Рильський

2. За добою — доба. За ерою — ера.

Кремінь. Бронза. Залізо. Радіо — сталь.

Є. Маланюк

3. Ось і голе галуззя, і зимна синь, —

Непомітно настала осінь.

Є. Маланюк

4. Не схожі ми.

У кожного пора

Своя цвітіння, зав’язі і плоду,

Свій аромат, насиченість і смак,

Своя потворність чи цнотлива врода —

Було так, є і завжди буде так!

В. Іващенко

5. Чорне. Чорне. Ні вогника в морок.

Чорне. Чорне. Ні іскр. Ні зірок.

Є. Маланюк

2. Випишіть складне речення, частину якого становить називне речення.

3. Складіть за одним з наведених поетичних уривків прозовий текст (шість-сім речень), що міститиме хоча б одне складне речення, у якому називне речення виступало б частиною складного.

Добірні зерна мови

262.

1. Виразно прочитайте текст.

Скриня Пандори осередок бід, те, що спричиняє всілякі клопоти, нещастя, приносить лихо.

Давньогрецький міф розповідає, що колись люди жили, не знаючи горя, хвороб, старості, аж поки Прометей не викрав у богів вогонь. За це розгніваний Зевс послав на землю красиву, але нерозумну жінку — Пандору. Пандора отримала від могутнього бога скриньку, яку він суворо заборонив відкривати. Але цікава Пандора не послухала Зевса й відкрила скриньку: звідти висипались Старість, Хвороби, Безумство, Злість, Пристрасті й інші нещастя, які чатують на людей.

Вислів скриня Пандори означає джерело нещасть, лиха, біди.

Але в цій історії є ще одна цікава деталь: Надія… Вона залишилася на дні скрині. Пандора закрила скриню й не випустила ЇЇ у світ. Коли па людину насідають клопоти, хвороби, біди, то згадують Пандору й кажуть: «Так багато неприємностей і лиха, як із скрині Пандори». Але попри все люди завжди вірили й вірять, що живе ще Надія, хай і захована десь на дні скрипі.

2. Випишіть складне речення, до складу якого входить односкладне. Поясніть розділові знаки.

263.

1. Ознайомтесь зі зразком листа-звернення. Назвіть односкладні речення в складі складного.

Про вирішення екологічної проблеми

Шановний(а) пане(і)…

Група учнів школи № 5 смт Урожайне, беручи участь у суспільній акції школярів України «Громадянин», проблемою свого дослідження обрала критичну ситуацію щодо соснового бору біля нашого населеного пункту.

Зібраний нами матеріал (копії додаються) свідчить про причетність підпорядкованого Вам підприємства до хаотичного вирубування дерев па території соснового бору.

Просимо розглянути питання про припинення незаконних дій, які можуть призвести до екологічної катастрофи в нашій місцевості. Сподіваємось, що Ваше рішення не нашкодить природним ресурсам України. Упевнені, що сосновий бір за Вашої підтримки залишиться окрасою нашої місцевості, її зеленими легенями.

З повагою

група школярів 8 класу

школи № 5 смт Урожайне (підписи)

2. Обговоріть екологічні проблеми (невпорядковане сміттєзвалище, вирубування лісу, забруднення водойм, недостатнє озеленення вулиць, глобальне потепління тощо) за методом «Вільний мікрофон».

3. Запишіть розгорнуту відповідь на запитання: «Як можете ви своїми конкретними діями (використовувати на Новий рік штучну ялинку; не купувати зірвані в лісі первоцвіти; залишати використані пляшки тільки у визначених місцях тощо) сприяти збереженню довкілля?» У відповіді використовуйте складні речення, що містять як частину односкладні.

264.

Напишіть лист-звернення за зразком, що поданий у вправі 265, на основі висновків обговорення за методом «Вільний мікрофон».

265.

1. Прочитайте тексти. До яких стилів вони належать?

Текст 1

Чудовими краєвидами, щедро врожайними садами, прекрасними лісами славилася чорнобильська земля. Та тільки до жахливої позначки, до радіаційної межі, проораної квітневої ночі 1986-го. Відтоді ця земля стала називатися зоною — скаліченою, непридатною для життя місцевістю.

І якщо від атомної катастрофи здригнулися серця всіх землян, то слово зона не перестає боліти в серцях саме українців і ніколи не зітреться з їхньої пам’яті. Аварія на Чорнобильській АЕС показала, наскільки небезпечна сила атома, позбавлена контролю, і як неймовірно важко вгамувати її (3 журналу).

Текст 2

Стаття 16

Забезпечення екологічної безпеки й підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави (3 Конституції України).

2. Що вам відомо про Чорнобильську аварію (з літератури, телепрограм, музейних матеріалів, спогадів рідних тощо)? Напишіть власне висловлювання (вісім-десять речень) про наслідки цієї трагедії, використовуючи різні типи односкладних речень.

266.

Прочитайте усмішку. Випишіть складне речення, до складу якого входить односкладне.

Батько сердито запитує:

— Сину! Поясни мені, чому в тебе з усіх предметів, крім географії, стоять такі оцінки?!

Вовчик насуплено відповідає:

Це, мабуть, тому, що з географії мене ще не запитували.

Вчимося культури мови

267.

Відредагуйте подані речення, обґрунтовуючи кожну зміну, яку ви зробили.

Зразок. Я написала автобіографію (вилучено слово свою, оскільки автобіографія це і є «опис свого життя»).

1. Я написала свою автобіографію. 2. Прибувших останнім рейсом просять підійти до виходу з аеровокзалу. 3. Кількість працюючих поступово зростає. 4. До цієї теми зверталися видатні українські пости і письменники.

Повторюємо орфографію

268.

Запишіть слова та словосполучення, знявши риску й розкривши дужки.

Де/не/де, ц(е, і)лителі, ні/хто, що/року, ч(у, ю)до/дійні кор(е, и)ні, на/одинц(и, і), (з, с)постерігати, ра(н, нн)ьої весни, водо/спад, не/треба (з, с)поруджувати, гідро/електро/станція, (Ш, ш)вейцар(і, и)я, (Ш, ш)вец(і, и)я, (Н, н)орвег(і, и)я, причет(нн, н)ість, гру(п, пп)а, боже/ві(л, лл)ям, Ч(е, о)рнобильська трагедія, ма(сш, ш)таб(а, у), забе(з, с)пече(н, нн)я, багато/літнє.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити