Підручник Українська мова 8 клас - С.Я. Єрмоленко - Грамота - 2016 рік

ОСНОВИ КОМУНІКАТИВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

§ 40. Усний стислий переказ текстів публіцистичного стилю (на основі переглянутих телепередач)

Стислий переказ — це виклад найзагальнішої, найважливішої інформації, що міститься в тексті.

1. Прочитайте текст, складений після перегляду телепередачі про екологічний туризм. Обґрунтуйте його належність до публіцистичного стилю.

У малих річках зароджується життя нації

Кожна річка бере свою силу з маленьких джерел-потічків, струмочків, невеликих річечок, болітець. За Погребищем на Вінниччині витікає чарівна Рось, поблизу села Розлуч на Львівщині бере початок стрімкий Дністер… Мандруючи Україною, обов'язково натрапите на таку річку, річечку і, піднімаючись угору, проти течії, можливо, знайдете джерело, звідки вона витікає.

Річки завжди ваблять ліричною красою заплавних краєвидів квітучих луків, левад із запашним духмяним сіном. Без річок не можна собі уявити опоетизовану українську природу, самобутній національний ландшафт. Малі річки, немов павутиння, утворюють річкову систему великих. Наприклад, річкова система Дніпра почала формуватися 700 тисяч років тому.

До річок Дніпра північніше від Києва па Правобережжі належать притоки Прип'яті Турія, Стохід, Стир, Гориш», Уборть, Уж; на Лівобережжі Десна із Сеймом. На південь від столиці несуть свої води в Дніпро понад 600 річок, серед яких найбільші Рось, Сула, Псел, Ворскла, Самара з Вовчою, Інгулець…

На території України ще кілька десятків років тому налічувалося 65- 71 тис. річок, зокрема близько 160 річок довші за 100 км.

А що маємо сьогодні? Велика кількість річок, особливо малих, замулені, засмічені, а то й зникли з лиця землі. А ще років 30-40 тому люди купались у цих річках… Саме недотримання водоохоронного режиму призвело до їх повного замулення.

Але не всюди у світі такі брудні річки, як у нас. Україна посідає в Європі перше місце за кількістю техногенного бруду па одну людину (дані Всесвітньої організації охорони здоров’я).

Найуразливіше місце будь-якої великої чи середньої річки її витоки, де народжуються малі річки. На цих територіях треба висаджувати невеликі гайки, переліски, водозахисні лісосмуги. Лісові насадження поблизу водойм сприяють природній фільтрації поверхневих стоків із прилеглих схилів, захищають річку від обміління, забруднення агрохімікатами і (не приведи Господи!) токсичними стоками… Але ж у малих річках народжується жива вода для Дніпра, Дністра, Південного Бугу, Сіверського Дінця… і для всієї нації (За В. Гетьманом).

2. Що вам відомо про малі річки у вашому краї?

3. Яка інформація в наведеному тексті може бути оцінена як найважливіша?

Перекажіть її стисло.

444.

1. Прочитайте текст. Назвіть ознаки публіцистичного стилю.

Україна без сміття

В одній з телепередач у межах проекту «Україна без сміття» молодь розмовляла про такі буденні, але вкрай необхідні справи, як сортування відходів, позбавлення від сміття тощо. Отже, слово учасникам проекту Вікторії та Євгенії.

Вікторія. Нас турбує проблема сміття, багато якого лежить під ногами. Переважно ми не замислюємося, що це ресурс, гроші та можливості допомогти українській економіці.

Євгенія. Комунальні служби встановлюють контейнери для відсортованого сміття поряд зі звичними боксами, але не пояснюють, що й куди викидати. Згідно з нашими спостереженнями, багато мешканців не бачать різниці між цими контейнерами.

Вікторія. А поліетиленові пакети? Щодня ми приносимо їх з магазину, потім викидаємо в сміття, не усвідомлюючи, що завдаємо шкоди природі.

Євгенія. У цій справі важлива допомога держави. Ось, для прикладу, як це робиться в деяких країнах. Австралія, Франція, Китай, Кенія, Киргизія, Занзібар, Сінгапур, Бангладеш, Тайвань, Танзанія: заборонено використання будь-яких поліетиленових пакетів. В останніх трьох із названих країн штраф за виробництво, імпорт або продаж пакетів становить 2000 дол. або рік в’язниці. Німеччина: утилізацію пакетів оплачують споживачі. Єгипет: заборона на пакети спочатку діяла по узбережжю, згодом скрізь. Ірландія:

після підвищення ціни на пакети їхня кількість скоротилося на 94 %. А зараз там застосовують «багаторазові» сумки з тканини. Латвія: введено податок на пакети, що використовуються в супермаркетах. Фінляндія: у супермаркетах встановлені автомати з прийому використаних пакетів, які є сировиною для переробки та виробництва нового пластику. Естонія: податок па пластикові пакети. Тут паперові пакети дешевші, ніж пластикові.

Вікторія. І ось що цікаво: активний відгук у суспільстві щодо сучасного проекту «Україна без сміття» нас вразив, а потім надихнув. Це означає, що громада готова до змін. Ми всі хочемо в Європу, хочемо, щоб було чисто, красиво не тільки па природі, але й у наших дворах. Люди готові змінюватися та робити внесок у спільну справу та добробут нашої країни (За Ю. Салій).

2. Підготуйте усний стислий переказ тексту.

3. Які дії громад в Україні й інших країнах щодо збереження природи вам відомі?

445.

1. Прослухайте уривок з інтерв’ю молодого відомого співака, занотовуючи інформацію, яка допоможе вам скласти стислий переказ.

Телеведучий. Ви освічена, небайдужа до соціального життя людина. Чи плануєте ви стати політиком?

— Я б дуже хотів, аби життя моєї країни склалося так, щоб мені ніколи не довелося займатися політикою. Бо я дуже люблю творчість. Це дуже велика жертва відмовитися від творчості. З іншого боку, я ніколи цього…

Телеведучий. Не відкидав?

Насправді, ми ніколи не знаємо, що буде далі. Зважаючи на те, як розвиваються події в країні, я відповім словами геніальної поетеси: «І наперед не треба ворожити, і за минулим плакати не варт…»

Телеведучий. Минуло вже багато часу від Майдану. Ви виступали, підтримували його. Чи задоволені тим, наскільки змінилася країна сьогодні?

— Більшість людей йшла на Майдан з тієї самої причини, з якої вийшов і я. З відчуттям, що в країни, у людей, у громадян забирають найважливіше свободу і гідність; що студентів-протестувальників цинічно й жорстоко побили. Для мене свобода і гідність це головні цінності в житті. Я впевнений, що в України є шанс відстояти їх та збудувати нормальну державу.

Телеведучий. Майдан хотів швидких змін боротьби з корупцією, реформ, легкості ведення бізнесу, економічних свобод.

— Я, загалом, хочу того самого. Для мене вільна економіка — це шлях до матеріального процвітання. Іншого людина не винайшла.

Телеведучий. Якби ви йшли в політику, то заради чого?

Насамперед, мабуть, щоб змінити ситуацію в освіті. Я українців бачу, насамперед, освіченими це пункт номер один. По-друге, відповідальними такими, що можуть заробити собі на життя. Самі. По-третє, українців, які, може, і не космополіти, але й не хуторяни. Наші традиції це Шевченко, який розмовляв французькою. Ось кажемо: ми європейська держава. Та, хлопці. ви писати не вмієте українською, я вже не кажу про англійську, німецьку, французьку!

Телеведучий. Сьогоднішнє покоління не таке, як було ваше?

Звичайно, не таке. Ми ще пам'ятаємо совок і знаємо, як то було… От сучасні діти вже цього не знають. Вони знають, що потрібно володіти, як мінімум, двома-трьома мовами. Але ходити до школи з дорогущим телефоном, у джинсах «Версаче», приїжджати па крутому авто з охоронцем це просто непристойно. Поганий тон. Бо тільки внутрішньо бідна людина може купувати собі дороге шмаття й цим прикривати свої розумові негаразди (За X. Швець і М. Опанасенко).

2. До якого мовного стилю належить цей текст? Якими мовними засобами обґрунтовує співак свої відповіді кореспондентові? Стисло усно перекажіть текст, зберігаючи його стиль.

3. Які думки співака ви підтримуєте? З чим хочете подискутувати? Найцікавіший фрагмент діалогу запишіть.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити