Підручник Українська мова 8 клас - С.Я. Єрмоленко - Грамота - 2016 рік

ОСНОВИ КОМУНІКАТИВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

§ 42. Письмовий докладний переказ розповідного тексту з елементами опису пам’яток історії й культури в публіцистичному стилі

1. Які характерні ознаки публіцистичного стилю?

2. У яких ситуаціях спілкування використовуються найчастіше описи пам’яток історії та культури?

3. Які об’єкти належать до пам'яток історії й культури?

451.

1. Прослухайте текст, роблячи нотатки для переказу (числа, дати, власні назви). Обґрунтуйте його належність до публіцистичного стилю.

Ой у лузі червона калина похилилася

Скільки щирих, зворушливих, патріотичних почуттів викликає ця пісня в кожного, хто сприймає її небайдужим серцем. А історія її така.

В українському історичному епосі є чудова пісня-дума «Розлилися круті бережечки». Співається в цій думі про «славних козаченьків у неволі», є там слова і про вороних коней, і про червону китайку. І завершується пісня словами «Щоб наша козацькая слава не пропала». У нові часи народ переробив що пісню: замість славних козаченьків співали про січових стрільців.

У 1914 році поет і режисер Степан Чарнецький поставив у Самборі на Львівщині драму В. Пачовського «Сонце Руїни». У виставі режисер використав пісню «Розлилися круті бережечки», але вже з новими словами «Ой у лузі червона калина». Biн запропонував і нову мелодію.

Вистава сприяла популяризації пісні. Її співали січові стрільці, і один із них, Григорій Трух, за його спогадами, придумав кілька строф цієї пісні. З «Червоною калиною» ішли січові стрільці на допомогу своїм братам-українцям Наддніпрянщини, які боролися за незалежну Україну в 1917-1919 роках.

В обробці Ф. Колесси пісня була вперше надрукована 1915 року у Відні. Через цю пісню українці, роз’єднані державними кордонами, відчували свою кровну спорідненість.

Сьогодні цей твір виконують хорові колективи на святкових зібраннях, концертах. Пісню «Ой у лузі червона калина» в обробці А. Авдієвського особливо урочисто, велично співає хор імені Г. Верьовки.

Слухають цю пісню, як і «Молитву» М. Лисенка — О. Кониського, і «Ще не вмерла Україна» П. Чубинського М. Вербицького, стоячи (За Ф. Погребеником).

2. За поданою інформацією та своїми нотатками напишіть докладний переказ у публіцистичному стилі розповідного тексту з елементами опису пісні «Ой у лузі червона калина» як пам'ятки історії та культури.

452.

1. Прослухайте текст. Зробіть нотатки, записавши числа, дати, власні назви тощо.

Будинок з химерами

Будинок з химерами — одна з головних архітектурних пам’яток України, що були створені у XX столітті в стилі модерн. Найпривабливіша залізобетонна будівля Києва.

Проекція будинку, створена відомим архітектором Владиславом Городецьким на місці колишнього осушеного Козиного болота, має цікаву форму форму куба: збоку Банкової вулиці три поверхи, а збоку площі Івана Франка — шість.

Будинок з химерами отримав свою назву завдяки скульптурним прикрасам па фасаді. Як усередині будинку, так і зовні розміщені ліплені фігурки тварин, тематика яких надземний і підводний тваринні світи, неймовірні казкові істоти, атрибути полювання тощо.

Так, перед мандрівниками відкривається дивна картина на стінах будинку він бачить голови носорогів, жираф, антилоп, левів, крокодилів тощо. На даху Будинку з химерами розмістилися величезні жаби та нереїди з ланцюгами замість волосся.

Будинок з химерами, який Городецький збудував для своєї родини, був завершений у 1903 році. Городецький з родиною займав лише один поверх, а інші здавав в оренду. Попри високу ціну, охочих вистачало. У Будинку з химерами були власні винні погреби, пральні та пара корів, щоб мешканці щодня могли пити свіже молоко.

У 1913 році В. Городецький залишив дім.

Власники будівлі змінювалися. У радянський період чого тільки не було в будинку Городецького: і штаб військово-трудової дружини, і житло, і ветеринарне управління, і поліклініка. У 30-ті роки більшість киян вважала будинок колишнім житлом відставного адмірала, а в 90-ті тут був музей «Шедеври мистецтва України».

У1998 році будинок перебував в аварійному етапі. Він практично розколовся посередині. Щілина в деяких місцях ся газа 40 см. Це сталося через неоднорідність фундаменту, адже під половиною будинку були палі, а половила стояла на звичайному стрічковому фундаменті. Виявляється, і великі будівничі роблять неабиякі помилки.

Реставрація будинку тривала до 2004 року. Згодом тут розмістили Малу резиденцію Президента України (За Н. Марінохою та Р. Маленковым).

Будинок з химерами. м. Київ

2. Підготуйте і запишіть докладний переказ розповідного тексту в публіцистичному стилі.

453.

1. Прослухайте фрагмент розповіді одного з учасників поїздки до Мексики в складі творчої групи музикантів і акторів. У чернетці зробіть нотатки про пам’ятки історії та культури Мексики.

У Мексиці, у ті дні, коли не було концертів, ми подорожували місцевим заповідником Ла Вента. Тут у V XI ст. до н. е. серед боліт було грандіозне місто індіанців племені ольмеків. Цивілізація I-II тис. до н. с. знала й мала все, що потім успадкували ацтеки та майя. Число «нуль», писемність, сонячний і місячний календарі… У парку побачив одну з ольмекських «кам’яних голів».

— Базальтову брилу, з якої виготовлена ця голова, відкололи поблизу вулкана Сан-Мартін-Паханан. Маса її сягала майже шістдесят тонн, розповів нам екскурсовод Мануель. — Такі важезні блоки переправляли спочатку морем, а потім тягли плотами (проти течії!) рікою Тонала. Потім… відсікали зайве, усміхається гід. — Тепер ця голова лише десятитонна.

Мене також здивували «мексиканські Венерн»: маленькі п’яти- або десяти- сантиметрові фігурки жінок з високо піднятими руками. Вони ніби танцюють.

А ще мексиканський композитор сеньйор Tуто умовив мене поїхати відвідати давнє місто майя Паленке, розташоване неподалік Табаско. Палацовий комплекс у Паленке вражає і квадратною вежею, і різьбленими та скульптурними зображеннями, орнаментами й написами. Цікаве зображення хреста-кукурудзи, на якому сидить священний птах кетцаль. Культура ольмсків, та й усіх індіанців, була «кукурудзяною». Це від них ми її запозичили: аби не Колумб, не їсти б нам мамалиги (За І. Потоцьким).

2. Визначте тему та мікротеми тексту. Дайте йому назву. Складіть і запишіть план. Яка мікротема вас зацікавила найбільше?

3. Складіть і запишіть докладний переказ з елементами опису пам'яток історії та культури в публіцистичному стилі.

454.

Прочитайте записи вчителів в учнівських щоденниках. Чи подобається вам, коли вчителеві притаманне почуття гумору? Чому? Поясніть, з якою метою в подібних записах використано багато знаків оклику.

• Шановні батьки! Підстрижіть свою дитину. Хочеться подивитися їй в очі.

• Абсолютно не знає Франка! Шановні батьки! Прошу познайомити!

• Ваша дитина пропустила суботню дискотеку! Розберіться!

• Шановні батьки! Дайте дитині виспатися. Вона снить на уроках!


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити