Підручник Українська мова 8 клас - С.Я. Єрмоленко - Грамота - 2016 рік

ОСНОВИ КОМУНІКАТИВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

§ 43. Усний твір-опис місцевості (вулиці, села, міста) на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі

Підготовка до твору

1. Чітко визначте місцевість, яку будете описувати (вулицю, місто, село).

2. Виберіть місце для свого спостереження, своєрідну точку відліку, що визначатиме перспективу опису: а) ви перебуваєте в певному місці та спостерігаєте за обраною для опису місцевістю; б) ви рухаєтесь (ідете, їдете, летите) і спостерігаєте за описуваною місцевістю.

3. Виберіть час (час доби, пора року), протягом якого ви спостерігаєте за місцевістю.

4. Яке враження справила на вас побачена картина?

5. Запишіть тематичні слова, речення, які становитимуть мікротеми вашого опису.

455

1. Прочитайте фрагменти опису місцевості. Які характерні ознаки опису місцевості ви помітили?

***

З балкона було видно майже всю протоку, білі піски на тім боці, зелені вали верб, а ще далі — київські пагорби, увінчані золотими шпилями Лаври, вид такий, що міськрада мала б із жителів Русанівки брати додаткову квартирну плату. Хоча з Березняків вид ще розкішніший, там Лавра зсунута на периферію погляду, а навпроти масиву, на тім боці Дніпра, у зеленій пазусі берега, зачаївся Видубецький монастир, ніби вродлива дівчина, яка сяє тобі з тисячолітньої пазелені над водою й прикладає до уст пальчика: «Тс-с-с!»

***

Набережна. Точна геометрія вулиць, ртутні ліхтарі, мов розвішані маленькі сонця з чужих галактик. Примарне світло намагається знищити пам'ять, але ніч стрясає пам’яттю, б’є в неї темрявою. Усе знайоме мовби спервовіку: зелена трава газонів, сірі стовпи, безсило звислі проводи, темна вода протоки, білі піски на острові, далеке пливуче золото київських соборів (П. Загребельний, «Розгін»).

2. Яку різницю в синтаксичній будові висловлювань ви помітили в цих фрагментах?

3. Випишіть мовні засоби — ознаки художнього стилю.

456.

Прочитайте фрагменти опису місцевості. Якими засобами передав автор свої враження від описаної місцевості?

***

У Тернівщині нашій вулички глибокі, бо скільки ж по них поколінь пройшло, ті, що до нас тут жили колись, до самої глини повибивали землю своєю ходьбою; наче ровом ідеш, і колюча дереза, в’ючись по горбах, нависає з обох боків над тобою. У вуличці повно пухкої пилюки, вона після ночі прохолодна, а вище, на толоці, там і споришець тобі босі нога росою полоскоче — це остаточно розганяє твій сон.

Степ відкривається одразу за школою, далі десь аж попід небом садки синіють хутірські — вся наша Тернівка оточена хуторами.

***

Тернівщанський вітряк бовваніє вежею край села, на розхресті доріг. Розгонисті крила, на які ми зважувались чіплятись, щоб спробувати висоти, зараз стирчать хрестом непорушно: давно вже вони не крутились, не обвіювати тугим своїм вітром тернівщанську малечу…

***

Соколяни — сусіднє з нами велике торговите село над Ворсклою, де під ярмарчище було відведено півстепу рівної рівнини, що кінчалася глибокими обривами-кручами, утворюючи щось схоже на великий каньйон. Аж заглянути страшно з урвища вниз, де на самому дні каньйону сріблиться Ворскла, клубочаться верби, біліють хатки соколянські.

***

Давно вже розвиднилось. Хайвей, вигинаючись відповідно до рельєфу місцевості, струменить, мерехтить у далеч; скільки зглянеш, лисніє під сонцем спинами машин. Пролітають обіч нас на відстані силуети міст, якихось веж, фрески звернених до хайвею грандіозних реклам, пролітає світ інший, відсторонений від цього потоку, де без краю свистить розітнуте, збурене рухом дорога повітря. Тут уже й ритму нема, ритм пропав, самий біг, лет, сліпий, оголений лет (О. Гончар, «Твоя зоря»).

457.

1. Складіть і запишіть шість-сім речень із поданими висловами (на вибір): вулиця перетинає, над містом височить, з кінця в кінець, нова забудова, широкі проспекти нових кварталів, вузенькі вулички старого міста, балконах міських хмарочосів, готичний і бароковий стиль, пролягає траса, горбиста місцевість, розкидані хати, відкривається широкий краєвид, замкнений простір, легко дихається, відчуття вічності.

2. Підготуйте твір-опис місцевості (вулиці, села, міста) на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі.

458.

1. Прочитайте усмішку. Що вам відомо про особу — головного персонажа усмішки? Чи додала вона чогось нового до вашого уявлення про Сократа? Що саме?

Прогноз погоди

Одного разу Сократ сказав своїм учням: «Я і моя дружина найкращі у світі метеорологи. Наші прогнози ніколи не бувають помилковими».

Учні не повірили й попросили Сократа підтвердити це прикладом.

— Коли на небі з’являється хмара, — пояснив Сократ, — моя дружина стверджує, що буде дощ, а я кажу, що ні. Звісно, хто-небудь з нас обов’язково буде мати рацію, без помилок прогнозуючи погоду.

2. Випишіть вставні слова, поясніть уживання розділових знаків.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити