Підручник Українська мова 8 клас - С.Я. Єрмоленко - Грамота - 2016 рік

ОСНОВИ КОМУНІКАТИВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

§ 44. Усний твір-опис у публіцистичному стилі пам’яток історії й культури за картиною

Щоб зробити опис за картиною, треба дотримуватися такої послідовності:

1) назвати прізвище художника;

2) назвати жанр картини (живопис — історичний, побутовий, портретний, натюрморт, пейзаж);

3) якого часу стосується зміст картини;

4) особливості композиції картини;

5) кольорова гама;

6) використання контрастних кольорів;

7) світлотіньові переходи;

8) який настрій створює картина; враження від картини.

І пензлем, І словом

459.

1. Розгляньте репродукцію картини та фото.

М. Сажин. Руїни Золотих воріт у Києві. 1846 р.

Золоті ворота. Сучасне фото

2. Порівняйте різні зображення Золотих воріт. Чим відрізняється фотографія від картини?

3. Спишіть текст. Доповніть розповідь про Золоті ворота відомою вам інформацією.

Історична довідка

Золоті ворота — визначна пам’ятка стародавньої архітектури Києва XI XIII ст. Назву «Золоті ворота» вони отримали, мабуть, за зразком назви константинопольських Золотих воріт. Так само, як у Константинополі, ворота були головним в’їздом до центру столиці (крім них, було ще два в’їзди, які не збереглися).

Будували Золоті ворота одночасно із Софійським собором. Разом з оборотнім валом навколо міста вони належали до важливих фортифікаційних споруд Києва. Зруйнували Золоті ворота монголи, коли захопили Київ.

Але й упродовж наступних століть напівзруйновані Золоті ворота використовувались як в’їзд до Києва. У 1648 році після перемоги під Жовтими Водами через них в’їхав у Київ Богдан Хмельницький.

Наприкінці XVII ст. у зв’язку з реконструкцією оборонних споруд міста перед Золотими воротами спорудили земляні бастіони, а до середини XVIII ст. споруду засипали землею, збудувавши нові ворота. Але вже на початку XIX ст. археолога відновили засипану пам'ятку (на картині М. Сажина зафіксовано саме цей час).

460.

1. Прочитайте текст. Які історичні пам’ятки згадано в ньому?

Увесь київський люд пробирався до Золотих воріт. Бамкали дзвони Софійського митрополичого собору, Михайлівського Золотоверхого, церкви Святої Трійці. Знизу, від Дніпра, долинали сріблясті передзвони подільських храмів. Молодші спудеї видерлися па круті земляні вали обабіч Золотих воріт і перші віддалік побачили козацьке військо. До Старого міста наближалися вершники. По вдалих битвах при Жовтих Водах, Корсуні, Пилявцях, облозі Львова голінні хлопці вбрались у високі хутряні польські шапки з павиними перами, кунтуші з довгими рукавами, малинові козацькі кармазини. При боці в кожного висіли турецькі кремінні пістолі, польські шаблі або турецькі ятагани. За широкими пасками в старших перначі. Богдан Хмельницький їхав під хрещатою корогвою й гетьманським бунчуком. Позаду довбиші гуркотіли в приторочені до сідел литаври. Готи, гомін по золотоверхому давньому Києву… (За Ю. Хорунжим).

2. Назвіть лексичні засоби, якими письменник відтворює історичний колорит описаної доби.

461.

1. Прочитайте текст.

Є в Києві споруда під назвою «Золоті ворота». Це макет натурального розміру, зведений 1982 року над руїнами справжніх давньоруських воріт. Макет дуже гарний, він є однією з київських принад. Проте коли в грудні 2007 року писалося про «пам’ятку XI століття, після ремонту відкриту для публіки», ставало ніяково. Кого ми вводимо в оману? Своїх школярів? Іноземців? Адже ця споруда пам'ятка архітектури 1982 року, а справжній вигляд давньоруської міської брами достеменно нікому не відомий. Тобто київський макет є версією певної групи археологів, істориків, архітекторів, деякі ж історики вважають, що ворота мали інший вигляд (За Є. Слов’янською).

2. Назвіть характерні ознаки публіцистичного стилю, притаманні цьому текстові.

462.

1. Підготуйте усний твір-опис у публіцистичному стилі за картиною М. Сажина. В описі використовуйте відомості з вправ, власні знання.

2. Уведіть до опису такі вислови: пам'ять віків, мова каміння, берегти святині, контрасти життя, руїни на тлі храмів, торкнутись історії.

463.

Підготуйте усний твір-опис у публіцистичному стилі за картиною С. Позняка. Використайте план, поданий у рубриці «Пригадаймо», відомості з історії України про князя Володимира, а також інформацію з довідки.

Довідка. 1. Пам'ятник князеві Володимиру в Києві споруджений на Володимирській горів 1853 році. Створили пам'ятник скульптори В. Демут-Малиновський і П. Клодт. Бронзова фігура князя (висота 43 м) у мантії з хрестом і великокнязівською шапкою в руці височіє на 16-метровому чавунному постаменті, прикрашеному барельєфом «Хрещення Русі» та гербом стародавнього Києва.

2. «Володимирська гора» парк у Києві, закладений у середині XIX століття. Площа 10,6 га.

Уже понад півтора століття Володимирська гора (тепер її називають гірка) в Києві є найбільш затишною й чарівною місциною. Це чудовий парк, зелений та спокійний, у якому так приємно провести декілька годин вихідного дня.

У XIX столітті Володимирська гірка була відома як Михайлівська гора, оскільки саме на цій височині розташований Михайлівський Золотоверхий храм. Коли виникла загроза зсуву, схил був укріплений, а на ньому створили доріжки, цегляні спуски, майданчики й тераси. Уздовж красиво висаджених дерев і кущів, альтанок і лавок прогулюватися кияни, зупиняючись, щоб помилуватись панорамою, фонтаном, або ж відвідати чайний павільйон.

3. Сергій Позняк: «Серед тем, які висвітлені в моїх картинах, це, звичайно, пейзажі — природа, море і місто все це мені цікаво, все це я малюю. Окремою темою стоїть Київ сучасний і ретро…»

С. Позняк. Володимирська гірка взимку. Київ. 2005 р.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити