Підручник Українська мова 8 клас - С.Я. Єрмоленко - Грамота - 2016 рік

ОСНОВИ КОМУНІКАТИВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

§ 49. Інтерв’ю в публіцистичному стилі

1. Назвіть ознаки публіцистичного стилю.

2. Які жанри публіцистичного стилю вам відомі?

484.

1. Розгадайте кросворд «Інтерв'ю».

По горизонталі. 2. Коротке висловлювання в діалозі — відповідь, коментар, зауваження будь-кого із співрозмовників. 3. Розповідь журналіста про поточну подію в пресі або в інших засобах масової інформації. 4. Невелика стаття в газеті, журналі. 5. Періодичне, переважно щоденне, друковане на великих аркушах паперу, видання, яке містить різноманітну інформацію. 7. Періодичне (щотижневе, щомісячне, щоквартальне, щорічне) друковане видання у вигляді книжки.

По вертикалі. 1. Роз’яснювальні або критичні зауваження з приводу яких-небудь повідомлень. 6. Події, відображені в літературному творі, через які письменник розкриває характери персонажів і весь зміст твору.

2. Дайте граматичну характеристику слова інтерв'ю. Поясніть написання апострофа.

Інтерв’ю — слово багатозначне. Тепер його використовують як термін у різних галузях суспільного життя.

У журналістиці Інтерв’ю — розмова журналіста у вільній манері з конкретною публічною людиною. Інтерв’ю готують для опублікування в пресі або транслювання по радіо, телебаченню. Беручи інтерв’ю, журналіст з'ясовує відомості про особу, її діяльність, розпитує про уподобання, цікавиться поглядами на певні події тощо.

Жанр інтерв’ю в публіцистичному стилі має довільну форму, тобто питання журналіста можуть бути дуже короткими або поширеними, які наштовхують інтерв'ювовану особу на роздуми, спогади, емоційні оцінки.

485.

1. «Гарячий стілець». Об’єднайтеся в пари. Уявіть, що на «гарячому» стільці один з вас — призер якоїсь олімпіади (спортивної чи з програмування, іноземної мови тощо), а другий бере в нього інтерв’ю. Ця гра дозволить відчути себе не тільки журналістом, але й особою, яка дає інтерв’ю.

Поради: Для успішного інтерв'ювання необхідно досягнути прихильності людини. Будьте тактовними, відвертими, доброзичливими. Підготуйте запитання заздалегідь (вони можуть бути не обов'язково простими й серйозними, а ще й «гарячими»). Розпочати можна, наприклад, з таких:

1. Скажи, будь ласка, як тебе вдома ласкаво називають батьки?

2. Чи любиш ти ходити до школи? Чому?

3. Які твої позашкільні захоплення?

4. Поділися мріями чи навіть планами щодо майбутньої професії.

5. Що ти робиш, коли тобі стає сумно?

2. Запишіть текст готового інтерв’ю, опрацюйте його стилістично (видаліть повторювані слова, незакінчені чи повторювані фрази; перевірте згадані числа, імена, назви, цитати).

486.

1. «Експрес-комплімент». Об’єднайтеся в коло й почергово зробіть комплімент сусідові ліворуч. Знайдіть якусь позитивну, приємну для товариша деталь, яку ви щойно помнили в нього (у поведінці, зовнішньому вигляді, словах тощо).

2. Випишіть із переліку рис характеру назви тих, які треба виховувати в собі, щоб бути успішним у професії журналіста. За потреби доповніть виписане власними прикладами.

Розум, сміливість, вихованість, культура мови, привабливість, акуратність, стиль, нахабство, наполегливість, цілеспрямованість, порядність, відповідальність…

3. Що вам відомо про професії радіо- і телеведучих, журналістів? Чим різняться ці професії? Хто з відомих ведучих (радіо чи телебачення) вам подобається найбільше?

487.

1. Прочитайте текст статті в журналі. Із яких частин вона складається? Дайте їм назви. Визначте, до якого виду висловлювання належать частини тексту.

«Лісова пісня» Лесі Українки, мабуть, знайома всім. Принаймні тим, хто відвідував садочок (пам’ятаєте пісеньку весняної води? З гір па долину / біжу, стрибаю, рину!..); навчався в школі, відвідував театр, дивився кіно. Тема спілкування з природою, таємниці мистецтва розкриваються через взаємини Мавки та Лукаша. В образі Лукаша показано, як реальне буденне життя затьмарює мрію, як важко бажане зробити дійсним, як людину засмоктує буденщина, як зраджують кохання…

Чи актуальні для пас події, почуття, зображені в «Лісовій пісні», що була написана понад століття тому? Якби ж то була в нас машина часу… Тоді ми могли б порозмовляти з Лукашем і Мавкою наживо. А так, пропонуємо уявні інтерв’ю з улюбленими героями.

Лукаше, чому ви покинули гру на сопілці, адже то була золота нитка, що з'єднувала вас із Мавкою?

Я про це пошкодував не раз. Але спочатку мати з її постійними гіркими словами: «Все грай та грай, а ти, робото, стій!», потім — Килима… Та я їх не звинувачую, бо насправді людина сама творець власної долі.

Вибачте за, можливо, дуже особисте, чи плачете ви колись?

Сльози не допоможуть. Що тут скажеш? Я виявився не таким сильним, як Мавка, не зберіг нашого щастя.

— А якби повернути час назад, що б ви змінили?

— Час — зрадливий друг, він летить невпинно й тільки вперед. Йому все одно, коли хтось не встиг «вскочити в останній вагон потяга». Живіть, відчувайте, думайте, кохайте зараз, бо тоді може бути запізно.

— Мудрі слова.

— Так, тепер я став мудрим, а колись… Але мені насправді жаль і Килину, і матір. А найбільше діточок, бо й вони «заростуть темними хащами» буденності і будуть жити в них, не помічаючи краси.

Хочу повернутися до сопілки. Чи граєте ви тепер?

Зачепили за живе. Ні, не граю. Нехай мої пісні належать лише Мавці. Я співав лише для неї, бо вона розуміла той спів, здається, краще за мене.

Люба Мавко, ви лісова мешканка, люди недолюблювали вас. Чи не боялися ви, що Лукаш міг убити вас, коли побачив?

— Ні, коли я почула, як він грає на сопілці, то відчула його душу і напевно знала, що він не скривдить мене.

Якби можна було повернути час і зробити так, щоб вашої зустрічі з Лукашем не було, ви б погодились?

— Ні!

Але чому, адже знайомство з ним принесло вам лише біль і страждання?

— Мабуть, так… Але я його покохала. Я б воліла хоча б ще один раз почути ту музику.

— Вам було краще жити у лісі з людьми чи без них?

— Люди різні… Був дядько Лев, а були й Килина та мати Лукаша (За Н. Іванченко).

2. Визначте, які запитання, на вашу думку, найвдаліші. Обґрунтуйте відповідь письмово.

3. Складіть і запишіть запитання для інтерв’ю з кимось із запропонованих осіб:

а) героєм (автором) твору, який вам найбільше сподобався;

б) власною бабусею чи дідусем;

в) з улюбленою вчителькою;

г) кимось іще — на ваш вибір.

488.

1. Запишіть, які сучасні теле-, радіо- чи інтернет-інтерв’ю ви слухали або читали. Яке з них вам сподобалося найбільше? Обґрунтуйте свій вибір.

2. Складіть запитання для інтерв’ю із старшокласником і приблизні відповіді на них з таких тем: «Молодь у зоні ризику», «Ти не один», «Я здивую світ».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити