Підручник Українська мова 8 клас - О.В. Заболотний - Генеза - 2016 рік

Синтаксис. Пунктуація

Словосполучення і речення. Головні та другорядні члени речення

§ 9. ПОРЯДОК СЛІВ У РЕЧЕННІ. ЛОГІЧНИЙ НАГОЛОС

Про прямий та непрямий порядок слів у реченні та способи їх смислового виділення

91

І. Прочитайте діалог. Поміркуйте, з якою інтонацією треба вимовляти кожну його репліку та які слова логічно наголосити.

- Я колись книжку читав, - задумливо сказав увечері Митько. - Так там писалося про те, як на тигрів полюють. Мисливець прив’язує до дерева козеня, а сам сидить у засідці…

- А деякі племена, - на льоту вловив я Митькову думку, - риють на стежці, якою звірі ходять на водопій, здоровенну яму…

- Думки читаєш! - радо згукнув Митько. - Ми ці обидва способи поєднаємо.

- А козеня де взяти?

Довірливо дивлячись мені в очі, Митько запропонував:

- А якщо ми прив’яжемо тебе?

- Тобто як це?! - вибалушивсь я.

- Мотузкою, як же ще! А де взять її - я знаю. У клуні ВИСИТЬ…

- ТИ що, жартуєш?! - не повірив я власним вухам.

- Та які жарти? Чим ти гірший? Мекатимеш потрошку, здалеку й не видно, хто це. Може, воно вилізе з озера, щоб роздивитись. Га? І якраз у яму втрапить. А ми вже вириємо, постараємось.

- Та ти, мабуть, сказився, - обурився я, доп’явши, що Митько й не думає жартувати. - Чим я гірший за якусь там козу? А чим ти гірший? Навіть кращий, розумник такий! Мене! До дерева! Мотузкою! А як воно ззаду підкрадеться чи збоку? ТИ подумав? Себе прив’язуй!

- Хай буду я, - хоробро погодивсь Митько. - Я не якийсь там егоїст. Я згоден. Хоча, ти знаєш, мені здається, можна і не прив’язувати. Козу - інша справа, вона втекла б. А мене можна не прив’язувати. Я і так посиджу.

- Та гаразд уже, - охолов я. - А чому обов’язково комусь із нас? Може, курку? Нічим не гірша.

- Молодець! - вигукнув Митько. - Звичайно, курку! І мороки набагато менше. - І по хвильці додав: - Та й безпечніше (Я. Стельмах).

ІІ. Прочитайте діалог уголос за особами, дотримуючись відповідної інтонації та логічно наголошуючи відповідні слова. Спробуйте інтонацією передати емоції та почуття персонажів.

Прямий порядок слів

В українській мові порядок слів у реченні вважають вільним, тобто за тим чи іншим членом речення не існує суворо закріпленого місця.

Розрізняють два типи порядку слів у реченні: прямий і непрямий.

Прямий порядок слів вважають нейтральним, він є характерним для офіційно-ділового та наукового стилів мовлення. НАПРИКЛАД: 1. Пилип Орлик вирушає в Європу для переговорів з керівниками великих держав (М. Слабошпи- цький). 2. А сон пливе у тихі верболози (І. Шарапов).

Непрямий порядок слів

У разі непрямого порядку слів (інверсії) основний зміст речення зберігається, але з’являються додаткові смислові відтінки, посилюється виразність слів. Непрямий порядок слів використовується в художньому та розмовному стилях для виділення змістової значущості тих чи інших слів у реченні або для надання фразі особливого стилістичного забарвлення. НАПРИКЛАД: 1. По воді-бистрині ніжно-синій день хмарки золоті розіслав (М. Шпак). 2. А земля моя щастя родить (М. Сом).

Порушення правил розташування членів речення може спричинити двозначність висловлювання. Неправильно побудованим є, наприклад, таке речення: Сашко виконав два дні тому записані вправи. Із цього речення незрозуміло, що було два дні тому - виконання вправ чи їх записування. Потрібно було сказати: Два дні тому Сашко виконав записані вправи.

Логічний наголос

Логічний наголос - це виділення більшою силою голосу найважливішого слова в реченні. 1. Завтра відбудеться конкурс. 2. Завтра відбудеться конкурс. 3. Завтра відбудеться конкурс.

У наведених реченнях логічно наголошуються виділені слова, бо вони виражають найсуттєвіше в повідомленні, а значить, і мають найбільшу смислову вагу. У цьому можна пересвідчитися, поставивши відповідні запитання. Перше речення є відповіддю на запитання «Коли відбудеться конкурс?», друге - «Чи відбудеться завтра конкурс?», третє - «Що відбудеться завтра?»

92

І. Прочитайте речення. У яких із них є непрямий порядок слів?

1. Хвилею зеленою здіймається навесні Батиєва гора (М. Рильський). 2. Солов’їний тихий свист гуляє за долиною (А Малишко). 3. Травень очі голубі розгубив у травах (В. Лучук). 4. Оця реальна мить вже завтра буде спомином (Л. Костенко). 5. Розвішує кошлатий свій хітон у вікнах снігопад утомлений (Т. Ганенко-Житовоз). 6. Усміхайся - і світ вертатиме тобі усмішку (І. Томан).

ІІ. Визначте частини мови всіх слів першого речення.

93

ДВА - ЧОТИРИ - УСІ РАЗОМ. Якої відповіді вимагатиме кожне із запропонованих питальних речень, якщо їх прочитати так, щоб логічно наголошеним було підкреслене слово?

Назар завтра їде? Назар завтра їде? Назар завтра їде?

94

І. Прочитайте вірш мовчки. Які настрої та почуття передає поетеса? Визначте, яке зі слів кожного речення логічно наголошене. Обґрунтуйте свою думку.

ОСІННІЙ ВЕЧІР

Кудись поспішало місто

У вирі буденних справ.

А осінь калині намисто

Вдягла із червоних заграв.

Зітхав у повітрі вечір,

Кружляючи тихо скрізь.

І ніжно комусь на плечі

Скидав золотавий лист.

А сонце багряним диском

Завмерло на небесах.

І десь неймовірно близько

У вирій здійнявся птах.

І знову туман осінній

Розтікся по всій землі,

Розтанули наші тіні

У тій золотавій млі.

А десь, невідомо звідки,

Мелодія тиха пливла…

Так само тихо, без свідків

Замріяна осінь прийшла.

Леся Коломієць

ІІ. Прочитайте вірш уголос, дотримуючись відповідної інтонації та беручи до уваги логічний наголос для передачі відповідних змістових й емоційних відтінків значення.

95

Порівняйте два речення. У якому з них головним є повідомлення про те, що саме відбувалося, а в якому йдеться про місце дії? З'ясуйте, яка позиція є найсильнішою для будь-якого члена речення - на початку чи в кінці речення.

1. У нашій школі проходили змагання з гімнастики.

2. Змагання з гімнастики проходили в нашій школі.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

Кінець речення - це сильна позиція для будь-якого члена речення, і найпростішим способом виділення якогось слова чи словосполучення є винесення його на останнє місце в реченні.

96

ПОПРАЦЮЙТЕ В ПАРАХ. Прочитайте речення. Запропонуйте по черзі різні варіанти розташування слів у них. Простежте, як зі зміною порядку слів змінюється зміст та експресивність висловлювання.

1. Із грудня журнал «Однокласник» видаватиметься в англомовному варіанті. 2. Контроль за якістю продукції на заводі ведеться постійно. 3. Дітей до навчальних закладів підвозять шкільні автобуси. 4. У новому сервісному центрі надають послуги з налаштування мобільних телефонів.

97

Поставте усно питання до кожного з наведених речень. З'ясуйте, що нового повідомляється в кожному випадку.

1. У другу зміну вчилися восьмикласники. 2. Восьмикласники вчилися в другу зміну. 3. До гурту підійшла огрядна жінка. 4. Огрядна жінка підійшла до гурту.

І ТАКЕ БУВАЄ

Михайло Петрович зручно вмостився у своєму улюбленому кріслі, щоб почитати газету. Через п'ять хвилин він роздратовано вигукнув: «Я більше ніколи не купуватиму цієї газети!». Заспокоївшись, дідусь зачитав своєму онуку-восьмикласнику такі речення з горе-газети: 1. Мамонт після тривалих переговорів із німецькою компанією поповнив колекцію унікальних експонатів музею. 2. Шановний Іване Петровичу, випускники школи запрошують Вас на традиційну зустріч із дружиною, яка відбудеться 18 жовтня. 3. Малиновий напій має багато необхідних для організму дорослих, дітей, вітамінів. 4. Цього року будуть виділені земельні ділянки під забудову хлівів для співробітників заводу.

Поясніть, чому газетні повідомлення так роздратували Михайла Петровича. Як потрібно відредагувати речення?

98

І. Прочитайте речення Я приніс вам книжку з різною інтонацією так, щоб передати чотири різні змістові відтінки значення.

ІІ. Спробуйте скласти 3-4 речення, які залежно від інтонації можуть мати різний зміст. Запишіть їх і прочитайте з відповідною інтонацією однокласникам або батькам. Чи зрозуміють вони, про що ви хочете повідомити?

99

Напишіть твір-мініатюру, у якому був би розгорнений виклад після речення «А справа була така…», або «А йшлося ось про що…», або «А про це говорили так…».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити