Підручник Українська мова 8 клас - О.В. Заболотний - Генеза - 2016 рік

Уроки розвитку мовлення

Тема 2. УСНИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ

ПРИГАДАЙМО. Які основні ознаки публіцистичного стилю?

410

І. Прочитайте текст. Визначте, що виражає заголовок - тему чи основну думку. Схарактеризуйте, у якій ситуації спілкування можливе таке висловлення (назвіть адресата, мету й місце спілкування).

ЧЕСТЬ

Захищати свою честь.

Що ж означає «захищати честь»? І чому треба захищати щось, здавалося б, ефемерне? Проте захист честі - це захист власних поглядів, принципів, своєї життєвої позиції, свого світогляду, бо якщо ти втратив свою честь - значить ти просто не зумів захистити себе самого, свої життєві принципи. Зберегти честь, захистити її - це означає зберегти свою людську гідність, захистити її від приниження.

Є ще вислів «Бережи честь замолоду». Про що каже це народне прислів’я? Про те, що в юності, коли в людини все ще нестійке, можна легко, непомітно втратити свою честь, чесне ім’я, гідність: один раз сфальшувати, удруге збрехати, утретє пообіцяти і не виконати…

І ось уже ти втратив своє чесне ім’я, і йде за тобою слава людини легковажної; один за одним відходять від тебе люди, бо немає нічого гіршого за ненадійного друга.

Поняття честі із часом змінювалося, у різні епохи люди надавали йому різних значень. Облишмо історію, видатних людей, візьмімо звичайнісіньку ситуацію в школі зі звичайнісінькими людьми і надамо слово восьмикласникові.

«…У класі з’явився новий учень Микола Тимашко, дуже тихий, скромний. Спочатку на нього ніхто не звертав уваги, аж поки верховода класу Ігор не обрав його за об’єкт для своїх дотепів. Микола ніколи не ображався, сам сміявся із себе, коли справді було смішно, і навіть поважав Ігоря за гострий розум, за кмітливість. Навчався Микола посередньо: усе бувало - і шістки, й одинадцятки. А Ігор був відмінником.

Якось ми, восьмикласники, писали складну контрольну роботу з алгебри. Я сидів недалечко від Миколи й бачив, як він передав щось нашому «блискучому» Ігореві. Певно, списував з Ігоревої чернетки…

Контрольну ми написали так погано, що мусили її переписувати. У класі була одна найвища оцінка - усі шість задач розв’язав Ігор. А в Миколи - найнижча: у нього в зошиті було зовсім чисто.

Коли вчитель зачитував оцінки, я раптом згадав: Миколина рука подає Ігореві дрібно списані аркушики чернетки. Якщо Микола передав чернетку Ігореві, то, виходить, уже списав задачі? Чому ж у його зошиті нічого не написано? Дивно.

Я поділився своїми думками з Танею Вороновою. Вона знизала плечима: «Дурниці…». А після уроків підійшла до мене і сказала: «Знаєш, в Ігоря конячий почерк, а Микола наче бісером сипле. Який був у чернетці?». Я пригадав, що папір був списаний дрібно-дрібно. «Виходить, це Миколина чернетка! - вигукнула Таня. - І взагалі, я чула від брата, що Микола здібний математик, що він переміг у математичному конкурсі, але не звернула на це уваги».

Так ми дізналися про цю історію. Наступного дня зібрали весь клас і сказали Ігореві. Я не дуже вірив, що все, про що ми здогадувалися з Танею, правда.

Ігор таки списав у Миколи! Він випросив чернетку і вже до дзвінка не повернув. Подумав, що Миколі байдуже, яка буде оцінка, він же не відмінник, а Ігореві, як він сам висловився, треба було захистити свою честь.

На це Таня сказала: «Не честь, а надмірне честолюбство; не плутай, будь ласка, честь і бажання завжди, у всьому, будь-якими шляхами бути кращим за інших. А от Миколину честь ми повинні захистити, коли вже він сам такий тишко. Учитель має знати, хто розв’язав задачі».

І справедливість узяла гору: найвищу оцінку одержав Микола, а Ігореві довелося попріти біля дошки, виконуючи всі шість задач контрольної, які він ледь (та й то не всі!) розв’язав.

Як виявилося, Микола справді здібний математик, Ігор завжди в нього списував, та ще й глузував з нього, тішив своє честолюбство, себелюбство і таке інше. І дуже прикро за Миколу: адже він і далі, мабуть, терпітиме Ігореве кепкування. Тепер дуелі не потрібні, але ж власний голос у людини мусить бути!» (За К. Васильєвою).

II. Визначте, до якого стилю мовлення належить прочитаний текст. Назвіть мовні засоби, характерні для цього стилю.

III. Прочитайте текст удруге. Складіть до нього складний план. За планом стисло перекажіть прочитане (усно). Скористайтеся поданими нижче пам’ятками.

ПАМ’ЯТКИ

Як працювати над стислим переказом

1. Прочитати текст, визначити його тему й основну думку, адресата й мету висловлення.

2. Виділити в тексті його частини (основні та другорядні).

3. Визначити, які частини можна зняти, які - об’єднати, а які - узагальнити.

4. Дібрати узагальнювальні слова й речення.

5. Прочитати текст удруге.

6. Скласти план переказу.

7. За планом переказати текст (усно чи письмово).

Способи ущільнення тексту:

• відкидання другорядного;

• узагальнення матеріалу шляхом виділення найважливіших фактів.

Орієнтовна схема складного плану

1. Зачин.

II. Основна частина.

1.

2.

3.

III. Кінцівка.

411

І. Пригадайте ваші улюблені теле- та радіопередачі. Розкажіть, про що вони, хто є їхніми ведучими й учасниками. Яку передачу ви порадили б дивитися (слухати) своїм друзям і однокласникам?

II. Прослухайте один із випусків теле- чи радіопередачі (на вибір). Складіть складний план тексту, який прозвучав у цій передачі. За планом стисло перекажіть текст (усно).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити