Підручник Українська мова 8 клас - О.В. Заболотний - Генеза - 2016 рік

Уроки розвитку мовлення

Тема 5. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС МІСЦЕВОСТІ НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ І ВРАЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ

424

І. Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Укажіть у тексті вступ і висновок. Про що йдеться в основній частині?

ПОЛІСЬКЕ СЕЛО

Я ніколи не бував у поліському селі Кринки, досі жалкую за цим. Сходив я чимало доріг, об’їздив чимало країн, та якось не випадало мені зазирнути в тихі місця, де минуло батькове дитинство. Але ніколи не бувши там, бачу виразно, мов на старовинній гравюрі, заповітний куточок землі. У цій картині панують світлі тони, ніжні тони біленого поліського полотна. Спокійне світле небо, світлі з жовтим відтінком кучугури пісків. Лише по горизонту темна зубриста стіна соснового бору.

Небо, ліс, піщана горбиста рівнина - це лише тло.

Потім бачу дорогу. Ну, а яка дорога в пісках? Порізана колесами, то кривуляє між чахлими кущами сосняку, то повзе на горбик, то шкандибає в долинку. Це навіть не дорога, а розтоптана канава, клята й переклята всіма їздовими, і від того ще більше зморщена. Поруч неї, старої бабусі, вистрибують онуки-стежки, вони мережать синючі плеса, викрутасами обходять деревця і збігаються в одне річище біля трухлого від старості обваленого місточка. За місточком починається село.

Поліське село. Ішли жінки з грибами. Пісок та болото, пісок та болото, нарешті й суха місцина, тут, кому де заманулося, й присіли вони спочити, обклавшись корзинами. Отаке село. Купками. Хата, а потім жовта залисина, потім ще самотня хата. Кожен двір обнесено високою дерев’яною огорожею. Тут усе з дуба, із сосни, з берези, з граба. Усе з лісу.

А земля тут яка! Той же пісок, трохи бурий від гною, без гною ніщо не росте, навіть бур’ян.

За дворами й левадами - глевка низина. Корчі, мохові острівки, цілі озера густої, як дьоготь, стоячої води, замулені річечки. Царство непролазних поліських боліт.

Ніколи не був я у Кринках, але бачу село, бачу дідову хату. Вони постають із запашних батькових оповідок (В. Близнець).

ІІ. Знайдіть у тексті мовні засоби, вжиті для художнього опису місцевості. Які слова та словосполучення допомагають автору висловити своє ставлення до описуваного?

425

І. Розкажіть про історію заснування вашого міста (села, селища). Чому воно має таку назву? Опишіть, де знаходиться ваш населений пункт, чим він славиться, що є його окрасою.

II. Опишіть ваші відчуття, коли після тривалої розлуки ви повертаєтеся в рідне місто (село).

III. Накресліть у зошиті й заповніть таблиці.

Робочий матеріал для опису міста (села), у якому я живу

Таблиця 1

Слова-асоціації до назви міста (села)

Означення до назви міста (села)

Прикладки до назви міста (села)

Таблиця 2

Що описуємо

Слова і словосполучення для опису

Місце розташування Розміри

Вулиці (площі, майдани)

Центральна частина

Околиця

Будівлі

Дороги

Природа

Пам’ятки історії та культури Місця відпочинку


426

І. Складіть і запишіть твір-опис на одну з поданих тем у художньому стилі за самостійно складеним складним планом. Скористайтеся пам’ятками, поданими на с. 191.

«Моє місто (село)», «Місто (село), яке я люблю», «Місто (село), у якому хочеться жити», «Місто (село) майбутнього».

ІІ. За бажання намалюйте малюнок до вашого твору.

Проект

Місто майбутнього

Об’єднайтеся в групи. Підготуйте свій проект міста в майбутньому. Спробуйте словесно описати (а також намалювати), яким ви уявляєте місто в майбутньому. У проекті зосередьте увагу на розв’язанні проблем сучасних міст (екологія, водопостачання, транспорт не забезпечення, травматизм на дорогах тощо).

Окрім того, у поясненні до проекту мають бути такі відомості:

• де знаходиться місто;

• як розташовані будинки, їхня форма;

• заклади освіти, медицини, культури, спортивні майданчики тощо;

• транспортне забезпечення;

• промислова зона й зона відпочинку;

• озеленення, екологія.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити