Підручник Українська мова 8 клас - О.В. Заболотний - Генеза - 2016 рік

Уроки розвитку мовлення

Тема 8. ОПИС ПАМ’ЯТОК ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ. УСНИЙ ВИБІРКОВИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПАМ’ЯТКИ ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ

429

Прочитайте описи. Про що в них ідеться? До якого стилю мовлення належить кожен з них? Відповідь обґрунтуйте. Визначте загальні особливості опису пам'яток історії та культури.

1. Липневий день догоряє десь за сутінками густих височенних дубів і лип, палахкотить на золотих банях і сяйно-білих стінах верхівка собору, що вигнався стрімко в небо. А надто вигнався він середнім тим найвищим хрестом, устромившись ним у синь, - таким ген-ген тоненьким і виблискуючим, аж наче розпеченим до сліпучих іскор. Два інші хрести з двох бічних бань пориваються його догнати. З хрестів звисають золоті нитки ланцюгів, припинаючи кінці тих хрестів до бань. А на золотих нитках та тоненьких хрестах - зграї ластівок і чорних стрижів. Вони сідають, купчаться, чіпляються за ті хрести й нитки, як за щогли й снасті велетенського корабля в безмежному морі (Іван Багряний).

* * *

2. У 1935 році у Харкові на Сумській вулиці встановлено пам’ятник Т.Г. Шевченку. Висота пам’ятника - 16,5 м, постаті поета - 5,5 м. Круг

лий постамент зі східцями виготовлено із сірого лабрадориту, постать поета й інші фігури відлито з бронзи. Пам’ятник добре вписується в загальний ансамбль парку. Центральна частина - постать Шевченка на весь зріст - піднята на тригранному пілоні*. Довкола пілона на ступінчастих виступах розміщено 16 фігур, які символізують минуле українського народу. На центральному пілоні напис: «Шевченко» (Шевченківський словник).

3. Олександрійський маяк, що знаходився на давньому острові Фарос (Єгипет), - єдине із семи чудес світу, що несло в собі не тільки архітектурну елегантність, але й практичну функцію. Він гарантував морякам безпечне повернення в гавань. А ще він був найвищою спорудою на Землі. Висота маяка - 135 м, його світло було видно на відстані 60 км. Нижня частина мала форму чотиригранної призми 60-метрової висоти з квадратною основою, довжина сторони якої становила 30 м. Плаский дах, прикрашений по кутках величезними статуями Тритона, слугував основою середньої частини. Верхня частина маяка була споруджена у формі циліндричної колонади - 8 колон несли купол, увінчаний 7-метровою бронзовою фігурою повелителя морів Посейдона (Із журналу).

* Піло́н - масивна прямокутна колона.

Пам’ятник Тарасу Шевченку в Харкові

Олександрійський маяк у Фаросі

430

Ознайомтеся зі словничком архітектурних термінів. Які із цих слів для вас нові?

Словничок архітектурних термінів

А́рка - склепіння у формі дуги, яким перекривають проріз у стіні або сполучають стояки моста, два суміжних будинки і т. ін.

Арка́да - ряд арок, що спираються на стовпи або колони.

Балюстра́да - поручні балконів, галерей і т. ін., утворені з ряду фігурних стовпчиків або колонок, з’єднаних зверху перекладиною.

Ба́ня - опуклий дах, що має форму півкулі; купол церкви, храму, собору.

Барельє́ф - скульптурна прикраса на плоских поверхнях, що виступає над площиною фону менше ніж на половину своєї товщини.

Галере́я - критий чи відкритий коридор, що з’єднує два або кілька приміщень; також довгий балкон уздовж будинку.

Коло́на - частина архітектурної споруди у формі високого стовпа, що служить підпорою фронтонів, внутрішніх частин будови тощо.

Колона́да - ряд колон, які підтримують загальне перекриття.

Ло́джія - глибока ніша у фасаді будинку, що використовується як балкон. Фасад - зовнішній, лицьовий бік будівлі, що звичайно виходить на вулицю.

431

І. Послухайте запропонований учителем текст. Визначте тип і стиль мовлення, тему й основну думку.

ІІ. Виберіть із тексту ту його частину, у якій описується пам'ятка історії й культури. Складіть план цього опису. Послухайте текст удруге. За планом перекажіть указану частину тексту. Скористайтеся поданою нижче пам'яткою.

ПАМ'ЯТКА

Як працювати над вибірковим переказом тексту

1. Прочитати текст.

2. Визначити тему й основну думку тексту.

3. Вдуматися в тему, запропоновану для переказу.

4. Вибрати з тексту матеріал, потрібний для розкриття теми (він може знаходитися в різних місцях тексту).

5. Визначити основну думку переказу.

6. Продумати композицію переказу, тип мовлення.

7. Скласти план переказу.

8. За планом переказати прочитане.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити