Підручник Українська мова 8 клас - О.В. Заболотний - Генеза - 2016 рік

Уроки розвитку мовлення

Тема 8. ОПИС ПАМ’ЯТОК ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ. УСНИЙ ВИБІРКОВИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПАМ’ЯТКИ ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ

429

Прочитайте описи. Про що в них ідеться? До якого стилю мовлення належить кожен з них? Відповідь обґрунтуйте. Визначте загальні особливості опису пам'яток історії та культури.

1. Липневий день догоряє десь за сутінками густих височенних дубів і лип, палахкотить на золотих банях і сяйно-білих стінах верхівка собору, що вигнався стрімко в небо. А надто вигнався він середнім тим найвищим хрестом, устромившись ним у синь, - таким ген-ген тоненьким і виблискуючим, аж наче розпеченим до сліпучих іскор. Два інші хрести з двох бічних бань пориваються його догнати. З хрестів звисають золоті нитки ланцюгів, припинаючи кінці тих хрестів до бань. А на золотих нитках та тоненьких хрестах - зграї ластівок і чорних стрижів. Вони сідають, купчаться, чіпляються за ті хрести й нитки, як за щогли й снасті велетенського корабля в безмежному морі (Іван Багряний).

* * *

2. У 1935 році у Харкові на Сумській вулиці встановлено пам’ятник Т.Г. Шевченку. Висота пам’ятника - 16,5 м, постаті поета - 5,5 м. Круг

лий постамент зі східцями виготовлено із сірого лабрадориту, постать поета й інші фігури відлито з бронзи. Пам’ятник добре вписується в загальний ансамбль парку. Центральна частина - постать Шевченка на весь зріст - піднята на тригранному пілоні*. Довкола пілона на ступінчастих виступах розміщено 16 фігур, які символізують минуле українського народу. На центральному пілоні напис: «Шевченко» (Шевченківський словник).

3. Олександрійський маяк, що знаходився на давньому острові Фарос (Єгипет), - єдине із семи чудес світу, що несло в собі не тільки архітектурну елегантність, але й практичну функцію. Він гарантував морякам безпечне повернення в гавань. А ще він був найвищою спорудою на Землі. Висота маяка - 135 м, його світло було видно на відстані 60 км. Нижня частина мала форму чотиригранної призми 60-метрової висоти з квадратною основою, довжина сторони якої становила 30 м. Плаский дах, прикрашений по кутках величезними статуями Тритона, слугував основою середньої частини. Верхня частина маяка була споруджена у формі циліндричної колонади - 8 колон несли купол, увінчаний 7-метровою бронзовою фігурою повелителя морів Посейдона (Із журналу).

* Піло́н - масивна прямокутна колона.

Пам’ятник Тарасу Шевченку в Харкові

Олександрійський маяк у Фаросі

430

Ознайомтеся зі словничком архітектурних термінів. Які із цих слів для вас нові?

Словничок архітектурних термінів

А́рка - склепіння у формі дуги, яким перекривають проріз у стіні або сполучають стояки моста, два суміжних будинки і т. ін.

Арка́да - ряд арок, що спираються на стовпи або колони.

Балюстра́да - поручні балконів, галерей і т. ін., утворені з ряду фігурних стовпчиків або колонок, з’єднаних зверху перекладиною.

Ба́ня - опуклий дах, що має форму півкулі; купол церкви, храму, собору.

Барельє́ф - скульптурна прикраса на плоских поверхнях, що виступає над площиною фону менше ніж на половину своєї товщини.

Галере́я - критий чи відкритий коридор, що з’єднує два або кілька приміщень; також довгий балкон уздовж будинку.

Коло́на - частина архітектурної споруди у формі високого стовпа, що служить підпорою фронтонів, внутрішніх частин будови тощо.

Колона́да - ряд колон, які підтримують загальне перекриття.

Ло́джія - глибока ніша у фасаді будинку, що використовується як балкон. Фасад - зовнішній, лицьовий бік будівлі, що звичайно виходить на вулицю.

431

І. Послухайте запропонований учителем текст. Визначте тип і стиль мовлення, тему й основну думку.

ІІ. Виберіть із тексту ту його частину, у якій описується пам'ятка історії й культури. Складіть план цього опису. Послухайте текст удруге. За планом перекажіть указану частину тексту. Скористайтеся поданою нижче пам'яткою.

ПАМ'ЯТКА

Як працювати над вибірковим переказом тексту

1. Прочитати текст.

2. Визначити тему й основну думку тексту.

3. Вдуматися в тему, запропоновану для переказу.

4. Вибрати з тексту матеріал, потрібний для розкриття теми (він може знаходитися в різних місцях тексту).

5. Визначити основну думку переказу.

6. Продумати композицію переказу, тип мовлення.

7. Скласти план переказу.

8. За планом переказати прочитане.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити