Підручник Українська мова 8 клас - О.В. Заболотний - Генеза - 2016 рік

Уроки розвитку мовлення

Тема 9. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПАМ’ЯТКИ ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ В ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ

432

І. Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення, тему й основну думку. Розкажіть, чим особлива садиба в Качанівці.

КАЧАНІВСЬКА САДИБА

Перебуваючи на Чернігівщині, обов’язково завітайте до селища Качанівка Ічнянського району. Тут у середині XVIII - наприкінці XIX століття було створено розкішний палацово-парковий ансамбль, який вражає своєю архітектурною довершеністю. Садиба розвивалася протягом 150 років. Неодноразово перебудовувався, змінювався її просторовий устрій.

Качанівський ансамбль розташований на двох рівнях. На верхньому плато знаходяться палац із вежею, альтанка*, Георгіївська церква, пам’ятник Тарасові Шевченку. Нижній рівень - це ландшафтний парк із 12 ставками, павільйоном, скульптурами, містками, амфітеатром.

Центральним елементом садиби є палац. Ця споруда дійшла до нас у стилістичних формах класицизму. На головному фасаді палацу під прямим кутом до корпусу прилягають два одноповерхові флігелі. Фасад підкреслено глибокою лоджією на два поверхи й увінчано півсферичною декоративною банею на високому підбаннику. По боках є скульптури, а в центрі - барельєфна композиція.

Відвідувачів палацу вражають і малі архітектурні форми. У нагірній частині парку на пагорбі над ставом височіє альтанка Михайла Глинки, поблизу якої розкинули своє гілля старезні дерева. Цікавими є скульптури сплячих левів обабіч головного входу та два кам’яних містки, перекинуті через яри.

* Альта́нка - будівля в парку чи в саду для відпочинку й захисту від сонця.

Палац у Качанівці

Уславили качанівську садибу представники роду Тарновських. Вони не лише давали гроші на видання книжок та інші культурні починання, а й виступали організаторами літературного, мистецького, музичного життя. Гостями Тарновських у палаці були письменники Тарас Шевченко, Марко Вовчок, Микола Гоголь, композитори Михайло Глинка, Семен Гулак-Артемовський, художники Ілля Рєпін, Михайло Врубель і багато інших діячів. Василь Васильович Тарновський був визначним колекціонером українських старожитностей. На базі його колекції, яка зберігалася в палаці, створено Чернігівський історичний музей та музей Тараса Шевченка в Києві. З Тарновськими товаришував Шевченко. Початок їхньої дружби припадає на серпень 1845 року, коли український поет, подорожуючи Київською губернією за дорученням Київської археографічної комісії, заїхав у Потоки, маєток Тарновських, і залишився тут гостювати. У Потоках Шевченко багато писав, малював і нерідко дарував свої витвори мешканцям. Згодом, коли Шевченка арештували, Тарновським удалося зберегти його малюнки, рукописи та папери.

Про садибу в Качанівці можна розповідати ще дуже багато, але краще самому поїхати туди, посидіти під кронами дерев, поспілкуватися з працівниками музею. Від подорожі у вас залишаться тільки приємні враження, адже цю пам’ятку визнано найкращим зразком палацової садибної архітектури кінця ХУІІІ - ХІХ століття (За В. Вечерським).

II. Випишіть слова на позначення архітектурних понять. Поясніть їхнє лексичне значення. За потреби скористайтеся словничком архітектурних термінів (с. 199).

III. Запишіть складний план тексту. Прочитайте текст удруге. За планом докладно перекажіть прочитане (письмово).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити