Підручник Українська мова 8 клас - О.В. Заболотний - Генеза - 2016 рік

Уроки розвитку мовлення

Тема 10. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС ПАМ’ЯТКИ ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ І ВРАЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ

433

Розгляньте ілюстрації. Що на них зображено? Чи доводилося вам бувати в місцях, де знаходяться зображені пам'ятки історії та культури України? Усно опишіть одну пам'ятку, зображену на ілюстрації (на вибір).

С. Позняк. Печерська лавра

Києво-Печерська лавра - один з найбільших і найдавніших чоловічих монастирів на українських землях. Заснований близько 1051 року на березі Дніпра. Засновником монастиря вважається Св. Антоній Печерський. На території лаври створено цілісний архітектурний ансамбль.

В. Пузирков. Херсонес Таврійський

Херсонес Таврійський - таку назву мало місто, засноване давньогрецькими колоністами більше ніж дві з половиною тисячі років тому на південному заході Криму. Нині його руїни є однією з визначних пам’яток України.

Хотинська фортеця

Хотинська фортеця височіє на березі Дністра поблизу містечка Хотин Чернівецької області. Ця твердиня має стіни близько 50 метрів заввишки й завтовшки 6 метрів. У 1621 році під стінами фортеці об’єднані війська Польщі та українського козацтва перемогли 150-тисячну турецьку армію.

Заповідник «Кам’янець»

Перлиною Кам’янця-Подільського є Стара фортеця, історія якої починається в XII столітті. Кожна з одинадцяти башт фортеці має свою назву і свою історію. Наприклад, найвищу башту названо Папською, тому що її було збудовано на кошти Папи Римського Юлія II. Ще її називають Кармелюковою.

434

ПОПРАЦЮЙТЕ В ПАРАХ. Уявіть ситуацію: ви з товаришем (однокласником) повертаєтеся з екскурсії, під час якої оглянули пам’ятку історії й культури. Складіть і розіграйте за особами діалог, у якому висловте враження від огляду пам'ятки.

435

Складіть складний план твору-опису пам’ятки історії й культури, яку ви оглянули. За планом напишіть твір-опис. Скористайтеся поданими нижче схемами опису.

ПАМ’ЯТКИ

Схема опису будівлі

1. Загальні враження від будівлі.

2. Відомості про призначення будівлі та місце її розташування.

3. Опис самої будівлі (центральний фасад, його членування, оформлення центрального входу, форма будівлі, наявність колон чи веж тощо).

4. Загальне сприймання будівлі в архітектурному ансамблі території.

5. Загальна оцінка пам’ятки та її значення для народу.

Схема опису пам’ятника

1. Загальні враження від пам’ятника.

2. Відомості про те, де встановлено пам’ятник і хто є його автором.

3. Стисла інформація про те, на честь кого чи чого його встановлено.

4. Опис самої скульптури.

5. Опис постаменту.

6. Загальне сприймання пам’ятника в архітектурному ансамблі території.

7. Загальна оцінка пам’ятника та його значення для народу.

Описуючи скульптуру, слід пам'ятати, що основним у ній є передача не форми, а духовного світу людини, характеру.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити