Підручник Українська мова 8 клас - О.В. Заболотний - Генеза - 2016 рік

Уроки розвитку мовлення

Тема 11. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ПАМ’ЯТКИ ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ ЗА КАРТИНОЮ В ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ

436

І. Розгляньте картину Михайла Козика «Дерев'яна церква в Дрогобичі». Які ваші враження від зображеного? Які асоціації виникають у вас при слові «церква»?

ІІ. Прочитайте текст про церкву Св. Юра в Дрогобичі. Чому цю споруду можна назвати пам'яткою культури? Зіставте словесний опис церкви та її зображення на полотні художника.

ДЕРЕВ’ЯНА ЦЕРКВА

Дерев’яна церква Св. Юра в Дрогобичі (Львівщина) - унікальна пам’ятка дерев’яної архітектури України XVII століття. Будівлю зроблено без жодного цвяха. Вона складається з трьох зрубів* (тризрубна). Стіни зрубів нахилені до середини. Центральний зруб квадратний. Зі сходу та заходу розміщені майже однакові за розміром гранчасті п’ятистінні зруби.

* Зруб - 1. Спосіб зведення споруд із колод чи брусів, що їх укладають горизонтальними рядами, а в кутах і місцях перетинання з’єднують врубками. 2. Будь- яка споруда, побудована таким способом.

М. Козик. Дерев’яна церква в Дрогобичі

Церква увінчана трьома бароковими банями на восьмибічних підбанниках. Навколо споруди влаштована крита галерея у вигляді аркади, схожа галерея влаштована і навколо другого ярусу.

Будучи п’ятиверхою церквою, вона, по суті, трибанна, бо бічні прибудови її дуже незначні за розмірами, хоч вони й надають храмові мальовничої привабливості.

Усередині дрогобицька церква вся розмальована фарбами просто по дерев’яних стінах. Давніми розписами на релігійні теми та орнаментами рослинного характеру вкритий кожен сантиметр храму. Іконостас різьблений, позолочений (Із журналу).

ІІІ. Пригадайте значення виділених слів. За потреби скористайтеся словничком архітектурних термінів (с. 199-200).

КОЗИК Михайло Якимович (1879—1947) - український живописець. Народився в селі Семенівка на Чернігівщині. Навчався в Київському художньому училищі, Московському училищі живопису, скульптури та архітектури. Викладав у Київському та Харківському художніх інститутах.

437

І. Розгляньте уважно ще раз картину М. Козика «Дерев'яна церква в Дрогобичі». Проведіть бесіду за поданими запитаннями.

1. Чи подобається вам картина «Дерев’яна церква в Дрогобичі»?

2. Які почуття викликає у вас картина?

3. Що зображено на полотні?

4. Що можна сказати про кольорову гаму?

5. Якими художник зобразив небо, дерева, траву?

6. Якого кольору, яких відтінків споруда?

7. На яких деталях художник зосереджує основну увагу?

8. Зі скількох зрубів складається церква?

9. Якими є галереї храму?

10. Що можна сказати про стіни та бані церкви?

11. Чи надає привабливості споруді бічний прируб з куполом?

12. Скільки ярусів має споруда?

13. Чи зумів художник показати неповторність, красу і велич дрогобицької церкви?

14. Які три прикметники ви використаєте, щоб описати дрогобицьку церкву та висловити своє враження від зображеного?

II. Складіть твір-опис церкви за картиною М. Козика «Дерев’яна церква в Дрогобичі» в публіцистичному стилі (усно). Намагайтеся описувати споруду так, щоб людина, яка її не бачила, змогла уявити й подумки побачити те, що бачимо ми. У кінцевій частині передайте ваші враження від побаченого. Скористайтеся матеріалом, поданим нижче та отриманим вами під час виконання попередніх завдань.

Слова і словосполучення, які можна використати в описі за картиною

• Дивовижний, розкішний, пишний, прекрасний, чудовий, чарівний, незрівнянний, грандіозний, унікальний, величний, тихий, старовинний, таємничий;

• художник, автор, живописець;

• картина, робота, твір, полотно;

• колорит, контраст, відтінки;

• написати картину, створити твір;

• майстерність, талант художника.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити