Підручник Українська мова 8 клас - О.В. Заболотний - Генеза - 2016 рік

Уроки розвитку мовлення

Тема 12. АУДІЮВАННЯ (Навчальне)

438

І. Послухайте текст із голосу вчителя або однокласника. Визначте адресата й мету висловлення.

ВОЛОДИМИРСЬКИЙ СОБОР

Одна з найвідоміших пам’яток історії Києва - Володимирський собор. Зовні це дуже масивна, велична споруда, яка справляє враження міці й несхитності.

Храм задумано було звести за подобою візантійського собору, у якому хрестився князь Володимир. Проте годі шукати у обрисах будівлі ознак єдиного стилю. Якщо суворістю внутрішнього оздоблення собор справді нагадує візантійський храм, то у своєму плані це традиційний давньоруський собор, увінчаний сімома банями, тобто побудовано Володимирський собор у так званому русько-візантійському псевдостилі.

Володимирський собор у Києві

Будівництво храму затяглося на два десятиріччя. Закладено його було 1862 року, завершено будівництво у 1882 році. Над проектом працювало кілька відомих архітекторів. Завершував проектування київський зодчий

О. Беретті.

Внутрішнім оздобленням Володимирського собору керував професор Київського університету Андріан Прахов. Він запросив Віктора Васнецова, Михайла Нестерова, Миколу Пимоненка, Михайла Врубеля. Сам Прахов проектував іконостас, наслідуючи давньовізантійські зразки.

Праця над фресками тривала більше десяти років. Настінні розписи мають велику художню цінність. Митцям вдалося уникнути звичних шаблонів. Свої фрески й ікони вони творили вільно й натхненно. Святі в оздобленні собору - не надприродні істоти. Це - люди, наділені звичайними людськими почуттями, люди, які звідали боротьбу зі злом у власних душах і вийшли із цієї боротьби переможцями.

У соборі є зображення, які можна вважати історичними. Це «Хрещення Володимира» та «Хрещення киян» В. Васнецова.

Володимирський собор сприймається як чудовий витвір мистецтва. Тут забуваєш про життєві турботи, труднощі й тривоги. На душі стає радісно й світло, ніби торкнулася вона чогось безкінечно справжнього та вічного (За 3. Шамуріною).

ІІ. Дайте відповіді на запитання та виконайте завдання до тексту.

1. Визначте тему й основну думку тексту.

2. Визначте тип і стиль мовлення тексту.

3. Які враження автора від собору?

4. Які мовні засоби, що забезпечують зв'язність тексту, ви помітили?

5. Поясніть лексичне значення слів фреска, ікона, іконостас.

6. Визначте ключові слова в тексті.

7. Де знаходиться Володимирський собор і чому він має таку назву?

8. Що є спільного між цим храмом і візантійським собором, у якому хрестився Володимир? Чим відрізняються ці дві пам'ятки?

9. Як зодчі втілювали свій задум?

10. Чим багате внутрішнє оздоблення храму?

11. Чому Володимирський собор став однією з найвідоміших пам'яток історії нашої держави?

12. Чи вдалося автору зобразити велич і красу собору, викликати інтерес до цієї пам'ятки?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити