Підручник Українська мова 8 клас - М. І. Пентилюк - Ранок - 2016 рік

Синтаксис. Пунктуація

Речення з відокремленими членами

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ

I. Дайте відповіді на запитання й виконайте завдання.

1. З якою метою відокремлюємо другорядні члени речення?

2. Яку роль відіграють інтонація та розділові знаки при відокремленні членів речення?

3. Які члени речення можемо відокремлювати? Наведіть приклади.

4. Чому не відокремлюємо головні члени?

5. Як відокремлені члени впливають на зміст речення, тексту?

6. У яких випадках відокремлюємо означення?

7. Чим можуть бути виражені відокремлені означення? Наведіть приклади.

8. Коли відокремлюємо прикладки? Наведіть приклади.

9. Чим можуть бути виражені відокремлені обставини? Наведіть приклади.

10. Чим відрізняються уточнювальні члени речення від решти відокремлених членів?

11. У яких випадках відокремлені члени речення відділяємо тире?

12. У яких стилях мовлення та з якою метою вживаємо речення з відокремленими й уточнювальними членами?

II. Виконайте завдання.

I рівень

1. Спишіть текст, розставляючи потрібні розділові знаки. Підкресліть відокремлені члени речення.

Було в матері три сини. Спритні мов соколи мудрі і добрі як старі і бувалі люди шляхетні і дужі наче ясени. Покликали їх до війська рідну землю боронити від ворога. Хоробро билися брати. Ставали вони на бій плече в плече. Завжди два по боках, а один посередині. І цей живий трикутник був нездоланний. (Нар. творч.)

II рівень

2. Зробіть синтаксичний розбір речення.

Тугий сніпок, наче гарячий серпень, красується на вишитому рушникові. (В. Скуратівський)

III рівень

3. Утворіть варіанти поданого речення, щоб воно містило: 1) відокремлене означення; 2) відокремлену прикладку; 3) відокремлену обставину; 4) уточнювальний член речення. Запишіть утворені речення.

І нині ваблять до себе мальовничі левади щедрих душею прихильників дикої природи. (М. Яценко)

IV рівень

4. Напишіть твір у художньому стилі на тему «Весняні краєвиди», використовуючи подані вислови.

Озерця, наче небесні очі; бурулька, як кришталь; мороз, ніби майстер-різьбяр; краплинки, як діаманти; тепле сонечко, як матуся; небо, як блакитний серпанок.

Розвиток мовлення

Інтерв'ю в публіцистичному стилі

364

Прочитайте учнівський твір. Визначте тип мовлення тексту. З'ясуйте, чи актуальну тему висвітлює автор. Виділіть мікротеми тексту.

ЧИ МОЖНА ПОКРАЩИТИ ЕКОЛОГІЧНИЙ СТАН НАШОГО МІСТА?

Ми вступаємо в життя в епоху інтенсивного розвитку не лише науки й техніки, а й негативних наслідків науково-технічного прогресу: забруднення повітря, високий рівень шуму та радіації, страшні людські хвороби. Про це все я дізналася з газет, журналів, книжок, телепередач. Людству загрожує загибель у найближчі роки, якщо воно терміново не змінить свого ставлення до природи, не переосмислить життєві цінності.

Ця проблема цілком стосується й нашого міста. Дуже прикро бачити, як вирубують дерева перед будівлями, забруднюють колись квітучі зони відпочинку в парках. На мою думку, необхідно розробити цілу програму щодо поліпшення стану екології в місті, пропагувати зелені насадження.

Нещодавно в книзі «Твоя планета Земля» я прочитала про конкурси на краще подвір’я в Голландії. Уявляєте: там кожного місяця визначають переможців у такій номінації! Господарям присвоюють звання почесних жителів міста й нагороджують премією для подальшого поліпшення паркових зон. А в Харкові ще 1988 року відбулося перше в Україні дитяче природоохоронне свято — День деревонасаджень. У центрі міста було висаджено понад 5000 дубів, ясенів і кленів. Невже ми цього не зможемо зробити?! Отак, зібравшись гуртом, прибирати вулиці міста, садити дерева та кущі, а потім усе це дбайливо зберігати!

Особисто мене ця тема настільки хвилює, що я навіть, розробляючи власний проект, створила студію флористики. Мені дуже хочеться, щоб наше місто було схоже на величезний сад, а в ньому жили щасливі люди. Але це все може статися тільки тоді, коли всі цього забажають і зрозуміють, що Земля нам не належить — це ми належимо Землі.

(Анастасія Р.)

- Складіть план у формі запитань і дайте відповіді на них, використовуючи матеріал тексту. Чи можна вважати трансформований текст інтерв'ю?

- Що потрібно враховувати, формулюючи питання для інтерв'ю?

Інтерв'ю — один із жанрів сучасної журналістики.

Особливість його полягає в тому, що у формі бесіди або діалогу інтерв'юер (переважно журналіст) за допомогою системи запитань допомагає реципієнтові (людині, з якою ведуть бесіду) найповніше й логічно послідовно висвітлити певну проблему.

Отже, головне в інтерв'ю — уміння майстерно ставити запитання.

365

Прочитайте уривок з інтерв'ю журналіста із чемпіонкою Європи з боксу українкою Наталією Бірюк. Проаналізуйте його тематичне спрямування, особливості побудови питань, їхню послідовність, змістове наповнення відповідей.

Журналіст: Пані Наталіє! З чого почався Ваш шлях у спорті?

Н. Бірюк: У спорт мене в десять років привів батько. Мама була проти. Казала: «У тебе таке гарне обличчя, навіщо тобі той бокс?» Мій перший бій відбувся в одинадцять років. Билася з хлопцем і виграла. Коли я зняла шолом, він розплакався: не міг повірити, що його перемогла дівчина. Головне — бути готовим до бою психічно. Фізична підготовка не грає визначальної ролі.

Журналіст: Що для Вас спорт?

Н. Бірюк: Спорт для мене — це маленький світ у великому. З великого життя нікуди не дінешся, а зі спорту піти можеш. Але це не означатиме, що я здалася. Тоді виникає питання: якщо в маленькому житті ти не справилася, то як упораєшся у великому?

Журналіст: У чому полягає секрет Ваших перемог на рингу?

Н. Бірюк: Перед поєдинком дивлюся суперниці в очі. Вони завжди кажуть про те, що можу її подолати.

Журналіст: Яку пору року, Наталіє, ви любите найбільше?

Н. Бірюк: Обожнюю осінь. Люблю сидіти в якомусь теплому місці й дивитися, як іде дощ.

Журналіст: Що Ви вкладаєте в поняття «дружба»?

Н. Бірюк: Дружба — це коли ти бачиш людину і тобі стає вдвічі краще. Доводилося битися зі спортсменками, з якими були добрими приятельками. У таких боях жодного разу не програла. Близькі стосунки після цього, на жаль, між нами не зберігалися.

- Чи отримали ви повне уявлення про спортсменку як про особистість? Які запитання ви поставили б Наталії Бірюк, щоб повніше пізнати ціннісні орієнтири й життєві пріоритети цієї людини?

366

Видатні українці. На основі цитат складіть і запишіть інтерв'ю з відомим українським музикантом Святославом Вакарчуком, лідером рок-гурту «Океан Ельзи». Сформулюйте влучні запитання, які б відбивали зміст запропонованих висловів.

1. Потрібно кожному змінювати щось у собі. Якщо ти станеш іншим і навколо тебе мільйони людей стануть іншими, то і країна почне змінюватися. 2. Людина, яка не має принципів, ніколи не стане щасливою… Нація, яка не має принципів, ніколи не стане успішною. 3. Я дуже довго приймаю рішення у своєму житті, узагалі в усьому. Але коли я приймаю рішення, ніколи не передумую і не шкодую. 4. Є лише одна річ, якої я боюся,— це людська дурість. 5. Слухай серце, а не радіо. Дивися в очі, а не на екран телевізора. Відкривай душі, а не сторінки в Інтернеті. І будеш знати правду. 6. Патріотизм — це любов. Люблять не за щось, а тому що не можуть не любити. 7. Головним ворогом України є власні комплекси та невігластво. Тому головною зброєю мають стати знання. Окопами — бібліотеки та навчальні класи. 8. Зробіть тихо одну маленьку справу заради Батьківщини. Це буде більшим патріотизмом, ніж постійно голосно співати гімн чи кричати лозунги.

- Чи всі погляди Святослава Вакарчука ви поділяєте? Висловіть власне ставлення до проблем, про які говорить український музикант.

- Сформулюйте 2-3 питання, відповіді на які ви б хотіли почути від Святослава Вакарчука. Розмістіть їх на сторінці музиканта в одній із соціальних мереж.

Комунікативний практикум

367

Поміркуйте, які проблеми хвилюють сучасних юнаків і дівчат. Користуючись пам'яткою, сформулюйте ці проблеми у формі запитань, які можна було б використати в інтерв'ю з вашим другом (подругою).

Як працювати над інтерв'ю

1. Продумайте послідовність запитань, які допоможуть людині найповніше висвітлити запропоновану проблему.

2. Не формулюйте надто довгі й насичені власними коментарями запитання. Надавайте перевагу коротким і конкретним запитанням, які запобігатимуть шаблонним відповідям.

3. Починайте з простих і начебто другорядних запитань, поступово ускладнюючи їх.

4. Складаючи запитання, ураховуйте стать, вік, соціальний статус реципієнта (того, кому адресовано запитання).

5. Дотримуйте вимог публіцистичного стилю (уживайте питальні речення, вставні слова та словосполучення, звертання тощо).

- Уявіть ситуацію: вам запропонували взяти участь в інтерв'ю, присвяченому моральним принципам сучасної молоді. Складіть і запишіть інтерв'ю, висвітлюючи власний погляд на цю проблему. Додержуйте вимог публіцистичного стилю.

368

Складіть низку запитань для інтерактивного інтерв'ю-опитування, у якому ви хочете з'ясувати громадську думку з певної проблеми, що вас турбує. Запропонуйте взяти участь в опитуванні ваших друзів, однокласників або знайомих, використовуючи електронну пошту або соціальні мережі.

- Проаналізуйте, наскільки відповіді на ваші запитання є змістовними й цікавими. Чи є вони для вас цінними й корисними?

369

Уявіть ситуацію: одне з інтернет-видань запропонувало вам узяти участь в інтерв'ю-знайомстві. Сформулюйте 5-6 запитань, на які б ви хотіли дати відповіді.

- Змоделюйте й запишіть можливий варіант інтерв'ю з вами, у якому ви згадуєте яскраві сторінки власного життя, які, на вашу думку, є цікавими й повчальними для однолітків.

370

Уявіть себе журналістом, якому запропоновано підготувати інтерв'ю з вашим кумиром (актором, співаком, спортсменом тощо). Спочатку сформулюйте запитання, на які хотіли б почути відповіді, а потім оформіть самі відповіді від імені того, ким захоплюєтеся, використовуючи факти з життя людини.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити