Підручник Українська мова 9 клас - В.В. Заболотний - Генеза 2017 рік

Уроки розвитку мовлення

Тема 3. ВИМОГИ ДО МОВЛЕННЯ. ДІАЛОГ

ВИМОГИ ДО МОВЛЕННЯ

Змістовність

Потрібно підпорядковувати висловлення заздалегідь визначеним темі й основній думці

Точність

Слова потрібно використовувати відповідно до їхнього значення. Речення слід будувати так, щоб найточніше передати зміст висловлювання

Послідовність

Думки слід викладати чітко й послідовно

Логічність

Думки треба викладати логічно

Доречність

Слід враховувати ситуацію спілкування, гармонійно поєднувати слова, речення

Правильність

Потрібно правильно добирати, вимовляти й писати слова; правильно будувати речення і розставляти розділові знаки

Виразність

Треба добирати слова та будувати речення так, щоб якнайкраще передати думку

Багатство

Потрібно вживати різноманітні слова й речення, не повторювати тих самих слів

489. І. Прочитайте газетну статтю. Визначте стиль мовлення тексту. Чи зацікавила вас ця інформація?

МЕГАКНИЖКА «UKRAINE. THE BEST»

Однією з найвизначніших подій на Львівському форумі видавців у 2016 році, безперечно, стала презентація велетенської (об’ємної й інформаційно насиченої) мегакнижки «Ukraine. The Best». Це видання позиціюють як нову енциклопедію вітчизняної культури, як насичену мозаїку із чудових облич і прекрасних подій, що визначають цю сферу людської діяльності.

Особи й події, люди й долі, цифри й факти, об’єднані під обкладинкою «Ukraine. The Best», справді важливі, знакові в різних художніх виявах.

Загалом, понад 120 серйозних культурних персон - від легендарних майстрів до молодих і завзятих лідерів гостросучасної культурної території - нарешті зустрілися. Мирно, дружно, безконфліктно. Ліна Костенко і Дмитро Шуров, Іван Марчук і Джамала, Валентин Сильвестров і Марія Бурмака, Святослав Вакарчук і Владислав Єрко, Оксана Забужко й Анатолій Криволап, Ада Роговцева й Іван Малкович…

Очі розбігаються, а серце радіє: як добре, що всі ми тут сьогодні зібралися.

Робота над виданням загалом тривала близько трьох років. Тобто від імпульсу цікавого задуму (об’єднати найкращих із найкращих в одній актуальній артенциклопедії) - аж до фінішної прямої, яка передбачає, образно кажучи, тактильні відчуття та запах друкарської фарби.

Тим часом друковане видання - лише частина «Ukraine. The Best». Оскільки супутниками книжки є Інтернет-портал, інші медійні проекти.

За зовнішньою формою, за візуальним виконанням - це просунутий Захід, актуальна Європа. А ось в авторських текстах, що розкривають художні світи наших культурних героїв, безперечно, прозирає особлива українська інтелектуальна чуттєвість, неприхована небайдужість авторів до своїх персонажів. Слід підкреслити, що артенциклопедія найкращих із найкращих в українській культурі - це авторська версія творчого колективу «Ukraine. The Best». І в цьому випадку тексти народжували, мабуть, видатні культурні пера країни дня нинішнього - мистецтвознавці, критики, журналісти. Тобто автори, які не лише «спостерігачі» тих чи інших культурних процесів, а часто й безпосередні учасники самих процесів.

Нове видання - це якісний винахідливий видавничий експеримент. Спроба «синтезу» різних напрямів-форматів, об’єднаних під однією обкладинкою, - «Ukraine. The Best» (3 газети «Дзеркало тижня»).

II. Уявіть, що ви брали участь у презентації книжки «Ukraine. The Best». Сформулюйте за текстом статті 5-6 запитань. Використовуючи ці запитання, складіть і запишіть діалог (12-14 реплік) за змістом прочитаного.

Обкладинка книжки «Ukraine. The Best»

490. Складіть й обговоріть перелік умов успішного спілкування в молодіжному середовищі, зокрема з використанням мобільного зв'язку.

491. І. Визначте за ситуацією характер можливої розмови (офіційна/неофіційна), а також уточніть, між ким може відбуватися діалог.

СИТУАЦІЇ. 1. Ваша сім’я планує відпочинок на вихідні. 2. Ваш клас готується до туристичного походу. 3. Старшокласники допомагають збирати врожай яблук. 4. Мама повернулася додому після шкільних батьківських зборів.

II. ПОПРАЦЮЙТЕ В ПАРАХ. Візьміть участь в усному діалозі (12-14 реплік) відповідно до запропонованої ситуації (на вибір). Використовуйте репліки для підтримання діалогу, формули мовленнєвого етикету.

492. ПОПРАЦЮЙТЕ В ПАРАХ. Виконайте завдання одного з варіантів.

ВАРІАНТ А. Уявіть, що ви прийшли на фотовиставку, оглядаєте роботи. До вас підходить незнайомий хлопець (незнайома дівчина), ви бажаєте поспілкуватися з ним (нею), поділитися враженнями. Розподіліть ролі й візьміть участь в усному діалозі (12-14 реплік) на тему «Світлини» (виберіть самостійно аспект теми).

ВАРІАНТ Б. Уявіть, що ви з однокласниками на екскурсії - відвідуєте одну з пам'яток архітектури. Напередодні ви зі своїми батьками відвідували іншу пам'ятку, а ще раніше дивилися цікаву передачу про єгипетські піраміди. Повертаючись після екскурсії додому, обмінюєтеся враженнями. Візьміть участь в усному діалозі (12-14 реплік) на тему «Дива архітектури» (виберіть самостійно аспект теми).

493. І. Визначте за ситуацією характер можливої розмови (офіційна/неофіційна). Поміркуйте, чому адміністративні правопорушення можуть передувати злочинам.

1. Поліцейський розмовляє зі школярем, який щойно порушив правила дорожнього руху (перейшов вулицю на червоний сигнал світлофора).

2. Дев’ятикласник, пустуючи, пошкодив зелені насадження на шкільному майданчику. До школяра підійшов учитель.

3. Батькам стало відомо, що їхній син-старшокласник зірвав троянди на міській клумбі. Хлопець повертається додому.

4. Дев’ятикласниця всупереч вимогам батьків повернулася додому не о 20-й годині, а о 22-й.

5. Дев’ятикласниця з подругою прогуляли уроки, щоб переглянути новий фільм у кінотеатрі. Із цієї причини школярку викликала до себе в кабінет директор школи.

II. Складіть і запишіть діалог (8-12 реплік) відповідно до запропонованої ситуації (на вибір).

494. Складіть і запишіть діалог (12-14 реплік) на одну із запропонованих тем: «Безпечне спілкування в соцмережах», «Канікули», «Читацькі смаки», «Сучасний дизайн». При цьому: 1) виберіть самостійно аспект теми; 2) висловіть особисту позицію щодо обговорення її; 3) доберіть цікаві, переконливі аргументи на захист своєї позиції.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити