Підручник Українська мова 9 клас - В.В. Заболотний - Генеза 2017 рік

Уроки розвитку мовлення

Тема 5. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ

496. І. Прочитайте текст. Яку важливу проблему порушує журналіст? Чому вона потребує негайного вирішення?

БУРШТИН НАШОЇ ІСТОРІЇ

Сотні вагонів, навантажених карпатським лісом, перетинають кордони України щомісяця, сотні гектарів поліських лісів копачі бурштину перетворюють на марсіанські пустелі, луганські й донецькі степи вкриваються вугільними копанками, з річок вимивається пісок, деградуючі українські чорноземи з року в рік не бачать сівозміни й засаджуються соняшником, рапсом або люцерною. Варварська псевдо- господарська діяльність давно вже стала ознакою сьогодення й вийшла за межі здорового глузду.

Карпати

На цьому тлі губиться ще одна жахлива форма розграбування загальнонаціонального надбання - так звана чорна археологія.

Земля України багата на свідчення давньої історії - за тисячі років через наші терени пройшли цивілізації й археологічні культури. Усі вони залишили тут сліди свого існування - археологічні матеріали й артефакти. Кожного сезону тисячі дослідників вивчають археологічні пам’ятки, отримуючи нову неоціненну інформацію про нашу історію.

Чорні копачі за допомогою металошукача знаходять предмет, який викопують із шару ґрунту найчастіше з метою продажу. Фактично цей предмет виривається з історії і втрачає 90 % своєї інформативності. При цьому назавжди нищиться сама пам’ятка або її частина.

Розкрадачі археологічних пам’яток були завжди - від часів Стародавнього Єгипту до сьогодення. Але нині це своєрідне хобі набуло характеру епідемії, у цьому бізнесі задіяно тисячі людей. Більшість не знає про юридичну відповідальність і абсолютно впевнена у своїй безкарності. У соціальних мережах існують численні групи копачів, де люди обмінюються злочинним досвідом.

Середньостатистичний Інтернет-аукціон може змагатися з фондами багатьох історичних музеїв. Серед найгучніших- випадків минулого року - продаж на одному з аукціонів трьох срібних глечиків часів Римської імперії. Продавець - чорний копач зазначив місцем знаходження скарбу територію України. Один зі щасливих випадків, що набув міжнародного розголосу, - це історія з давньоруським мечем, конфіскованим на естонській митниці. 13 травня 2016 р. меч повернули в Україну.

Звісно, існують і випадкові знахідки. Тому, якщо до ваших рук потрапили якісь археологічні цінності, будь ласка, обов’язково звертайтеся до відділення Охоронної археологічної служби України у вашому регіоні.

Заповідник «Ольвія» (Миколаївщина)

Ситуація з розграбуванням нашої історичної спадщини вимагає негайної реакції на рівні державних органів.

Хто знає, скільки дорогоцінних знахідок нині вивозять з України? Бурштин нашої історії має добрий попит за кордоном. Але маємо схаменутися: скільки можна заплющувати очі на справді трагічну ситуацію?! Перестаньмо, нарешті, торгувати історією своєї землі! (За І. Кондратьєвим; газета «Дзеркало тижня»).

ІІ. Виконайте завдання до тексту.

1. Визначте тему й основну думку прочитаного.

2. Доведіть, що текст є зразком публіцистичного стилю.

3. Визначте мікротеми, обґрунтуйте доцільність поділу на абзаци.

4. Укажіть тематичні речення й складіть складний план.

5. Прочитайте ще раз текст. За планом докладно перекажіть текст (письмово). Доповніть переказ висловленням про непросту, але таку важливу роботу археологів та про цінність археологічних знахідок.

Проаналізуйте свій переказ або перекази однокласників за поданим планом.

План аналізу переказу

1. Чи розкрито в переказі тему тексту? Чи передано основну думку?

2. Чи в правильній послідовності переказано текст?

3. Чи правильно побудовані речення розповіді, опису?

4. Чи збережено стиль прочитаного (прослуханого) тексту?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити