Підручник Українська мова 9 клас - В.В. Заболотний - Генеза 2017 рік

Уроки розвитку мовлення

Тема 6. УСНЕ КОРОТКЕ ПОВІДОМЛЕННЯ В ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ АБО СУСПІЛЬНУ ТЕМУ

498. Прочитайте повідомлення. З якою метою його створено? Чи можна вважати тему тексту суспільною?

ВРЯТУВАТИ ДНІПРО

Екологи буквально волають, що Дніпро втрачає здатність самоочищуватися і вже зовсім скоро це може мати непоправні наслідки.

Одним з найбільших забруднювачів Дніпра є Бортницька станція аерації. Фактично вона єдиний очисний фільтр усіх побутових і промислових стоків столиці та 15 прилеглих населених пунктів. Станцію звели 70 років тому й з того моменту на ній жодного разу не очищували скидний канал. Щоправда, у 2016 році розпочалася підготовка до реалізації проекту реконструкції цієї станції спільно з японською стороною.

А втім, Бортницька станція не єдина проблема, що їх має Дніпро. Убивають річку й несанкціоновані стоки підприємств. Додають мороки і приватні поселення, які буквально обліпили береги Дніпра, а їхні мешканці зовсім не переймаються проблемами екології. Не краща ситуація і в інших регіонах. Додаткова проблема - ливнівки у великих містах. Вода з брудом вулиць після дощів стікає у Дніпро. Ну і свою чорну роботу роблять видобувачі піску.

Одне слово, ріка міліє, риба в ній задихається. Утім, як зазначають екологи, центральну водну магістраль країни ще можна врятувати, якщо вжити негайних заходів. Для цього необхідно розчистити дно, змінити систему очистки каналізацій, на зливоскиди встановити локальні очисні системи, заборонити мийні засоби з фосфатами, навести лад з несанкціонованими скидами відходів тощо. Проте все це треба розпочинати негайно, щоб завтра вже не було пізно (3 газети «Голос України»).

499. Уявіть, що вам треба виступити перед аудиторією з нагоди якогось свята (Дня Незалежності, Дня довкілля, Дня сім’ї, Дня матері тощо). Підготуйте усне коротке повідомлення в публіцистичному стилі на морально-етичну або суспільну тему. Скористайтеся поданими нижче орієнтовними темами та пам'яткою.

ОРІЄНТОВНІ ТЕМИ: «Здобутки українських спортсменів», «Світ про Україну», «Туристична Україна», «Аграрна Україна», «Естетика довкілля», «Краса людських взаємин», «Благодійна акція», «Родинна злагода», «Шануйте матерів своїх», «Світ потребує милосердя», «Взаєморозуміння - місток між людьми».

9 500 Уявіть, що вам треба виступити в теле- чи радіопередачі для старшокласників напередодні Всесвітнього дня здоров’я. Підготуйте усне коротке повідомлення в публіцистичному стилі на одну з тему: «Кому і чим шкодить куріння?», «Як побороти свої шкідливі звички?», «Куріння - одна з основних проблем людства», «Курити - це модно?», «Куріння - забавка для слабких духом». Скористайтеся поданою нижче пам'яткою.

ПАМ'ЯТКА

Як підготувати повідомлення

1. Обдумати тему, визначити основну думку майбутнього повідомлення.

2. Дібрати матеріал для повідомлення.

3. Скласти план і відповідно до нього систематизувати матеріал.

4. Узагальнити основні положення.

5. Скласти усно текст повідомлення, намагаючись висловити й аргументувати власну думку.

6. За потреби записати текст повідомлення повністю або частково та переказати усно текст удома.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити