Підручник Українська мова 9 клас - В.В. Заболотний - Генеза 2017 рік

Уроки розвитку мовлення

Тема 7. УСНИЙ ТВІР-РОЗДУМ У ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ НА СУСПІЛЬНУ ТЕМУ

ПРИГАДАЙМО. Що таке роздум?

501. І. Прочитайте текст. Визначте його основну думку. Чи згодні ви з твердженням, висловленим в останньому реченні?

ЗА ЩО ВІДПОВІДАЄ ЛЮДИНА?

За що відповідає людина? За все, що відбувається на Землі? Чи за щось дуже невеличке?

Є гарна книжка Жозефа Роні «Боротьба за вогонь». У ній розповідається про доісторичних людей… Хлопчикові доручили охороняти вогонь. Тоді люди не вміли добувати вогонь, вони постійно підтримували його.

І ось хлопчик заснув, і вогонь погас. А це означало, що все плем’я приречене на холод, голод, можливо, на загибель. Довіривши хлопчикові важливу справу, плем’я довірило йому себе, своє життя. А він прирік усіх на смерть…

На моє переконання, відповідати за інших - це означає відповідати за самого себе.

Але в далекі часи помилка чи безвідповідальність однієї людини не мала таких страшних наслідків, як тепер… По суті, Земля наша - це великий космічний корабель. Усі ми разом - його команда. Від злагодженої роботи цієї команди, зрозуміло, дуже багато залежить.

Сьогодні людина, тільки людина відповідає за все на Землі!

Тисячі років людство боролося з природою як ворогом. Тепер воно відповідає за неї. Відповідає за повітря, за океани, за ліси й ріки. Цю свою відповідальність людина не може передати нікому, бо тільки вона має найвищу силу - силу розуму.

Хто ж ця людина? Це всі ми разом і кожен з нас. Майбутні державні діячі, великі вчені, письменники, філософи - усі вони сьогодні сидять ще за шкільними партами. Не думайте, що відповідальність прийде до них пізніше. Хто не виховав у собі почуття відповідальності в юності, той не навчиться цього в зрілі роки (За Г. Баклановым).

ІІ. Визначте стиль мовлення тексту. Доведіть, що це - роздум.

502. ПОСПІЛКУЙТЕСЯ. Що таке відповідальність? Що значить відповідати за інших?

503. І. Прочитайте текст, визначте його основну думку. Що таке, на вашу думку, громадянська позиція людини?

МИ - СВІДОМІ ГРОМАДЯНИ

У Загальній декларації прав людини зазначено, що кожна людина має обов’язки перед суспільством, у якому тільки й можливий вільний і повний розвиток особистості.

Громадянин, який хоче жити в демократичному суспільстві, який хоче бути господарем власного життя, завжди засвідчує свою громадянську позицію. Така позиція потребує насамперед відповідального ставлення до виконання громадянських обов’язків. Наприклад, брати участь у виборах - це не тільки право громадян, а й дуже відповідальний обов’язок. Не менш важливим є вміння висловити свої погляди, підтримати правильне рішення чи відстояти справедливість.

Громадянська позиція виявляється також у прагненні брати участь в обговоренні та розв’язанні суспільних проблем.

Листи воїнам-захисникам

Участь в управлінні державою, почуття любові до Батьківщини починається з невеличких справ на загальне добро рідного міста, села. Упорядковуючи дитячий чи спортивний майданчик, беручи участь у шкільному самоврядуванні, очищуючи від сміття територію свого двору, облаштовуючи квітник чи садок біля будинку, ви допомагаєте державі, чините як свідомі громадяни (3 підручника).

ІІ. Пригадайте приклади високої громадянськості, які демонстрували наші співвітчизники в різні часи історії.

504 Запишіть на аркуші паперу, що з того, з чим ви стикалися в школі чи по дорозі до школи, потребує вашої активності й громадянської позиції. Складіть усі записи до одного пакунка. Витягайте з пакунка по одному аркушу й обміркуйте їхній зміст.

505. Складіть усно твір-роздум у публіцистичному стилі на одну з тем: «За що відповідає людина?», «Громадянська позиція», «Я вірю в майбутнє твоє, Україно», «Як здоров'я зникає, то щастя тікає».

506. ПОСПІЛКУЙТЕСЯ. Уявіть, що ви спілкуєтеся з Президентом України. Висловіть пропозиції, як можна поліпшити життя дітей у нашій країні.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити