Підручник Українська мова 9 клас - В.В. Заболотний - Генеза 2017 рік

Уроки розвитку мовлення

Тема 8. АУДІЮВАННЯ

507. І. Послухайте текст із голосу вчителя або однокласника (однокласниці). Визначте адресата й мету висловлення.

МАНДРІВКА ЦЕНТРАЛЬНОЮ УКРАЇНОЮ

Центральна Україна - це один з найбільш цікавих і колоритних регіонів нашої країни. Київська, Житомирська, Чернігівська, Черкаська, Дніпропетровська, Полтавська, Запорізька та Кіровоградська області. Цей регіон вважається одним з найбільших в Україні, не тільки за площею, але й за неймовірно величезною кількістю пам’яток.

У всій Центральній Україні панує якась унікальна, неповторна енергетика, яка вже протягом багатьох століть служить джерелом сили й натхнення для багатьох великих людей. Сюди дедалі частіше прагнуть потрапити багато туристів з усіх куточків України та близького зарубіжжя.

Одним з найкрасивіших і найстаріших міст Центральної частини є Чернігів. Поїздку до Чернігова називають казковою подорожжю в часи Київської Русі, оскільки саме тут розташована четверта частина всіх архітектурних пам’яток України цієї доби. Найголовнішими серед них вважаються Борисоглібський і Спасо-Преображенський собори, яким вдалося зберегти дивовижний стиль давньоруського періоду. Наступними в рейтингу пам’яток Чернігова є Антоніївські печери. Це унікальний у своєму роді підземний комплекс, збудований в XI-XVIII століттях, який нині вважається найбільшим підземним монастирем України.

Дендропарк «Софіївка»

Неподалік від Чернігова - місто Новгород-Сіверський, яке називають музеєм просто неба. Тут розташований відомий музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім», а сам князь Ігор починав свої походи саме із цього міста. Крім того, Новгород-Сіверський багатий і на давні духовні святині. У цьому місті є Свято-Успенський і Спасо-Преображен- ський собори - давньоруські храми, які зберегли автентичні архітектурні форми.

Однією з головних визначних пам’яток Центральної України по праву вважається Національний дендропарк «Софіївка» в місті Умані Черкаської області, який нині володіє званням одного із семи чудес усієї України. «Софіївка» вважається справжнім шедевром садово-паркового мистецтва. І це не перебільшення. У цьому парку гармонійно поєднуються геніальні творіння людини, утілені в цікавих гротах, казкових скульптурах, дивовижних фонтанах, з природними ландшафтами унікальної краси, що створює неповторний оазис душевності, затишку й комфорту.

Історико-культурною спадщиною Центральної України є й незвичайні музеї. Один з них - Музей ракетних військ стратегічного призначення в Кропивницькій області. Кілька десятиліть тому ця місцевість була секретною ракетною базою. Не менш унікальний Музей космонавтики в Житомирі, створений на честь вихідця із цього міста, основоположника космонавтики С. Корольова. У музеї можна побачити копії космічних кораблів, місяцеходів, помилуватися справжньою спусковою капсулою, автобусом, на якому їхав перший космонавт Гагарін до стартового майданчика космодрому «Байконур».

Подорожуючи по Житомирщині, обов’язково варто відвідати і її околиці, зокрема місто Бердичів, головними пам’ятками якого є знаменитий і дуже гарний монастир ордену Босих Кармелітів і костел Святої Анни. Тут відбулося вінчання відомого французького письменника Бальзака.

На Житомирщині є ще одна унікальна, таємнича пам’ятка - геологічний заказник «Кам’яне село», який став дуже популярним місцем серед туристів, любителів містики та природних загадок. «Кам’яне село» - це химерне зібрання великих валунів з каменю, які за багато років свого існування обросли мохом, загадковими історіями й легендами.

Величезний слід на території всієї Центральної України залишився після козацького періоду: таємничі місця героїчних боїв козаків зі своїми ворогами, козацькі хрести, що стоять посеред безкраїх степових просторів. Суботів, Чигирин, Корсунь, Батурин… Тут ще довго буде витати нездоланний дух свободи й героїчної боротьби за Україну.

Уся територія Центральної частини є ідеальним місцем для повноцінного відпочинку, насиченого гармонією, спокоєм, справжнім духом країни. Екскурсії й тури в Центральну Україну - це прекрасна можливість насолодитися казковою природою, насиченою дивовижною таємницею, силою, та переконатися в різноманітті й унікальності природних дарів, у пишноті й таємничості пам’яток цього чарівного краю (Із журналу).

ІІ. Виконайте тестові завдання.

Тестові завдання для оцінювання аудіативних умінь і навичок

1. Основну думку твору найповніше передає речення

А У всій Центральній Україні панує якась унікальна, неповторна енергетика, яка вже протягом багатьох століть служить джерелом сили й натхнення для багатьох великих людей.

Б Тут ще довго буде витати нездоланний дух свободи й героїчної боротьби за Україну.

В Це унікальний у своєму роді підземний комплекс, збудований в XI- XVIII століттях, який на сьогодні вважається найбільшим підземним монастирем України.

Г Екскурсії й тури в Центральну Україну - це прекрасна можливість […] переконатися в різноманітті й унікальності природних дарів, у пишноті й таємничості пам’яток цього чарівного краю.

2. На веб-сайті текст доцільно розмістити в розділі

А «Екологія довкілля» В «Аграрна Україна»

Б «Природа України» Г «Туристична Україна»

3. У тексті докладно розповідається, зокрема, про таку область Центральної

України, як

А Чернігівська В Полтавська

Б Запорізька Г Дніпропетровська

4. У тексті НЕМАЄ мікротеми

А подорож на космодром «Байконур»

Б пам’ятки Чернігова В Національний дендропарк «Софіївка»

Г геологічний заказник «Кам’яне село»

5. Поїздку до Чернігова називають казковою подорожжю в часи Київської Русі, тому що

А саме тут розміщена четверта частина всіх архітектурних пам’яток України цієї доби

Б неподалік є місто Новгород-Сіверський, яке називають музеєм просто неба

В тут є створені людиною цікаві гроти, казкові скульптури, дивовижні фонтани

Г це один з найбільш цікавих і колоритних регіонів нашої країни

6. Новгород-Сіверський славиться тим, що саме тут розташовано

А дендропарк «Софіївка»

Б космодром «Байконур»

В музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім»

Г Музей ракетних військ стратегічного призначення

7. У тексті НЕМАЄ відповіді на запитання

А Чому заказник «Кам’яне село» став популярним серед любителів містики?

Б Чим дорогий і пам’ятний для українців острів Хортиця?

В Який комплекс вважається найбільшим підземним монастирем України?

Г Який відомий французький письменник вінчався в Бердичеві?

8. Про дендропарк «Софіївка» йдеться в реченні

А Химерне зібрання великих валунів з каменю, які за багато років свого існування обросли мохом, загадковими історіями й легендами.

Б Тут гармонійно поєднуються геніальні творіння людини, втілені в цікавих гротах, казкових скульптурах, дивовижних фонтанах, з природними ландшафтами унікальної краси.

В Таємничі місця героїчних боїв козаків зі своїми ворогами, козацькі хрести, що стоять посеред безкраїх степових просторів.

Г Кілька десятиліть тому ця місцевість була секретною ракетною базою.

9. Побачити копії космічних кораблів, місяцеходів, помилуватися справжньою спусковою капсулою можна в Музеї авіації, який розташовано в місті

А Житомирі

Б Дніпрі

В Полтаві

Г Корсуні

10. Характерними для цього тексту є ознаки, зазначені в усіх рядках, ОКРІМ

А монологічна форма

Б наявність зачину й кінцівки

В наявність великої кількості власних назв

Г наявність опису пам’ятки архітектури

11. Тип мовлення тексту —

А опис В розповідь з елементами опису

Б роздум Г розповідь з елементами роздуму

12. За стилістичними ознаками текст є

А науковим В офіційно-діловим

Б публіцистичним Г художнім


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити