Підручник Українська мова 9 клас - В.В. Заболотний - Генеза 2017 рік

Уроки розвитку мовлення

Тема 11. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-РОЗДУМ У ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ

515. Прочитайте уривок з інтерв'ю. Чи погоджуєтеся ви з висловленими думками? Що могли б доповнити від себе?

ДОБРО ДЛЯ БЛИЖНЬОГО

- Світле свято Христового Воскресіння спонукає до роздумів над тим, що зазвичай називають християнськими чеснотами. Одне із чільних місць серед них посідає доброчинність. Для початку хочу запитати: що таке доброчинність і чим її виміряти?

- Доброчинність - це добро для ближнього, любов до ближнього, добре слово. Я визначив би доброчинність як допомогу від людей, від держави, від політичних партій, те, що можуть зробити люди чи організації корисного й чим вони можуть покращити життя людей, які перебувають у скрутному становищі, мають життєві негаразди.

- Чи існують традиції доброчинності саме українські?

- Звичайно. Найближче, що для нас - це церква Святого Миколая на Аскольдовій могилі, де були поховання визначних родів українських, які служили Україні добротою та милосердям. Ті люди, які мали якісь певні статки, створювали лікарні, притулки для своїх ближніх. Серед них, наприклад, гетьман Іван Мазепа, який багато старався про зростання української культури, про допомогу ближнім, про лікарні (3 Інтернет- видання ).

516. І. Прочитайте текст. Які висновки з нього ви могли б зробити для себе?

УМІННЯ СПІВПЕРЕЖИВАТИ

Прийшла з роботи мама. І з вітальні - прямо на кухню, швидше поставити важкі сумки. Ти вже здогадуєшся, що в сумці - овочі. Це нецікаво.

Очі стежать, що там ще виймає мама. Чи не давно обіцяний шарф у цьому пакетику?

А треба було б передусім подивитися уважно на мамине обличчя. Стомлена, видно, або чимось засмучена…

Місток від однієї людини до іншої прокладає пам’ять. Її також можна тренувати, як тренують пам’ять на вірші, формули, правила, номери телефонів. А пам’ять серця тренують увагою до близьких людей. Це означає, що треба прагнути пам’ятати про їхні прохання, справи, турботи, про те, що вони люблять, що їх тішить і що засмучує, що для них важливе, які дати для них особливо дорогі.

Уміння співчувати, розуміти стан іншої людини - найважливіша, мабуть, магістраль комунікабельності. До того, хто щиро співчуває, тягнуться інші люди, до нього хочеться йти і з радістю, і з сумом, з ним діляться думками, йому виливають душу, з ним прагнуть дружби.

Психологи вважають, що здатність до співпереживання, співчування потребує добре розвинутої уваги. Не легкості фантазії, такої властивої дитинству, а уяви, що напружує душевні сили, спроможності перемістити своє «Я» в іншу людину, відчувати те саме, що відчуває вона. Уміння сприймати чужі радість, сум, біль, як свої власні, звичайно, нелегко навчитися. Але саме в ці моменти ми стаємо чуйніші, добріші (Д. Орлова).

ІІ. На основі прочитаного висловіть свої міркування з поданих нижче питань.

1. Чим тренують пам'ять серця?

2. Що значить бути уважним до близьких людей?

3. Чому шлях від однієї людини до іншої пролягає через уміння співпереживати?

517. Напишіть твір-роздум у публіцистичному стилі на одну з тем: «Що таке доброчинність і чим її виміряти?», «Творити добро - це просто», «Із чого починається милосердя?», «Уміння співпереживати - місток між людьми», «Чи зможуть із часом селфі замінити родинні фотографії», «Як відшукати свій шлях у житті».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити