Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

§ 12. СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ ТА ЙОГО ОЗНАКИ

СПОСТЕРЕЖЕННЯ

• Прочитайте вголос обидва тексти й виконайте завдання.

Я захоплююся різними настільними іграми, а мій тато обожнює теніс. Щоб ніхто не був обділений своєю забавкою, ми всією родиною щоп’ятниці граємо в «Монополію», а щосуботи ходимо махати ракетками.

Я захоплююся різними настільними іграми. Мій тато обожнює теніс. Ніхто не повинен бути обділений своєю забавкою. Щоп’ятниці ми всією родиною граємо в «Монополію», а щосуботи ходимо махати ракетками.

A. Чи однаково сприймається зміст речень у різних колонках?

Б. У якій колонці речення тісніше пов’язані за змістом?

B. У чому полягає відмінність між простими й складними реченнями?

Складним називають речення, утворене з двох або більше простих речень, об’єднаних в одне ціле змістом, інтонацією, за допомогою сполучників і без них, наприклад: Хлопцям особливо цікаво все, що дає змогу розвивати фізичну силу й сміливість. Дівчатка від природи по-особливому чутливі, тому їм підходять більш спокійні захоплення.

Частини складного речення умовно називають простими реченнями, але вони не є самостійними. Частини складного речення (прості речення) інтонаційно не завершені, бо під час аналізу ми його штучно розчленовуємо.

Складні речення можуть утворюватися як із двоскладних, як у наведених вище прикладах, так і з односкладних простих речень, наприклад: Відвідую спортзал щодня, хоча мені радять тренуватися лише тричі на тиждень. У наведеному прикладі перша частина — означено-особове речення, а друга частина — неозначено-особове речення.

Підходжу до краю трампліна — і страх сам мене покидає. Визначте, якими є частини цього речення за складом граматичної основи.

Складні речення виконують ту саму роль, що й прості, але вони, порівняно з простими, містять більше інформації.

1. Прочитайте речення й скажіть, які з них — прості, а які — складні.

1. Хобі — це якесь захоплення, улюблене заняття на дозвіллі. 2. На першому місці в рейтингу захоплень є кіно. 3. Якщо не знаєте, як провести час, підіть на новий фільм. 4. Друге місце посідає не надто оригінальна, але поширена пристрасть до музики. 5. Зараз усе популярнішими стають забуті хіти 80-90-х років. 6. Прослухайте сучасні ремікси — і ви впізнаєте в них пісні Queen, Scorpions, C. С. Catchта інших відомих виконавців. 7. Третє місце розділили між собою захоплення фотографією, малюванням, туризмом і спортом.

2. Прочитайте речення й виконайте завдання.

1. Добре діло — утіха, коли ділові не поміха. 2. Коли почав орати, у сопілку не грати. 3.Не взявшись за сокиру, хати не зробиш. 4. Науки ні вода не затопить, ні вогонь не спалить.5.Як голова сивіє, то чоловік мудріє. 6. Не перо пише, а розум. 7. Як без діла сидіти, то можна одубіти. 8. З поганої трави — і погане сіно. 9. Здоровому здається, що ніколи не захворіє (Народна творчість).

А. Випишіть лише складні речення.

Б. Підкресліть граматичні основи й надпишіть вид кожного речення за складом граматичної основи.

3. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Усього кілька кілометрів від Хуста — і перед вами постає мальовниче село Іза — визнана не тільки в нашій країні, а й у Європі столиця лозоплетіння. Зародився цей промисел наприкінці ХІХ століття, коли на території села оселився майстер-ремісник, що згодом передав своє вміння синам. А далі майстерність передавалася від покоління до покоління.

В Ізі всі працюють з лозою — це не лише ремесло, а й спосіб життя. Досвід і секрети плетіння передаються з діда-прадіда, не знайти в Ізі людини, яка б не знала цього ремесла. На подвір’ї можна побачити за роботою чотири покоління — найстарші й найменші, які вже з трьох рочків беруться до праці. Творчий доробок майстрів надзвичайно різноманітний: столи, стільці, крісла-гойдалки, шафи, скрині для білизни, хлібниці, таці… Форми та розміри виробів у кожного майстра — неповторні (За І. Богачук).

А. Випишіть лише складні речення й підкресліть у них граматичні основи.

Б. Прокоментуйте, які частини поєднуються за допомогою сполучників, а які — без них (усно).

Прочитайте текст і виконайте завдання.

Здавалося б, що може бути простішим за наперстки? Така звичайна й проста річ. Проте це цікава історія. Наперстки винайшли в Стародавньому Китаї в ІІІ столітті до нашої ери. Спочатку їх виготовляли з товстої шкіри. У давні часи наперстки не тільки використовували для шиття, а й носили як прикрасу. Фірма Карла Фаберже виготовляла не тільки писанки й прикраси, а й наперстки, що входили до ювелірних швейних наборів.

Є наперстки для в’язальниць — довгі, зі штирками, щоб було зручно вив’язувати. Також вигадали наперстки для роботи з бісером — з липучками, які «ловлять» бісеринки.

Уважається, якщо побачити наперсток уві сні, незабаром трапиться нагода подарувати комусь радість (З газети «Порадниця»).

А. Перепишіть перший абзац, об’єднавши прості речення в складні (за допомогою сполучників і без них).

Б. Знайдіть у другому й третьому абзацах складні речення й визначте, з яких видів простих речень (за складом граматичної основи) вони складаються.

Запишіть слова, знявши риску.

Пів/Києва, пів/фотографії, пів/Дніпра, пів/Ялти, пів/уроку, пів/тарілки, пів/базару, пів/Говерли, пів/України, пів/озера, пів/Біблії, пів/лимона, пів/Світязя.

З четвертих букв слів, що пишуться разом, складіть назву одного з видів захоплення.

Розіграйте діалог за ілюстрацією, використавши прості й складні речення та опорні слова.

Опорні слова: чавити, пухирці, розмальовувати, горщик, ненавиджу, трісь, плівка для крихкого товару, нероба, люблю, годі, фарби, пензлик, благаю.

Перегляньте експрес-урок «Яка помилка у вислові «На тобі, Боже, що мені негоже»?». Перекажіть його кількома складними реченнями (письмово).

Яка помилка у вислові «На тобі, Боже, що мені негоже»?

ЗАУВАЖТЕ!

У побуті люди частіше використовують прості речення, особливо в діалогах. А ось художні твори важко уявити без складних речень, адже вони дають можливість якнайкраще передати емоції, враження, зміни в природі, причиново-наслідкові зв’язки тощо.

• Перебудуйте складне речення на кілька простих — і переконаєтеся, як важко це зробити і як багато змістових та емоційних відтінків воно втратить від такої перебудови.

Климко прокинувся від холодної роси, що впала йому на босі ноги (видно, кидався вві сні), і побачив над собою скам’яніло-бузкове небо, яким воно буває лише восени на сході сонця, — без жайворіння, без легких із позолотою хмарок по обрію, без усміхненої радості пробудження. Климко підібгав ноги під поли діжурчини, щоб зогрілися, й онімілою тремтячою рукою дужче розгорнув солому напроти очей (Гр. Тютюнник).

• Згадайте, з якого твору цей уривок.

КУЛЬТУРА СЛОВА

1. Запам’ятайте, як правильно наголошувати слова.

Уподобання, посередині, поблизу, фольга, форзац.

2. Запам’ятайте правильний варіант слововживання.

НЕПРАВИЛЬНО

ПРАВИЛЬНО

зайняти перше місце

посісти перше місце

потерпіти поразку

зазнати поразки

на протязі місяця

протягом (упродовж) місяця

малочисленні випадки

нечисленні випадки

поважати друг друга

поважати одне одного

3. Прочитайте речення й виконайте завдання.

1. Мені страшно признатися: я щаслива. 2. А вечір пролітає, наче крижень, черкнувши місто синіми крильми. 3. Так багато на світі горя, люди, будьте взаємно красивими! 4. Вповзає вовк і тягне мерзлий хвіст, в сузір’ї Риб вловивши кілька тюльок. 5. Недумано, негадано забігла в глухомань, де сосни пахнуть ладаном в кадильницях світань. 6. В ніч високосного притулку, коли йде обертом земля, ти до плеча мене притулиш безсмертним рухом скрипаля. 7. Рятуй мене, врятуй мене, бо гине моя душа, задивлена в чужу. 8. У світі злому і холодному, де щастя зіткане з прощань, чи ми пробачим одне одному цю несподівану печаль? 9. В дні, прожиті печально і просто, все було як незайманий сніг (Л. Костенко).

A. Випишіть у робочий зошит лише складні речення.

Б. Підкресліть у них граматичні основи.

B. Над кожним простим реченням напишіть його вид за складом граматичної основи.

Глухома́нь, -і, жін., розм. 1. Зарослий ліс або сад. 2. Віддалені від культурних центрів, малолюдні, тихі місця.

Кади́льниця, -і, жін. Металевий посуд на ланцюжках із прорізною накривкою для куріння ладаном під час відправи православного й католицького релігійного культу.

Кри́жень, -жня, чол. Велика дика качка.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити