Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік
СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ
§ 12. СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ ТА ЙОГО ОЗНАКИ
СПОСТЕРЕЖЕННЯ
• Прочитайте вголос обидва тексти й виконайте завдання.
Я захоплююся різними настільними іграми, а мій тато обожнює теніс. Щоб ніхто не був обділений своєю забавкою, ми всією родиною щоп’ятниці граємо в «Монополію», а щосуботи ходимо махати ракетками.
Я захоплююся різними настільними іграми. Мій тато обожнює теніс. Ніхто не повинен бути обділений своєю забавкою. Щоп’ятниці ми всією родиною граємо в «Монополію», а щосуботи ходимо махати ракетками.
A. Чи однаково сприймається зміст речень у різних колонках?
Б. У якій колонці речення тісніше пов’язані за змістом?
B. У чому полягає відмінність між простими й складними реченнями?
Складним називають речення, утворене з двох або більше простих речень, об’єднаних в одне ціле змістом, інтонацією, за допомогою сполучників і без них, наприклад: Хлопцям особливо цікаво все, що дає змогу розвивати фізичну силу й сміливість. Дівчатка від природи по-особливому чутливі, тому їм підходять більш спокійні захоплення.
Частини складного речення умовно називають простими реченнями, але вони не є самостійними. Частини складного речення (прості речення) інтонаційно не завершені, бо під час аналізу ми його штучно розчленовуємо.
Складні речення можуть утворюватися як із двоскладних, як у наведених вище прикладах, так і з односкладних простих речень, наприклад: Відвідую спортзал щодня, хоча мені радять тренуватися лише тричі на тиждень. У наведеному прикладі перша частина — означено-особове речення, а друга частина — неозначено-особове речення.
Підходжу до краю трампліна — і страх сам мене покидає. Визначте, якими є частини цього речення за складом граматичної основи.
Складні речення виконують ту саму роль, що й прості, але вони, порівняно з простими, містять більше інформації.
1. Прочитайте речення й скажіть, які з них — прості, а які — складні.
1. Хобі — це якесь захоплення, улюблене заняття на дозвіллі. 2. На першому місці в рейтингу захоплень є кіно. 3. Якщо не знаєте, як провести час, підіть на новий фільм. 4. Друге місце посідає не надто оригінальна, але поширена пристрасть до музики. 5. Зараз усе популярнішими стають забуті хіти 80-90-х років. 6. Прослухайте сучасні ремікси — і ви впізнаєте в них пісні Queen, Scorpions, C. С. Catchта інших відомих виконавців. 7. Третє місце розділили між собою захоплення фотографією, малюванням, туризмом і спортом.
2. Прочитайте речення й виконайте завдання.
1. Добре діло — утіха, коли ділові не поміха. 2. Коли почав орати, у сопілку не грати. 3.Не взявшись за сокиру, хати не зробиш. 4. Науки ні вода не затопить, ні вогонь не спалить.5.Як голова сивіє, то чоловік мудріє. 6. Не перо пише, а розум. 7. Як без діла сидіти, то можна одубіти. 8. З поганої трави — і погане сіно. 9. Здоровому здається, що ніколи не захворіє (Народна творчість).
А. Випишіть лише складні речення.
Б. Підкресліть граматичні основи й надпишіть вид кожного речення за складом граматичної основи.
3. Прочитайте текст і виконайте завдання.
Усього кілька кілометрів від Хуста — і перед вами постає мальовниче село Іза — визнана не тільки в нашій країні, а й у Європі столиця лозоплетіння. Зародився цей промисел наприкінці ХІХ століття, коли на території села оселився майстер-ремісник, що згодом передав своє вміння синам. А далі майстерність передавалася від покоління до покоління.
В Ізі всі працюють з лозою — це не лише ремесло, а й спосіб життя. Досвід і секрети плетіння передаються з діда-прадіда, не знайти в Ізі людини, яка б не знала цього ремесла. На подвір’ї можна побачити за роботою чотири покоління — найстарші й найменші, які вже з трьох рочків беруться до праці. Творчий доробок майстрів надзвичайно різноманітний: столи, стільці, крісла-гойдалки, шафи, скрині для білизни, хлібниці, таці… Форми та розміри виробів у кожного майстра — неповторні (За І. Богачук).
А. Випишіть лише складні речення й підкресліть у них граматичні основи.
Б. Прокоментуйте, які частини поєднуються за допомогою сполучників, а які — без них (усно).
Прочитайте текст і виконайте завдання.
Здавалося б, що може бути простішим за наперстки? Така звичайна й проста річ. Проте це цікава історія. Наперстки винайшли в Стародавньому Китаї в ІІІ столітті до нашої ери. Спочатку їх виготовляли з товстої шкіри. У давні часи наперстки не тільки використовували для шиття, а й носили як прикрасу. Фірма Карла Фаберже виготовляла не тільки писанки й прикраси, а й наперстки, що входили до ювелірних швейних наборів.
Є наперстки для в’язальниць — довгі, зі штирками, щоб було зручно вив’язувати. Також вигадали наперстки для роботи з бісером — з липучками, які «ловлять» бісеринки.
Уважається, якщо побачити наперсток уві сні, незабаром трапиться нагода подарувати комусь радість (З газети «Порадниця»).
А. Перепишіть перший абзац, об’єднавши прості речення в складні (за допомогою сполучників і без них).
Б. Знайдіть у другому й третьому абзацах складні речення й визначте, з яких видів простих речень (за складом граматичної основи) вони складаються.
Запишіть слова, знявши риску.
Пів/Києва, пів/фотографії, пів/Дніпра, пів/Ялти, пів/уроку, пів/тарілки, пів/базару, пів/Говерли, пів/України, пів/озера, пів/Біблії, пів/лимона, пів/Світязя.
З четвертих букв слів, що пишуться разом, складіть назву одного з видів захоплення.
Розіграйте діалог за ілюстрацією, використавши прості й складні речення та опорні слова.
Опорні слова: чавити, пухирці, розмальовувати, горщик, ненавиджу, трісь, плівка для крихкого товару, нероба, люблю, годі, фарби, пензлик, благаю.
Перегляньте експрес-урок «Яка помилка у вислові «На тобі, Боже, що мені негоже»?». Перекажіть його кількома складними реченнями (письмово).
Яка помилка у вислові «На тобі, Боже, що мені негоже»?
ЗАУВАЖТЕ!
У побуті люди частіше використовують прості речення, особливо в діалогах. А ось художні твори важко уявити без складних речень, адже вони дають можливість якнайкраще передати емоції, враження, зміни в природі, причиново-наслідкові зв’язки тощо.
• Перебудуйте складне речення на кілька простих — і переконаєтеся, як важко це зробити і як багато змістових та емоційних відтінків воно втратить від такої перебудови.
Климко прокинувся від холодної роси, що впала йому на босі ноги (видно, кидався вві сні), і побачив над собою скам’яніло-бузкове небо, яким воно буває лише восени на сході сонця, — без жайворіння, без легких із позолотою хмарок по обрію, без усміхненої радості пробудження. Климко підібгав ноги під поли діжурчини, щоб зогрілися, й онімілою тремтячою рукою дужче розгорнув солому напроти очей (Гр. Тютюнник).
• Згадайте, з якого твору цей уривок.
КУЛЬТУРА СЛОВА
1. Запам’ятайте, як правильно наголошувати слова.
Уподобання, посередині, поблизу, фольга, форзац.
2. Запам’ятайте правильний варіант слововживання.
НЕПРАВИЛЬНО |
ПРАВИЛЬНО |
зайняти перше місце |
посісти перше місце |
потерпіти поразку |
зазнати поразки |
на протязі місяця |
протягом (упродовж) місяця |
малочисленні випадки |
нечисленні випадки |
поважати друг друга |
поважати одне одного |
3. Прочитайте речення й виконайте завдання.
1. Мені страшно признатися: я щаслива. 2. А вечір пролітає, наче крижень, черкнувши місто синіми крильми. 3. Так багато на світі горя, люди, будьте взаємно красивими! 4. Вповзає вовк і тягне мерзлий хвіст, в сузір’ї Риб вловивши кілька тюльок. 5. Недумано, негадано забігла в глухомань, де сосни пахнуть ладаном в кадильницях світань. 6. В ніч високосного притулку, коли йде обертом земля, ти до плеча мене притулиш безсмертним рухом скрипаля. 7. Рятуй мене, врятуй мене, бо гине моя душа, задивлена в чужу. 8. У світі злому і холодному, де щастя зіткане з прощань, чи ми пробачим одне одному цю несподівану печаль? 9. В дні, прожиті печально і просто, все було як незайманий сніг (Л. Костенко).
A. Випишіть у робочий зошит лише складні речення.
Б. Підкресліть у них граматичні основи.
B. Над кожним простим реченням напишіть його вид за складом граматичної основи.
Глухома́нь, -і, жін., розм. 1. Зарослий ліс або сад. 2. Віддалені від культурних центрів, малолюдні, тихі місця.
Кади́льниця, -і, жін. Металевий посуд на ланцюжках із прорізною накривкою для куріння ладаном під час відправи православного й католицького релігійного культу.
Кри́жень, -жня, чол. Велика дика качка.