Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

§ 13. СПОЛУЧНИКОВІ Й БЕЗСПОЛУЧНИКОВІ СКЛАДНІ РЕЧЕННЯ

СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Прочитайте прислів’я та виконайте завдання.

Хочеш їсти калачі — не сиди на печі.

Якщо хочеш їсти калачі, то не сиди на печі.

Слово — срібло, мовчання — золото.

Слово — срібло, а мовчання — золото.

А. За яким принципом записано вислови у дві колонки?

Б. Чи впливає наявність або відсутність сполучників на сприйняття цих висловів? Як саме?

Складні речення поділяють на сполучникові й безсполучникові за способом зв’язку їхніх частин (простих речень).

СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ

СПОЛУЧНИКОВЕ

БЕЗСПОЛУЧНИКОВЕ

Складносурядне

Складнопідрядне

з рівноправними за змістом частинами,поєднаними сполучниками і, та, а, але, проте, однак, або, чи й інтонаційно

з головною й залежною (підрядною) частинами, поєднаними сполучниками що, щоб, бо, якби, якщо, хоч або сполучними словами хто, що, який, де, коли й інтонаційно

з частинами, поєднаними лише інтонаційно

Розкриваю парасольки — і дощ мені вже не докучає.

Схильні до повноти люди вибирають одяг темного кольору, бо вінвізуально приховує пишні форми.

Я одягну кросівки: вони більше пасують до джинсів.

У складнопідрядних реченнях можна поставити питання від головної частини до залежної (підрядної): Селфі більше захоплюються дівчата, бо вони люблять фотографуватися.

Від першої частини (головної) до другої (залежної) можнапоставитипитаннячому? З якої причини? Селфі більше захоплюються дівчата, (чому?) бо вони люблять фотографуватися.

Прочитайте текст і виконайте завдання.

У модних оглядах дуже часто натрапляємо на поняття «стиль вінтаж», або «вінтажний одяг». Вінтаж — це напрям, який має на меті подарувати друге життя ексклюзивним старим речам. Якщо одягу менше двох десятків років, він вважається сучасним, а якщо більше, то належить до стилю ретро.

Вінтажні речі обов’язково мають бути оригінальними: вони передають атмосферу давнини. Вінтажною вважаємо річ, яка була унікальною й дорогою свого часу, наприклад дизайнерською. Справжні вінтажні речі з огляду на їхню ексклюзивність коштують дуже дорого. Сучасний одяг, що копіює вінтажний, виглядає дешевше (З газети «Порадниця»).

А. Визначте сполучникові й безсполучникові складні речення (усно).

Б. Назвіть сполучники й сполучні слова, що поєднують прості речення в складне.

2. Прочитайте речення й виконайте завдання.

1. Дизайнери зробили все можливе, щоб догодити найвибагливішим модницям і модникам. 2. Речі з квітковим малюнком не варто ховати в шафі, оскільки вони актуальні в цьому сезоні. 3. Челсі — надзвичайно зручне взуття, яке не може не порадувати хлопців відсутністю шнурків і застібок. 4. Складно уявити насичений бузковий колір у повсякденному житті, але оптимісти й індивідуалісти обов’язково повинні спробувати незвичайний стиль. 5. Ліловий буде доречним на молодіжній вечірці, бежевий можна вдягнути й на ділову зустріч. 6. Не варто дивуватися: графіка та квітковий орнамент стануть нерозлучними супутниками молодіжних шуб із штучного хутра. 7. Водолазки знову в моді — хлопці можуть поєднувати їх не тільки з джинсами, а й з класичним костюмом.

A. Випишіть спочатку безсполучникові складні речення, а потім — сполучникові.

Б. Підкресліть граматичні основи речень та обведіть олівцем сполучники й сполучні слова.

B. Поміркуйте, які зі сполучникових речень — складносурядні, а які — складнопідрядні (усно).

ЗАУВАЖТЕ!

Складне речення може мати більше двох частин (простих речень), причому вони можуть поєднуватися й за допомогою сполучників (сполучних слів), і без них, наприклад: Модний одяг має бути зручним: шкода бачити жертв моди, що потерпають від завузьких джинсів чи замалого взуття. Перша й друга частини поєднані безсполучниковим зв’язком, а друга й третя — за допомогою сполучного слова що. Такі синтаксичні конструкції називають складним реченням із різними видами зв’язку.

3. Прочитайте текст і визначте види складних речень за способом зв’язку їхніх частин (усно).

Урізноманітнити весняний гардероб можна окулярами. Вислів «дивитися на світ крізь рожеві окуляри» набуває реального сенсу, якщо придбати таку модель. Елегантна класична форма пасуватиме до будь-якого обличчя, вона стане колоритним доповненням весняного стилю.

Проте запам’ятайте, що колір скла має бути коричневим, оскільки лінзи інших кольорів (рожевого, синього чи жовтого) можуть шкідливо впливати на зір. Віддавайте перевагу скляним лінзам: пластикові теж небезпечні для очей.

Дотримуйтеся простих правил, і ваша стильна обновка слугуватиме тривалий час: надівайте та знімайте окуляри двома руками, тримаючи за дужки; не кладіть окуляри лінзами на тверду поверхню; тримайте їх у спеціальному футлярі (З журналу «Пані»).

4. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Мода, дрес-код, вінтаж, стиль, гламур… Чи завжди правильно ви розумієте значення цих слів? Термін «мода» застосовують насамперед для визначення популярного (протягом конкретного проміжку часу) напряму в мистецтві, літературі, кулінарії, архітектурі, а також щодо поведінки, етикету, одягу й способу життя.

Проте скільки людей, стільки й уподобань. Наприклад, хтось вибирає зручний одяг, а хтось — зухвалий, комусь до вподоби дорогі речі, інші задовольняються дешевшими варіантами.

Однак не кількість нарядів та їхня ціна робить нас стильними й модними, а поведінка. Можна вдягнути вбрання от-кутюр, але не знати елементарних правил етикету та викликати сміх в оточення. А можна й у не надто дорогому одязі в будь-якому товаристві мати вишуканий вигляд. Коли людина не має смаку, то їй жодний Будинок моди не допоможе (За В. Миронцем).

А. Письмово перекажіть текст двома-трьома складними сполучниковими й безсполучниковими реченнями.

Б. З’ясуйте за словником значення виділених слів.

5. Запишіть слова, знявши риску.

Не/помита досі підлога, не/хтувати закони, не/узгоджене означення, не/треба забувати, не/тактовна поведінка, не/прочитана братом книжка, не/рівномірний розподіл, не/захищений від вітру сад, не/оковирні рухи.

З третіх букв слів, які треба писати разом, складіть назву матеріалу, з якого виготовляють одяг.

Розіграйте діалог за ілюстрацією (по шість-сім реплік від кожного учасника діалогу), використавши складні речення зі сполучниками (якщо, коли, що, який, і, а, але) і без сполучників та опорні слова.

Опорні слова: закоротка сукня, бабусин стиль, учорашній день, соромно, чемна дівчинка, надто яскрава, не слухаєш, не подобається, у захваті, вечірка.

7. Перегляньте експрес-урок «Що таке пантофлі й закаблуки?» й усно розкрийте значення всіх пояснених учителем слів, використовуючи складні речення такого типу: «Пантофлі — це …, які…» або: «Закаблуки — це …, що …».

Що таке пантофлі й закаблуки?

КУЛЬТУРА СЛОВА

1. Запам’ятайте, як правильно наголошувати слова. Хутро, симетрія, розпірка, застібка, кроїти.

2. Запам’ятайте правильний варіант слововживання.

НЕПРАВИЛЬНО

ПРАВИЛЬНО

грати роль у виборі

відігравати роль у виборі

радує око

тішить око

нам не повезло

нам не пощастило (не поталанило)

любою ціною

за всяку ціну

лопнуло терпіння

увірвався терпець

Прочитайте речення й виконайте завдання.

1. В душі моїй печаль стоїть неждана, в проміннях пам’яті — обличчя дорогі. 2. Щасливий той, хто, і зазнавши мук, життя прожив прозоро і натхненно. 3. Я вже спішу страждати і любить — весна моя плодами заважніла… 4. Тут все говорить із прадавніх пір, тут вічність диха тихо серед гір. 5. Що робить сонце уночі, коли у лісу на плечі тоненька зіронька сидить? 6. На синю синь води лягла від хмари тінь, посумувала хмара за собою. 7. В кар’єрі сплескувалась риба, і від того срібного сплескування лисові зарябіло в очах (М. Вінграновський).

А. Випишіть у робочий зошит спочатку безсполучникові складні речення, а потім — сполучникові.

Б. Підкресліть у них граматичні основи.

До речі…

Зазвичай успішні люди в спілкуванні вміють бути особливо переконливими. У цьому їм допомагає не тільки багатий словниковий запас і грамотна будова речень, а й гарна артикуляція. Не лінуйтеся під час розмови вимовляти звуки чітко. Виробити грамотну вимову вам допоможе читання чистомовок. На відміну від скоромовок, чистомовки важливо прочитати не стільки швидко, скільки з чистою вимовою — чіткою артикуляцією.

✵ Потренуйтеся грамотно читати чистомовки.

Чапля в чоботях чвалає,

У чаплят чобіт немає,

А чапленя без чобіт

Мчить до чаплі на обід.

Перепел підпадьомкує,

Перепілка підпідпадьомкує,

А перепелята перепідпідпадьомкують.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити